Zdraví a nemoci

9. září 2017 07:30

Martina Čerňanská

Strie, přechod, váha: To všechno trápí muže stejně jako ženy!

Myslíte, že jsou muži opravdu hodně vzdálení našim ženským trápením? Že nepochopí bolavá prsa nebo problémy s váhou? Věřte nebo ne, některé z “typicky ženských” problémů znají až moc dobře…

Strie

To, že strie trápí jen ženy je mýtus. Většinou se objeví po porodu nebo při dramatickém nárůstu váhy. To první se sice mužů netýká, ale s tím druhým problémem zkušenosti mají. Stejně jako u žen se jim strie projevují na bocích, v oblasti břicha nebo prsou, ale také na pažích. V případě mužů nemusí jít jen o tloustnutí, se striemi mají zkušenosti i sportovci, kteří přehání posilování nebo chlapci v pubertě. Rozšířená je představa, že strie jsou “trhliny” na kůži nebo jizvy po nich, ale ve skutečnosti souvisí s hormonální nerovnováhou. Ta způsobuje zhoršení tvorby kolagenu a elastinu, takže kůže se netrhá, ale roste a takto expanduje v důsledku nedostatečných stavebních materiálů.

Přechod

O ženském klimakteriu se mluví běžně, pojďme stejnou pozornost věnovat i mužům. Mužský přechod není nic nového a odborně se nazývá andropauza. Je spojený se snížením hladiny pohlavního hormonu testosteronu a v projevech může být podobný tomu ženskému. Muži v andropauze čelí depresím, vyhoření, únavě, ale i ztrátě libida a erekce. Často začnou padat vlasy, ztrácí svalovou hmotu a přibývají na váze. Z dlouhodobějšího hlediska hrozí zvýšení rizika vzniku cukrovky a aterosklerózy. Takže vězte, že ani pánové to nemají lehké…

Nechuť k sexu

Existuje stereotypní představa, že muž je neustále poháněn touhou, vášní a sexuálním chtíčem a může na “to” skočit kdykoli. Možná, že osmnáctiletí kluci na sex myslí ve dne v noci, ale věřte, že i pánové někdy milostné hrátky dají rádi k ledu. Na jejich chuti či nechuti k milování se často odráží únava, stres z práce nebo nedostatek stimulů od partnerky. Pokud se muž cítí vyhořelý v pracovním životě, často se to odrazí v sexu. Partnerka mu může pomoci pochopením a spoluprací s jeho pocity a prožíváním. Nic nemusí být ztraceno, stačí odhalit pravé důvody poklesu chutě na sex a pracovat na jejich nápravě, klidně i s odborníkem.

I muži řeší váhu, Foto: istock.com

Problémy s váhou

Proč muži tloustnou? Buď tak dobře vaříte, že se prostě vykrmují, přestávají s aktivním sportem a nejraději zvedají půllitr piva a vidličku s řízkem, nebo je tu nějaký zdravotní problém. Může jít o cukrovku, již zmíněný mužský přechod nebo něco jiného. Muži, na rozdíl od žen, tloustnou nejčastěji v oblasti břicha. S přibývajícím množstvím útrobního tuku klesá ale produkce testosteronu, který se mění na estradiol, což je ženský pohlavní hormon, který zvyšuje riziko vzniku depresí. Ty muži často řeší alkoholem a je tu začarovaný kruh. Nemyslete, že je to netrápí. S přibývajícím věkem se hůře hubne jak ženám, tak i pánům.

Problémová prsa

Ano, muži mohou mít také rakovinu prsu. Je sice vzácná, ale nikoli vyloučená a moc se o ní neví a nemluví. Zbystřete tehdy, pokud si partner (nebo vy jemu) nahmatá malou bulku poblíž bradavky nebo v podpaží. Pak honem k lékaři! Citlivost prsů u mužů může mít ale i jiné příčiny. Například jev, který se nazývá gynekomastie a jde, laicky řečeno, o růst prsní tkáně na chlapské hrudi. Muži se s tímto problémem neradi svěřují, je to pro ně poněkud trapný příznak, který však může signalizovat přítomnost některých chorob. Přesto nebo právě proto “dokopejte” toho svého na konzultaci k odborníkovi.

autor: KU


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 5. 2024

Dnes byste mohli dobře psát beletrii nebo publicistiku. Je docela dobře možné, že jste o nějakém literárním oboru uvažovali. Proč váháte? Nikdy není pozdě. Najděte si čas na napsání příběhu. Pokud máte negativní postoj k věcem, které děláte, jak chcete něco udělat, Berani?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.