Zdraví a nemoci

6. listopadu 2016 04:30

Martina Čerňanská

Super účinný citronový zábal na bolest v krku a chrapot

Citrón je starý osvědčený prostředek na bolení v krku a chrapot. Jeho šťáva osvěžuje a chladí, což je příjemné, a tlumí bolest. Zánět mandlí nebo krku lze citrónovými zábaly účinně „likvidovat“ nebo alespoň mírnit.

Co potřebujeme:

1 bio citronmalý hadřík nebo papírový ubrousektextilní utěrku nebo látkovou plenušálu

Jak na to:

Nejprve nakrájíme citron na tenké plátky asi půlcentimetrové tloušťky, a položíme je na papírový ubrousek (nebo malý hadřík) do řady vedle sebe. Potřebujeme čtyři až pět plátků.

Konec utěrky přehneme tak, aby vznikl dlouhý balíček, jehož spodní strana má jen jednu vrstvu.

Citronový zábal položíme jednovrstvou stranou na krk od ucha k uchu, a sice tak, aby oblast páteře zůstala volná. To je důležité, protože pokrytí krční páteře je velmi nepříjemné.

Citronový zábal, Foto: Jessica Hath - Léčivé obklady a zábaly

K zafixování obtočíme kolem zábalu textilní utěrkou a celé ještě zpevníme šálou.

Citronový zábal ponecháme na krku asi 30 minut. Ne déle, aby kůže nebyla látkami z citronu, které ji dráždí, příliš namáhána. Vyskytnou-li se projevy nesnášenlivosti, např. svědění nebo pálení, zábal ihned odstraníme!

Po sejmutí zábalu krk jemně osušíme, aby se zabránilo ochlazování. Krk dle potřeby poté udržujeme šálou v teple.

Citronový zábal lze přikládat jednou za den po několik po sobě jdoucích dnů.

Co dalšího citron dokáže?

  • Při nachlazení: k mírnění polykacích obtíží pít „horký citron“, cucat citronové plátky, při počínajícím zánětu mandlí každou půlhodinu kloktat šťávou z poloviny citronu.
  • Při vnitřním užití: flavonoidy citronu chrání buňky a cévy, umožňují dobré hojení ran, působí protizánětlivě a anti alergicky.
  • Při zevním užití (v ředění 1:10): k omývání pro potlačování nadměrného pachu potu, resp. Tělesného pachu (vtírat do podpaží, dlaní, plosek nohou). Také mírní svědění, bodnutí hmyzem nebo mírný úžeh.
  • V kosmetice: jako pleťová voda (v ředění 1:10) k čištění pokožky a udržování její vláčnosti. Pro mladistvé při akné (působí antibakteriálně a protizánětlivě). V mazání s éterickými oleji (2% v masážních olejích) citronová silice vypíná vazivové tkáně a je tudíž prevencí celulitidy, ochablosti vazivové tkáně, metliček a vrásek.
  • V lidovém lékařství: káva s citronem a solí při akutním záchvatu migrény.

Prima tip: Citronové ponožky

Při horečce citronové ponožky příjemně chladí. Šťávu z poloviny citronu rozmícháme ve sklenici teplé vody. Namočíme do ní ponožky, vyždímáme je a oblečeme. Přes ně přetáhneme vlněné ponožky a necháme půl hodiny v posteli působit.

Vyzkoušejte i další zábal, který vám pomůže ulevit od bolesti:

zdroj:

Léčivé obklady a zábaly nejen z bylinek a tvarohu

autor: Bernadette Bächle-Heldeová, Ursel Bühringová

vydalo nakladtelství: Mladá fronta


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 5. 2024

Berani, budete se muset spolehnout na své analytické schopnosti a pevnou sebekontrolu, abyste se dostali z rozbouřeného moře, ve kterém se dnes nacházíte. A stresu se nevyhnete. Nejhorší nástrahou, která vás čeká v kariéře nebo při studiu, by bylo pochybovat o svých schopnostech. Máte příležitost, abyste si vyzkoušeli svou sebedůvěru. Jen se ujistěte, že obstojíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.