Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.

Tichý zabiják energy drink. Má víc vedlejších účinků, než se myslelo

Asi neexistuje člověk, který by věřil, že energy drinky jsou zdravé. Je o nich dokonce známo, že mají podobné účinky jako kokain. Britský zdravotnický týdeník British Medical Journal nyní vydal studii, podle níž mají energy drinky ještě mnohem víc neblahých vedlejších efektů.
Vydáno: 07.12.2016, Anna Kopečková
Jsou horší, než si myslíte
Jsou horší, než si myslíte Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Předmětem studie byl padesátiletý dělník, který po tři týdny pil čtyři až pět energy drinků denně. Nakonec se u něj projevila akutní hepatitida a s ní těžká nevolnost, bolest v oblasti břicha a zvracení. Zkoumaný si nejprve myslel, že se jedná o chřipku, ale když se jeho oči a pokožka zabarvily do žluta, rozhodl se jet na pohotovost, kde zjistili, že má vážný zánět jater. Jakmile přestal energy drinky pít, symptomy zmizely.

Grub Street, blog o jídle spadající pod New York Magazine, zdůrazňuje, že toto je již podruhé, co byla přílišná konzumace energy drinků spojena se selháním jater. V roce 2011 byla akutní hepatitida diagnostikována u dvaadvacetileté ženy, která později přiznala, že po dva týdny pila deset energy drinků denně!

Lékaři v obou případech potvrdili, že příčinou poškození jater nebyl kofein ani jiné látky obsažené v energy drincích, ale příliš vysoká hladina niacinu čili vitaminu B3 v krvi. Podle zprávy British Medical Journal je důvodem poškození jater právě niacin.

Zdrogované děti

Niacin ale není jedinou škodlivou látkou, kterou energy drinky obsahují. Jejich základ tvoří hlavně již zmíněný kofein a cukr, dvě známé "drogy", které neškodí jen dospělým, ale především dětem. Jak uvedl Evropský úřad pro bezpečnost potravin, energetické nápoje konzumuje v České republice pravidelně 80 % teenagerů. Důvodem je hlavně jejich snaha být „in“ a sladká chuť, na níž se děti stávají stále více závislé. Pokud vypijí jeden energetický nápoj, je to podobné, jako by měly espresso s šesti až patnácti kostkami cukru. Pravidelná konzumace přitom může mít dlouhodobé následky, jako jsou přibývání na váze, diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak či vytvoření si závislosti na kofeinu. O nic lepší nejsou ani varianty „sugar free“, kde cukr nahrazuje umělé sladidlo a kofein doplňují další povzbuzující látky.

Rizika pro teenagery se ještě násobí, pokud míchají energetické nápoje s alkoholem – např. koktejl „Křídla“, tedy energetický nápoj s vodkou, je mezi mladými velmi oblíbenou volbou. Zde je důležité si uvědomit, že energetický nápoj přebije tlumící účinky alkoholu a vede k jeho rychlejšímu vstřebávání. Výsledkem je nejen rychlejší opilost, ale také snížení schopnosti opilost vnímat, větší výdrž v konzumaci alkoholu a s tím spojená zvýšená agresivita a ztráta sebekontroly.

-an-

Je těžké odolat...

Zbavte se závislosti na cukru. Zhubnete a budete zdravější!

Článek

10 důvodů, proč jste pořád unavení Foto:

10 důvodů, proč jste pořád unavení

Připadáte si pořád bez energie? Možná máte nějaké zlozvyky, které vám tu energii odsávají.

Článek

Toasty plné energie 1 Foto:

17 toastů, které vám po ránu dodají energii

Toast z celozrnného pečiva je jako snídaně ideální volba, protože je rychle hotový, a chutných možností, čím ho namazat a obložit, je opravdu mnoho.

Článek je zařazen v: kofein, energy drink, shock, taurin, energetické nápoje, redbull
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama