zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Tichý zabiják energy drink. Má víc vedlejších účinků, než se myslelo

Jsou horší, než si myslíte
Autor: Thinkstock Jsou horší, než si myslíte
anna kopečková , Vydáno: 07.12.2016
Asi neexistuje člověk, který by věřil, že energy drinky jsou zdravé. Je o nich dokonce známo, že mají podobné účinky jako kokain. Britský zdravotnický týdeník British Medical Journal nyní vydal studii, podle níž mají energy drinky ještě mnohem víc neblahých vedlejších efektů.

reklama

Předmětem studie byl padesátiletý dělník, který po tři týdny pil čtyři až pět energy drinků denně. Nakonec se u něj projevila akutní hepatitida a s ní těžká nevolnost, bolest v oblasti břicha a zvracení. Zkoumaný si nejprve myslel, že se jedná o chřipku, ale když se jeho oči a pokožka zabarvily do žluta, rozhodl se jet na pohotovost, kde zjistili, že má vážný zánět jater. Jakmile přestal energy drinky pít, symptomy zmizely.

Grub Street, blog o jídle spadající pod New York Magazine, zdůrazňuje, že toto je již podruhé, co byla přílišná konzumace energy drinků spojena se selháním jater. V roce 2011 byla akutní hepatitida diagnostikována u dvaadvacetileté ženy, která později přiznala, že po dva týdny pila deset energy drinků denně!

Lékaři v obou případech potvrdili, že příčinou poškození jater nebyl kofein ani jiné látky obsažené v energy drincích, ale příliš vysoká hladina niacinu čili vitaminu B3 v krvi. Podle zprávy British Medical Journal je důvodem poškození jater právě niacin.

Zdrogované děti

Niacin ale není jedinou škodlivou látkou, kterou energy drinky obsahují. Jejich základ tvoří hlavně již zmíněný kofein a cukr, dvě známé "drogy", které neškodí jen dospělým, ale především dětem. Jak uvedl Evropský úřad pro bezpečnost potravin, energetické nápoje konzumuje v České republice pravidelně 80 % teenagerů. Důvodem je hlavně jejich snaha být „in“ a sladká chuť, na níž se děti stávají stále více závislé. Pokud vypijí jeden energetický nápoj, je to podobné, jako by měly espresso s šesti až patnácti kostkami cukru. Pravidelná konzumace přitom může mít dlouhodobé následky, jako jsou přibývání na váze, diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak či vytvoření si závislosti na kofeinu. O nic lepší nejsou ani varianty „sugar free“, kde cukr nahrazuje umělé sladidlo a kofein doplňují další povzbuzující látky.

Rizika pro teenagery se ještě násobí, pokud míchají energetické nápoje s alkoholem – např. koktejl „Křídla“, tedy energetický nápoj s vodkou, je mezi mladými velmi oblíbenou volbou. Zde je důležité si uvědomit, že energetický nápoj přebije tlumící účinky alkoholu a vede k jeho rychlejšímu vstřebávání. Výsledkem je nejen rychlejší opilost, ale také snížení schopnosti opilost vnímat, větší výdrž v konzumaci alkoholu a s tím spojená zvýšená agresivita a ztráta sebekontroly.

-an-

Je těžké odolat...

Zbavte se závislosti na cukru. Zhubnete a budete zdravější!

10 důvodů, proč jste pořád unavení

Nedostatek spánku není jediná věc, která způsobuje, že máte nedostatek energie. Jsou to drobnosti, které vás vyčerpávají, a to jak psychicky, tak fyzicky. Jenomže když se ty drobnosti sečtou, výsledkem je, že se večer svalíte do postele naprosto vyždímaní a potřebné síly ani nestihnete přes noc dobít.

Odborníci odhalují špatné návyky, které mohou za to, že se cítíte unavení, a mají pro vás jednoduché změny, které vám energii znovu do života navrátí.

 

 

Nedostatek spánku není jediná věc, která způsobuje, že máte nedostatek energie. Jsou to drobnosti, které vás vyčerpávají, a to jak psychicky, tak fyzicky. Jenomže když se ty drobnosti sečtou, výsledkem je, že se večer svalíte do postele naprosto vyždímaní a potřebné síly ani nestihnete přes noc dobít.

Odborníci odhalují špatné návyky, které mohou za to, že se cítíte unavení, a mají pro vás jednoduché změny, které vám energii znovu do života navrátí.

Nepijete dost vody

Nepijete dost vody

Nedostatek tekutin způsobuje ztrátu energie. „Ale pozor, nemluvíme tu o nějakých závažných pitných deficitech, vliv má už pokles o pouhá dvě procenta oproti ideálnímu příjmu tekutin,“ vysvětluje dietoložka Amy Goodsonová. Dehydratace totiž způsobuje snížení objemu krve, její zahuštění. Srdce se pak musí více namáhat a stejně pumpuje méně efektivně, což snižuje rychlost, s jakou se kyslík a živiny dostávají do svalů a k orgánům.

 

„Existuje vzorec pro výpočet obecného příjmu tekutin, který se počítá v závislosti na váze. Svou váhu násobíme koeficientem 0,035 a výsledek označuje doporučenou denní dávku tekutin v litrech,“ doporučuje Goodsonová, podle níž je třeba ještě za každých 11 kilo nadváhy připočíst k doporučenému množství tekutiny dalších 0,25 litru.

 

17 toastů, které vám po ránu dodají energii

Jakou snídaní ráno začnete, takový den budete mít. Snídaně je totiž tím nejdůležitějším jídlem celého dne. Po dlouhé noci, kdy organismus hladoví, je třeba doplnit živiny a nastartovat metabolismus do nového dne.

Avokádo + feta + granátové jablko

Toasty plné energie 1

Avokádo rozpulte, vyjměte pecku, dužinu vyloupněte ze slupky pomocí velké lžíce a nakrájejte na plátky. Obložte jimi toast, přidejte rozdrobený sýr Feta a zrníčka z granátového jablka a nakonec vše lehce zakápněte dobrým panenským olivovým olejem.

reklama

Související témata: kofein , energy drink , shock , taurin , energetické nápoje , redbull

reklama

Přečtěte si také

reklama