Tichý zabiják energy drink. Má víc vedlejších účinků, než se myslelo

Asi neexistuje člověk, který by věřil, že energy drinky jsou zdravé. Je o nich dokonce známo, že mají podobné účinky jako kokain. Britský zdravotnický týdeník British Medical Journal nyní vydal studii, podle níž mají energy drinky ještě mnohem víc neblahých vedlejších efektů.

Předmětem studie byl padesátiletý dělník, který po tři týdny pil čtyři až pět energy drinků denně. Nakonec se u něj projevila akutní hepatitida a s ní těžká nevolnost, bolest v oblasti břicha a zvracení. Zkoumaný si nejprve myslel, že se jedná o chřipku, ale když se jeho oči a pokožka zabarvily do žluta, rozhodl se jet na pohotovost, kde zjistili, že má vážný zánět jater. Jakmile přestal energy drinky pít, symptomy zmizely.

Grub Street, blog o jídle spadající pod New York Magazine, zdůrazňuje, že toto je již podruhé, co byla přílišná konzumace energy drinků spojena se selháním jater. V roce 2011 byla akutní hepatitida diagnostikována u dvaadvacetileté ženy, která později přiznala, že po dva týdny pila deset energy drinků denně!

Lékaři v obou případech potvrdili, že příčinou poškození jater nebyl kofein ani jiné látky obsažené v energy drincích, ale příliš vysoká hladina niacinu čili vitaminu B3 v krvi. Podle zprávy British Medical Journal je důvodem poškození jater právě niacin.

Zdrogované děti

Niacin ale není jedinou škodlivou látkou, kterou energy drinky obsahují. Jejich základ tvoří hlavně již zmíněný kofein a cukr, dvě známé "drogy", které neškodí jen dospělým, ale především dětem. Jak uvedl Evropský úřad pro bezpečnost potravin, energetické nápoje konzumuje v České republice pravidelně 80 % teenagerů. Důvodem je hlavně jejich snaha být „in“ a sladká chuť, na níž se děti stávají stále více závislé. Pokud vypijí jeden energetický nápoj, je to podobné, jako by měly espresso s šesti až patnácti kostkami cukru. Pravidelná konzumace přitom může mít dlouhodobé následky, jako jsou přibývání na váze, diabetes 2. typu, vysoký krevní tlak či vytvoření si závislosti na kofeinu. O nic lepší nejsou ani varianty „sugar free“, kde cukr nahrazuje umělé sladidlo a kofein doplňují další povzbuzující látky.

Rizika pro teenagery se ještě násobí, pokud míchají energetické nápoje s alkoholem – např. koktejl „Křídla“, tedy energetický nápoj s vodkou, je mezi mladými velmi oblíbenou volbou. Zde je důležité si uvědomit, že energetický nápoj přebije tlumící účinky alkoholu a vede k jeho rychlejšímu vstřebávání. Výsledkem je nejen rychlejší opilost, ale také snížení schopnosti opilost vnímat, větší výdrž v konzumaci alkoholu a s tím spojená zvýšená agresivita a ztráta sebekontroly.

-an-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.