Trápí vás kašel? Poradíme, jak se s ním úspěšně poprat

Kašel - budí ze spánku, vysiluje, namáhá břišní svaly a rozšiřuje infekci. Každý se ho chce zbavit co nejdříve. Často si ale neuvědomujeme, že mezi suchým a vlhkým kašlem je výrazný rozdíl a nemůžeme je léčit stejným sirupem nebo kapkami. Řekněme si, jak na oba typy kašle vyzrát.

Z počátku onemocnění nás doprovází suchý (tzv. neproduktivní kašel). Suchý kašel pacienta zbytečně vyčerpává, nenechá ho spát a zvyšuje krevní tlak. Proto odborníci doporučují tzv. antitusika, která tlumí suchý kašel a kašlací reflex. Patří mezi ně například nekodeinové antitusikum Levopront (1) ve formě sirupu i kapek, které je vhodné pro děti již od dvou let. Účinná látka Levoprontu - levodropropizin byla v roce 2006 zařazena do doporučených postupů Americké společnosti lékařů pro nemoci hrudníku.

Od kodeinu odborníci upouštějí

Starší - kodeinová antitusika (i některá nekodeinová s léčivou látkou butamirát) mají vliv nejen na centrum pro kašel, ale tlumí i dechové centrum. To je třeba vzít v úvahu zejména u malých dětí.

Během několika dní přechází suchý kašel v kašel vlhký (produktivní), který je naopak vhodné podporovat. Odkašlávání a odstraňování hustého hlenu z dýchacích cest podporují léky nazývané mukolytika a expektorancia.

Nevíte, jaký máte kašel? Podívejte se na podrobné rozdělení kašle TADY.

A co ještě, ať jste brzy fit?

Při kašli dbejte zejména na dodržování klidového režimu a dostatečnou hydrataci organismu. Tekutiny stačí podávat v malých dávkách, ale zato pravidelně. Dopřejte si dostatek spánku a odpočinku. Místnost, kde pacient spí, by měla být dobře větraná a vzduch dostatečně vlhký, usnadní to dýchání a pacientovi umožní klidný odpočinek. Další rady, tipy a odpovědi na téma kašle najdete na Léčíme kašel.

Pokud se s kašlem potýkáte déle, než pět dní, nebo pokud má jeho průběh zhoršující se tendenci i přes užívání léků, neváhejte a vyhledejte lékaře.

(1) Levopront sirup, kapky je léčivý přípravek k vnitřnímu užití. Léčivou látkou přípravku je levodropropizin. Čtěte pečlivě příbalovou informaci. K dostání v lékárnách bez lékařského předpisu.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.