Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Tušíte, jaké jsou první příznaky Alzheimera? Výsledky výzkumu vás překvapí!

Pravděpodobně se vám to už někdy stalo. Zabloudili jste na místě, kde jste byli už milionkrát předtím. Nebo jste měli problém dostat se k vašemu kadeřníkovi, aniž byste použili GPS navigaci. Vypadá to jako běžná situace. Nicméně výzkum ukázal, že problémy s nalezením cesty mohou být u mladších lidí varovným signálem nastupující Alzheimerovy choroby.
Vydáno: 01.07.2019
Tušíte, jaké jsou první příznaky Alzheimera? Výsledky výzkumu vás překvapí!
Autor: iStock Tušíte, jaké jsou první příznaky Alzheimera? Výsledky výzkumu vás překvapí!
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Výzkumníci na Washington University v americkém St. Louis požádali účastníky studie, aby používali schémata a orientační body k tomu, aby se na počítači dostali z bludiště. Jedinci byli rozdělení do tří skupin: pacienti s časným stádiem Alzheimerovy choroby, ještě nediagnostikovaní lidé s časnými markery pro Alzheimerovu chorobu (jsou tedy považováni za „preklinické stadium Alzheimerovy choroby“) a kontrolní skupinu klinicky „normálních" lidí. Studie ukázala, že jedincům s preklinickou fází Alzheimerovy choroby se hůře určovalo umístění objektů v bludišti. 

„Tato zjištění naznačují, že potíže s navigací, s nimiž se setkávají lidé s preklinickou fází Alzheimerovy choroby, jsou zčásti spojeny s problémy se získáváním informací o prostředí, v němž žijí," uvedla Denise Head, profesorka Washingtonské univerzity a hlavní autorka studie.

Odbornice upozorňovala na to, že výzkum není vševědoucí a má svá omezení. Zároveň ale uvedla, že úkoly zabývající se navigací napomáhají hodnotit strategii kognitivního (poznávacího) mapování. Proto by mohly představovat silný nástroj pro odhalení nejčasnějších změn poznávacího procesu, které právě mohou souviset s Alzheimerovou chorobou.

Jason Karlawish, M.D., profesor na University of Pennsylvania a spoluzakladatel Penn Memory Center s autorkou studie souhlasí. „Jedná se o dobrý příklad výzkumu, díky němuž můžeme dosáhnout dvou důležitých cílů. Můžeme Alzheimerovu chorobu odhalit dříve, než u člověka propukne, a současně ji diagnostikujeme pomocí testů, které reflektují, co vlastně děláme ve světě, v němž žijeme. Tyto testy bychom nejspíše mohli využít i ke sledování průběhu samotné nemoci.“

Bojíte se Alzheimera? Zkuste si jednoduchý test s fialovými postavičkami, který dokáže odhalit, zda vám v budoucnu tato nemoc hrozí:

Trénujte paměť, dokud je čas...

Hrozí vám v budoucnu Alzheimer? Odhalí to velmi jednoduchý test

-šp-

Článek je zařazen v: Alzheimer, Alzheimerova choroba, paměť, zapomínání, problémy s orientací
Reklama