Tušíte, jaké jsou první příznaky Alzheimera? Výsledky výzkumu vás překvapí!

Pravděpodobně se vám to už někdy stalo. Zabloudili jste na místě, kde jste byli už milionkrát předtím. Nebo jste měli problém dostat se k vašemu kadeřníkovi, aniž byste použili GPS navigaci. Vypadá to jako běžná situace. Nicméně výzkum ukázal, že problémy s nalezením cesty mohou být u mladších lidí varovným signálem nastupující Alzheimerovy choroby.

Výzkumníci na Washington University v americkém St. Louis požádali účastníky studie, aby používali schémata a orientační body k tomu, aby se na počítači dostali z bludiště. Jedinci byli rozdělení do tří skupin: pacienti s časným stádiem Alzheimerovy choroby, ještě nediagnostikovaní lidé s časnými markery pro Alzheimerovu chorobu (jsou tedy považováni za „preklinické stadium Alzheimerovy choroby“) a kontrolní skupinu klinicky „normálních" lidí. Studie ukázala, že jedincům s preklinickou fází Alzheimerovy choroby se hůře určovalo umístění objektů v bludišti.

„Tato zjištění naznačují, že potíže s navigací, s nimiž se setkávají lidé s preklinickou fází Alzheimerovy choroby, jsou zčásti spojeny s problémy se získáváním informací o prostředí, v němž žijí," uvedla Denise Head, profesorka Washingtonské univerzity a hlavní autorka studie.

Odbornice upozorňovala na to, že výzkum není vševědoucí a má svá omezení. Zároveň ale uvedla, že úkoly zabývající se navigací napomáhají hodnotit strategii kognitivního (poznávacího) mapování. Proto by mohly představovat silný nástroj pro odhalení nejčasnějších změn poznávacího procesu, které právě mohou souviset s Alzheimerovou chorobou.

Jason Karlawish, M.D., profesor na University of Pennsylvania a spoluzakladatel Penn Memory Center s autorkou studie souhlasí. „Jedná se o dobrý příklad výzkumu, díky němuž můžeme dosáhnout dvou důležitých cílů. Můžeme Alzheimerovu chorobu odhalit dříve, než u člověka propukne, a současně ji diagnostikujeme pomocí testů, které reflektují, co vlastně děláme ve světě, v němž žijeme. Tyto testy bychom nejspíše mohli využít i ke sledování průběhu samotné nemoci.“

Bojíte se Alzheimera? Zkuste si jednoduchý test s fialovými postavičkami, který dokáže odhalit, zda vám v budoucnu tato nemoc hrozí:

-šp-

Sdílejte článek
Štítky zapomínání paměť výzkum Alzheimerova choroba Alzheimer Pensylvánská univerzita Washingtonská univerzita problémy s orientací Washington University

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 2. 2024

Dnes nechcete nic jiného než být sami. Aby se tak stalo, Berani, musíte vypnout telefon i počítač a na dveře pověsit ceduli Nerušit. I tak je pravděpodobné, že vaši přátelé projdou kolem cedule a zeptají se, co je k večeři. Je to jeden z těch dnů. Lidé se chtějí scházet a chtějí to dělat u vás doma. Objednejte si své oblíbené komfortní jídlo a užijte si ten chaos.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.