U kuřaček nastupuje přechod až o 5 let dříve! Jak to?

Přechod ovlivňují i vnější faktory, tedy i kouření.

Nejmocnějším činitelem při příchodu přechodu bývají dědičné dispozice. Ovšem k brzkému přechodu může přispívat i závislost na nikotinu. „Kuřačky totiž mají v krvi nižší množství estrogenu,“ uvádí lékařka Helga Eislerová. Navíc je u kuřaček i vyšší riziko onemocnění osteoporózou.

Jejich kosti jsou už během plodného věku v ohrožení, jsou obecně křehčí. Je statisticky prokázáno, že ženy, které denně vykouří 20 a více cigaret, prožijí přechod o 2 až 5 let dříve.

Kromě toho žena kvůli kouření i působí starší – množí se mimické vrásky kolem úst, pokožka není dostatečně vyživena kyslíkem a má našedlou barvu, zuby zase nažloutlou, což pel mládí rozhodně nepřidává.

Jak přestat?

Pokud chcete přestat kouřit a patříte spíše k silnějším kuřačkám, rozhodně vyhledejte lékaře, který vás navede, jak překonat abstinenční příznaky. Pokud se léky berou 3 až 6 měsíců, velice úspěšně je potlačují. Některé pojišťovny je hradí, každopádně nevyjdou navíc, než průměrná spotřeba kuřáka za krabičku cigaret.

Foto: thinkstock.com

Důležitá je i motivace

Musíte hlavně být motivovaná chtít přestat. Ušetříte peníze, budete zdravější, vaše okolí to také ocení. I pes nebo kočka v domácnosti kuřáka má kratší život. Popřemýšlejte, co budete dělat v těch situacích, kdy jste si obvykle zapálily.

Podobné články

Sdílejte článek
Štítky kouření

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.