Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

U kuřaček nastupuje přechod až o 5 let dříve! Jak to?

Přechod ovlivňují i vnější faktory, tedy i kouření.
Vydáno: 01.07.2013
Kouření škodí
Autor: thinkstock.com Kouření škodí
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Nejmocnějším činitelem při příchodu přechodu bývají dědičné dispozice. Ovšem k brzkému přechodu může přispívat i závislost na nikotinu. „Kuřačky totiž mají v krvi nižší množství estrogenu,“ uvádí lékařka Helga Eislerová. Navíc je u kuřaček i vyšší riziko onemocnění osteoporózou.

Jejich kosti jsou už během plodného věku v ohrožení, jsou obecně křehčí. Je statisticky prokázáno, že ženy, které denně vykouří 20 a více cigaret, prožijí přechod o 2 až 5 let dříve.

Kromě toho žena kvůli kouření i působí starší – množí se mimické vrásky kolem úst, pokožka není dostatečně vyživena kyslíkem a má našedlou barvu, zuby zase nažloutlou, což pel mládí rozhodně nepřidává.

Jak přestat?

Pokud chcete přestat kouřit a patříte spíše k silnějším kuřačkám, rozhodně vyhledejte lékaře, který vás navede, jak překonat abstinenční příznaky. Pokud se léky berou 3 až 6 měsíců, velice úspěšně je potlačují. Některé pojišťovny je hradí, každopádně nevyjdou navíc, než průměrná spotřeba kuřáka za krabičku cigaret.

Kouření dělá vrásky Foto: thinkstock.com

Foto: thinkstock.com

Důležitá je i motivace

Musíte hlavně být motivovaná chtít přestat. Ušetříte peníze, budete zdravější, vaše okolí to také ocení. I pes nebo kočka v domácnosti kuřáka má kratší život. Popřemýšlejte, co budete dělat v těch situacích, kdy jste si obvykle zapálily.

Mozek v plamenech

Chcete přestat kouřit? Vědci vám závislost vymažou z mozku

Reklama