zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

V Česku přibývá rakoviny prostaty. Proč?

Preventivní vyšetření může leccos zachránit
Autor: thinkstock.com Preventivní vyšetření může leccos zachránit
motlovk , Vydáno: 15.08.2014
Naštěstí více mužů přijde včas a vyléčí se

reklama

V Česku přibývá mužů s rakovinou prostaty a jsou stále mladší, sdělil přednosta urologické kliniky Fakultní nemocnice Motol profesor Marek Babjuk. Dobrá zpráva podle něj je, že úmrtnost na tuto zhoubnou nemoc mírně klesá, stále častěji se zjistí už v počátečním léčitelném stadiu. Trendy potvrdila nejnovější data Národního onkologického registru. V roce 2005 bylo hlášeno v ČR 4964 nových případů, v roce 2011 už 6965, počty úmrtí klesly ve stejném období o 4,85 procenta.

"Tento vývoj je velmi pozitivní a měli bychom udělat vše proto, aby pokračoval. Důležité je zlepšit informovanost veřejnosti," uvedl Babjuk.

Poruchy erekce lze v pohodě vyřešit

Porucha erekce: Po padesátce každý druhý!

Rakovina prostaty je v ČR nejčastějším nádorem u mužů. Přibývá těch, kteří zhoubný nádor prostaty mají nebo měli. V roce 2005 jich žilo v ČR 20 642, v roce 2011 téměř dvakrát tolik, 39 866. Nárůst je podle Babjuka odrazem toho, že se více rozšířilo vyšetřování hladiny specifického antigenu PSA v krvi v rámci preventivních prohlídek.

"V mnoha případech se tak daří zachytit karcinom prostaty v časném klinickém stadiu, kdy je zpravidla velmi dobře léčitelný. Lepší informovanost veřejnosti může vést ke včasnějšímu záchytu. Preventivní vyšetření je tak dnes nejúčinnější cestou, jak zvýšit pravděpodobnost úspěšné léčby," shrnul.

Statistiky dokládají pokles průměrného věku nově diagnostikovaných pacientů. Zatímco mezi lety 1992 až 1996 bylo jen 35 procent nových pacientů mladších 70 let, mezi roky 2007 až 2011 pak již 53 procent. Podobně se proměnilo věkové rozložení i z hlediska celkového výskytu onemocnění. V letech 1992 až 1996 činil věkový průměr pacientů 73 let, v letech 2007 až 2011 byl průměr 69 let, citoval data registru profesor.

Upozornil, že riziko zhoubného nádoru prostaty významně roste po 50. roce života, nejvíce nových pacientů je kolem 70. roku života. "Je důležité, aby se muži nebáli podstoupit preventivní vyšetření. Měli by ho zvážit hlavně ti ve věku od 55 do 70 let, kteří mají zájem aktivně pečovat o své zdraví," doporučil.

Zdroj: ČTK a www.rakovinaprostaty.org

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama