Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama
Reklama

V ČR prudce stoupá počet lidí s HIV! Nechte se bezplatně testovat…

Lékaři v Česku evidovali letos do konce října 213 nových pacientů s virem HIV. Všem lidem zpřístupní Evropský týden testování na HIV od 20. do 27. listopadu bezplatný test.
Vydáno: 20.11.2015
Virus HIV
Virus HIV Autor: Thinkstock
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Evropská akce se koná potřetí, letos poprvé se bude testovat také na žloutenku B a C, v Česku na 61 místech. S testováním je spojeno i poradenství a osvěta o ochraně před nákazou nemocí, která se přenáší hlavně sexem.

Na světě je 37 milionů HIV pozitivních. V Česku bylo od počátku testování v roce 1985 potvrzeno 2567 HIV nákaz, z toho u 450 lidí propukla nemoc AIDS. Dlouhodobě patřilo Česko k zemím nejméně zasaženým, po poklesu státních dotací na prevenci se ale trend začal měnit a v posledních letech přibývá ročně kolem 230 nových případů za rok, uvedl ministr.

Připomněl, že ještě před šesti lety bylo v ČR podle dat národní referenční laboratoře zhruba o 1000 HIV pozitivních méně. Příčinou podle něj je podcenění prevence, která souvisí i s nedostatečnou osvětou.

"Pro nás jako ministerstvo zdravotnictví je podstatné to, že stát by měl mnohem více podporovat preventivní programy," řekl Němeček. Uvedl, že když před dvěma roky přišel do úřadu, zjistil, že na prevenci byly vynakládány tři miliony korun ročně. "To považuju za absolutní podcenění důležitosti tématu. Nám se podařilo letos vyčlenit na prevenci 11 milionů korun a pro příští rok počítáme s 19 miliony," řekl.

Z dotací bylo letos například otevřeno šest nových poraden, celkový jejich počet tak stoupl z 23 na 29 a příští rok by mělo být otevřeno dalších šest poraden. Vedle testování se poradny zaměří i na osvětu. Její důležitost potvrdil podle hlavního hygienika Vladimíra Valenty průzkum Státního zdravotního ústavu (SZÚ) mezi žáky sedmých až devátých tříd základních škol a víceletých gymnázií.

"Průzkumem byly zjištěny hlavní znalostní mezery, například chybné určení doby, kdy si zajít na test po rizikovém kontaktu. Zároveň žáci neznali pojem profylaxe, tedy jak onemocnění předcházet," upřesnila výsledky Marie Nejedlá z centra podpory zdraví SZÚ. Jen polovina žáků věděla, že se HIV nepřenáší společným užíváním toalety a třetina si myslí, že hormonální antikoncepce je ochrání před HIV infekcí.

Zdroj: ČTK

Reklama