V kryokomoře: Nechali jsme se zmrazit na vlastní husí kůži!

Strávit několik minut v místnosti, kde je teplota až minus 140 stupňů zní šíleně a leckomu jen z té představy naskakuje husí kůže. A kdo to nezkusil, neuvěří, že kryoterapie - jak se metoda, která využívá extremního chladu nazývá - je docela příjemná.

Chřipka nemá šanci

Díky tomu, že do „komory“, kde vše probíhá, je vháněný synteticky upravený zkapalněný vzduch zbavený vlhkosti, nedochází k snížení vnitřní teploty těla, jen se prudce ochladí povrch, což vede k nastartování řadypozitivních procesů.

Bleskově se utlumí nervová zakončení a dojde k aktivaci lymfocytů, které trénují imunitu a jsou odpovědné i za ničení virů. Pokud jsou v zárodku, nedostanou ani šanci se rozvinout a viróza či chřipka skončí ještě dřív, než začala. Nejlepší je absolvovat deset vstupů nejrychleji za sebou - ideálně denně, dvakrát do roka na podzim a na jaře. Vysvětluje propagátor kryoterapie, anesteziolog MUDr. Lubomír Šmuk.

Děti v mrazáku

Mráz, kromě toho, že likviduje viry, takřka zázračně působí na kožní problémy, pohybové ústrojí, klouby, páteř, urychlí metabolismus, hojení ran, redukuje pozůstatky zánětů. Dále odstraňuje až na několik hodin bolest, má pozitivní účinek na psychiku.

Aktivuje totiž „hormon štěstí“, navíc zvyšuje hladinu adrenalinu, pomáhá také při hubnutí i problémech s potencí! Navíc je kryoterapie vhodná i pro děti, už od pěti let!

Právě tento argument mě přesvědčil, abych si v modřanském Kryocentru tento nevšední zážitek vyzkoušel. Začátek byl jednoduchý, spočíval ve vyplnění formuláře, v němž souhlasím s „mražením“, a změřením tlaku.

Foto: Jan Janula

Na sedmém schodu

Poté jsem vyfasoval erární trenýrky a ponožky - většina lidí nosí vlastní - čelenku, dřeváky a roušku, chránící nos i ústa před průnikem mrazivého vzduchu. Mám ještě tričko, ale s tím se do kryokomory nechodí.

Po zkontrolování, zda nemám na těle kapky potu (mohly by způsobit omrzliny) scházím dolů. Na sedmém schodu, kde ve filmu Vesnička má středisková chladili pivo, už cítím silný chlad, a to tam je „jenom“ - 50°C!

Uklidní mě pomyšlení, že mohu místnost kdykoliv opustit, i to, že nikdo přede mnou prý žádné potíže neměl. Po příchodu mě, jak se píše v laciných románech, mráz nelítostně sevře do svého náručí.

Chodí pešek okolo…

Snažím se na něj nemyslet, soustředím se na nadechování nosem a vydechovaní ústy, což mi bylo doporučeno - stejně jako to, abych chodil dokola, ledový vzduch, fičící různými otvory dovnitř, nemá totiž působit jen na jedno místo.

Čekání na první zvukový signál, který má přijít za devadesát sekund mi připadá nekonečné. Když konečně zazní, mám takovou radost, že další půl minuta, co schází do limitu pro začátečníky, uběhne jak voda.

Poté ve stavu mírně ztuhlém přejdu do tělocvičny, kde si obléknu tričko a šlapu na rotopedu, abych se zahřál. Když za čtvrthodinku končím, srším energií. Zkušení „polárníci“, co si dávají čtyři minuty, tvrdí, že jsou na tom stejně.

Lék na všechno?

Hodně z nich chodí právě na jaře, kdy má kryoterapie i detoxikační účinek. V zimě se totiž v těle hromadí odpadní látky z odumřelých buněk a toxiny, ty zpomalují regeneraci a výsledkem je dobře známá jarní únava.

Personál se také pochlubí tím, že velmi častými hosty jsou zde sportovci - včetně celých týmů či olympijských medailistů. Jim kryoterapie pomáhá zahnat únavu a mobilizovat silové rezervy.

Nehodí se jen pro ty, co trpí alergií na chlad, klaustrofobií,chorobami srdce či krevního oběhu v akutním stádiu, mají vysoký tlak (přes 160/110). Pro ostatní je elixírem zdraví…

Jan Janula

Sdílejte článek
Štítky kůže

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.