Vaginální suchost: Intimní problém mnoha žen, o kterém se nemluví

Ačkoli ve věku od 45 do 69 let trpí vaginální suchostí každá druhá žena, je toto téma stále tabu. Lékařům se svěří pouhých 16 % žen. Většinou ostýchavě s tím, že je tam dole svědí a pálí …

„Zatímco o problémech v sexu či o pohlavních chorobách dnes mluvíme celkem běžně, vaginální suchost je stále tabu,“ upozorňuje sexuoložka Laura Janáčková, docentka klinické psychologie ze Sexuologického ústavu Všeobecné fakultní nemocnice v Praze 1. „Ale abychom měly hezký partnerský vztah a mohly si ho užívat donekonečna se vším všudy, je potřeba zvítězit nad studem i obavami,“ dodává.

Pokud se už žena odhodlá probírat vaginální suchost s odborníkem, preferuje podle Janáčkové opět ženu, tedy lékařku. „Je strašně těžké něco takového nahlas říct. Ženy se stydí a zároveň se bojí, že nejsou dostatečně atraktivní, vzrušivé, že chyba je někde v nich. Je potřeba jim vysvětlovat, že to tak není,“ zdůrazňuje sexuoložka, která nabádá ženy k otevřené komunikaci s lékařem a poukazuje na to, že vyřešení potíží může přispět k zásadní změně kvality jejich sexuálního života. „Všichni víme, že máme-li problémy v sexu, je otázka času, kdy začnou problémy ve vztahu. Platí to však i obráceně, tedy máme-li problémy ve vztahu, je jen otázkou času, kdy budeme mít problémy v sexu. Všechny tyto problémy se však dají řešit,“ říká Laura Janáčková.

Poznám, že se blíží?

K typickým projevům vaginální suchosti patří svědění a pálení, prasklinky, ale také zánět, krvácení a bolest v poševní oblasti. Nejčastější obtíží spojenou se suchostí poševní sliznice jsou bolestivé pocity při pohlavním styku. Právě ty přivedou nejčastěji ženu do ordinace, ať už gynekologa či sexuologa.

„Může se stát, že jste s mužem a že je těžké, aby do vás pronikl. Pohlavní styk vás bolí přesto, že máte chuť se milovat. To jsou první příznaky vaginální suchosti,“ přibližuje Janáčková s tím, že takový sex je bolestivý a nepříjemný oboustranně – jak pro ženu, tak pro muže.

V hlavní roli estrogen

Hlavní příčinou vaginální suchosti je ubývání ženského hormonu estrogenu, který je důležitým aktivátorem uvolňování poševní tekutiny. To znamená, že důsledkem jakéhokoli narušení produkce estrogenu je nedostatečná produkce vlastních poševních tekutin.

„V období menopauzy řeší problémy s poševní suchostí více než polovina žen,“ konstatuje Janáčková. Podle ní se s vaginální suchostí potýká také většina onkologických pacientek.

Za vaginální suchostí mohou být i operace v oblasti ženských orgánů a rovněž léky – hormonální léčba, některé druhy antidepresiv, antikoncepčních prostředků, antibiotik, léky na endometriózu, na neplodnost, na krevní tlak.

A samozřejmě hraje roli i emocionální a fyzický stav a stres. „Když nemáme chuť na milování, nejsme dostatečně připravené, uvolněné, tak jsme i málo vzrušivé. Zkrátka pokud nejste ve správné náladě, může pro vás být těžké uvolnit se tak, aby se dostavila normální stadia sexuálního vzrušení, tedy i dostatečná sexuální lubrikace,“ doplňuje sexuoložka.

Tipy z lékárny

Při pocitu vaginální suchosti si můžete koupit v lékárně přípravky bez hormonů, které vám mohou ulevit od nepříjemných doprovodných potíží:

Vagisan Zvlhčující krém

350 Kč/50 g

Neobsahuje hormony, citlivou poševní sliznici příjemně zvláčňuje a již po prvním použití ulevuje od nepříjemného svědění, pálení i bolesti. Má nejen okamžitý efekt, ale poskytuje i dlouhodobou úlevu. Je vhodný pro ženy v menopauze, těhotné ženy i kojící maminky, diabetičky, onkologické i jiné pacientky.

Hydrofemin

135 Kč/50 ml

Vaginální gel s kyselinou hyaluronovou a kyselinou mléčnou pro regeneraci a ochranu vaginální sliznice. Zmírňuje svědění, pálení, otok, zarudnutí, abnormální výtok, pocit napjatosti nebo diskomfortu při pohlavním styku.

Lactofeel

279 Kč/7x5 ml

Lactofeel obsahuje kyselinu mléčnou, která obnovuje normální pH pochvy a efektivně neutralizuje nepříjemné pocity a zápach. Gel také obsahuje glykogen, který poskytuje živiny pro bakterie mléčného kvašení.

-ak-

Mohlo by vás taky zajímat:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 6. 2024

Pokud jste připraveni a dobře zorganizováni, Berani, měl by dnešní den proběhnout hladce a příjemně. Nebojte se oddávat fantaskním snům a věcem rozmarné povahy. Máte právo vybočit z běžné rutiny. Pokud jste však své úkoly nedělali pořádně, budete nyní muset věnovat čas dohánění a plánování dopředu.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.