Vatové tyčinky: Nejhorší způsob, jak si čistit uši

Ušní maz je jedna z těch věcí, které nám neustále otravují život. A vatové tyčinky jsou ta nejjednodušší možnost, jak se ho zbavit, ale taky zároveň ta nejhorší.

Ano, ten pocit čistoty a svěžesti, když si vyčistíte uši, je nepopsatelný. Doktoři ale před vatovými tyčinkami varují. Jestli máte jen trochu silnou vůli, měli byste se jich vzdát, protože vás dřív nebo později přivedou do ordinace lékaře.

Ušní maz, kterého se tak úpěnlivě většina z nás snaží zbavovat, je vlastně dobrá věc. Jeho úkolem je zadržovat bakterie a nečistoty, které by se mohly dostat až k ušním bubínkům. Takže tenká vrstva ušního mazu je naopak žádoucí. Kromě toho se ušní maz dostává z uší přirozenou cestou. Když žvýkáte, vaše sanice vytvářejí jakousi pumpu, která pomalu posunuje maz ven z uší. Ten pak uschne a odrolí se. Takže ušní maz není problém, pokud ho samozřejmě není moc.

Co se může stát

V souvislosti s používáním vatových tyčinek se nejvíc mluví asi o nebezpečí protržení ušního bubínku. Je to sice možné, ale pravděpodobnost, že by k tomu došlo, je hodně malá. Spíš jde o to, že „šťouráním“ uši nečistíte. Vidíte, že je tyčinka po vytažení z ucha žlutá, což vás uspokojí. Jenže ve skutečnosti jste jen posunuli ušní maz hlouběji směrem k ušnímu bubínku, kde se z mazu postupně vytváří špunt. Kvůli němu vám časem začne hučet v hlavě a budete hůř slyšet. A takový špunt už vám z ucha dostane jen lékař. Navíc při čištění vatovými tyčinkami můžete poškodit ochrannou vrstvu v ušním kanálu, kam se pak snáze dostane infekce.

Dají se uši vůbec bezpečně vyčistit?

Zbavit se zvyku, který děláte už spoustu let, není zrovna lehké. Zkuste vatové tyčinky teď hned vzít, vyhodit a už nikdy je nepoužít. Jestli to opravdu nejde, zkuste si tímto způsobem čistit uši jen třikrát za měsíc. Dělejte to vždy po vysprchování, protože horká voda ušní maz uvolní. Tyčinku držte dvěma prsty v místě, kde končí vata – tím zamezíte, aby se tyčinka dostala příliš hluboko do ucha, a lehce vytřete vnitřek ucha. Nesnažte se jít hlouběji do ucha.

Bez tyčinek a mnohem lépe!

Velmi účinný a bezpečný způsob čištění, který doporučují lékaři, je pomocí oleje a kysličníku (peroxidu vodíku). Jednou týdně před spaním nakapejte do každého ucha trochu olivového nebo dětského oleje (stačí tři kapky do každého ucha). Jemně promasírujte chrupavku u ušního otvoru, aby se olej dostal co nejhlouběji, pokryl stěny sluchovodu a uvolnil ušní maz. Pak si uši zacpěte kouskem vaty, aby olej nevytekl během noci ven. Ráno z uší odstraňte vatičky, nakloňte hlavu na jednu stranu a kápněte do jednoho ucha trochu kysličníku. Počkejte, až přestane šumět, pak hlavu nakloňte na druhou stranu a tekutinu vytékající z ucha vysušte. To samé udělejte s druhým uchem. Celou proceduru můžete udělat i během dne, ale nechte olej v uchu působit alespoň 15 minut.

A co ušní svíce?

Možná jste o nich už slyšeli. Jsou to bavlněné trubičky napuštěné směsí včelího vosku a dalších složek (například medu, parafínu...), které se používaly už ve staré Číně, Egyptě, Indii a Tibetu. Jejich účinek je založen na efektu komínového hoření. Svíci jedním koncem umístíte do ušního otvoru a na druhém konci ji zapálíte. Podtlak vytvářený v trubici by měl uvolňovat a vysávat nečistoty včetně ušního mazu. Jak ukazují mnohé studie, tyto svíčky jsou nejen nebezpečné (existují případy, kdy došlo k popálení nebo se horký vosk ze svíčky dostal do ucha), ale ani nefungují. Aby se ušní maz skutečně dostal ven z uší, musel by být podtlak mnohem silnější a došlo by k protržení bubínku. Ti, kdo vyzkoušeli ušní svíce, sice po jejich otevření objeví jakýsi „špunt“, nejde ale o ušní maz. Vědecká měření dokazují, že množství ušního mazu před a po použití ušní svíce je úplně stejné, někdy je dokonce následkem svíce ještě větší.

-Pet-


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.