zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Věk v době prvního těhotenství rozhoduje o vašem zdraví po čtyřicítce

Věk v době prvního těhotenství rozhoduje o vašem zdraví po čtyřicítce
Věk v době prvního těhotenství rozhoduje o vašem zdraví po čtyřicítce
pruchol , Vydáno: 17.04.2019
Když dospívající dívka otěhotní a rozhodne se dítě donosit, má to pro ni mnoho negativních sociálních a hospodářských dopadů. Je vyřazena z kolektivu kamarádů, a pokud nemá dostatečně velkou podporu rodiny, nedostuduje a v podstatě nemá šanci získat dobrou práci.

reklama

Až dosud se také mluvilo i o tom, že těhotenství v takhle mladém věku se podepíše na zdraví matky. Podle nové vědecké studie však u dospívajících matek není vyšší riziko zdravotních problémů v pozdějším věku než u žen, které porodí do pětadvaceti.

Vědci porovnávali zdravotní stav a výsledky žen, které měly své první dítě jako dospívající (ve věku 15 až 19), v rané dospělosti (ve věku 20 až 24) anebo ještě později (ve věku 25 až 35). A výsledky leckoho překvapily. Ukázalo se totiž, že ve čtyřiceti na tom zdravotně nejlépe byly ženy, které poprvé rodily mezi 25 a 35 lety. Ženy, které rodily dříve, na tom byly zdravotně hůře, a to bez ohledu na skutečnost, jestli otěhotněly před nebo po dvacítce.

„Pořád jsme se soustředili na to, jak těhotenství v adolescentním věku ovlivňuje zdraví matky. Nikdy jsme si nepoložili otázku, co se stane, když dívka počká do rané dospělosti. Samozřejmě, že z mnoha důvodů je lepší s dítětem počkat. Náct opravdu není vhodný věk na to, aby mladá žena měla dítě. Ale pokud jde o pozdější zdraví matky, není to nezbytné,“ vysvětlila Kristi Williams, vedoucí studie z Ohijské státní univerzity.

Jsou vdané ženy zdravější?

A z výzkumu vyplynulo ještě další překvapení. Doposud měli vědci za to, že svobodné matky budou v pozdějším věku zdravější, pokud se vdají. Ve skutečnosti to však vypadá, že je to přesně naopak. Ženy, které otěhotněly jako svobodné, ale později se vdaly, na tom byly zdravotně hůře než ty, které svobodné zůstaly. Vypadá to, že manželství ženám tak úplně nesvědčí.

„Jde o první studii, která potvrdila, že mít dítě v mladém věku je spojeno s horším zdravotním stavem po čtyřicítce. A je jedno, zda jde o ženy bělošky nebo černošky,“ prohlásila Williams, která dodala, že politika, jež se snaží přesvědčit svobodné matky, že jim bude lépe v manželství za každou cenu, je falešná a má nežádoucí negativní důsledky.

Starší věk = rizika pro matku i dítě

Na druhou stranu ani těhotenství v pozdějším věku není pro ženu příliš výhodné. Současná medicína je sice na tak vysoké úrovni, že umožní otěhotnět i ženám, které už se blíží ke konci svých plodných dnů, na druhou stranu jiný stav s sebou nese významná zdravotní rizika.

U starších matek dochází k rozvoji cukrovky, objevuje se také vysoký krevní tlak, zvýší riziko vzniku preeklampsie. Ač se to nemusí zdát, vyšší věk matky zvyšuje předpoklad vzniku vícečetného těhotenství.

Vyšší věk matky však není vhodný ani pro dítě, protože může způsobit předčasný porod nebo se dítě narodí s nízkou porodní váhou. Během samotného porodu se může vyskytnout mnoho rizik. K vážným problémům patří například špatně uložená placenta nebo obrácená poloha plodu. Světové studie ukazují, že výskyt porodních komplikací u starých matek je častější v případě prvorodiček, u žen, které rodí již po několikáté je riziko komplikací menší.

Ale ani když se dítě narodí v pořádku, nemá vyhráno – až sedmkrát častěji se u něj může objevit chromozomální vada, tedy poškození genetické výbavy, která se projevuje různými onemocněními v dětském nebo pozdějším věku. Například výrazně stoupá riziko postižení Downovým syndromem. Pokud se udává, že se Downův syndrom vyskytuje u jednoho ze 600 až 800 živě narozených dětí, u žen nad 40 let riziko stoupá až na 1 : 30.

autor: LK

reklama

Související témata: těhotenství , mateřství , děti

reklama

Přečtěte si také

reklama