Zdraví a nemoci

22. července 2017 07:30

Martina Čerňanská

Vodní meloun: Několik skvělých důvodů, proč si na něm v létě pochutnávat

Vodní meloun - zelenina, která sice vyniká svoji sladkou a osvěžující chutí, avšak co do počtu kalorií, tak je zcela neškodná. A my pro vás máme tipy, s čím a na kolik způsobů ho můžete servírovat.

K létu prostě tak nějak už patří. Řeč je zelenině, která sice vyniká svoji sladkou a osvěžující chutí, avšak co do počtu kalorií, tak je zcela neškodná. Vychlazený meloun je prostě naše letní závislost.

K létu prostě tak nějak už patří. Všichni dobře víme, že meloun nejenom zažene chuť na sladké, ale zároveň spolehlivě osvěží, a to zvláště tehdy, když jej vytáhnete z lednice. Vodní meloun totiž obsahuje vysoký podíl vody, a to přes 90 %.

 • Dodá tělu kýženou hydrataci, což je v horkém období klíčové. Aby toho nebylo málo, navíc intenzivně regeneruje ledviny a vylučovací soustavu. Řadí se mezi močopudné potraviny a svým původem má zase blízko k dýni nebo cuketě.
 • Prevence před rakovinou. Meloun coby bohatý zdroj lykopenu představujte prevenci před rozvojem nádorového onemocnění, což je v dnešní době zcela zásadní informace. Obsah lykopenu je ve vodním melounu mnohem vyšší, než například v rajčatech. Tak se do něj zakousněte s chutí.
 • Má váš drahý problém s erekcí, která už není to, co bývala? Naservírujte mu meloun. Není nad stimulant přírodního charakteru, který je navíc skoro zadarmo. Meloun se skvěle postará o tvrdost mužovi chlouby.
 • Znáte jeho správný název? Je to lubenice vodní. Zajímavé, že?
 • Dostanete do sebe nejenom vápník, ale i zinek, jód či selen. Z řady vitamínů je to áčko, béčko a céčko.
 • Posiluje cévní systém a také činnost srdce.
 • Umazává věk. A to působením antioxidantům, které vyhlašují stop stav jak stárnutí, tak také poškození buněk. Nemluvě o dostatku kyseliny listové, která je pro buňky zcela zásadní.
 • Cítíte se po výletu, nebo pobytu u vody unaveně? Dejte si meloun, díky cukru spolehlivě dodá energii.

Jaké druhy melounů můžete ochutnat?

V obchodech nebo na cestách se můžete setkat s melounem cantaloupe, honeydew, galia, piel de sapo či crenshaw. Pokaždé plivete pecky a rádi byste sáhli po tom, co je nemá? Ideální je odrůda s názvem bouquet. Namísto těch tvrdých černých, vás po rozkrojení čekají jen ty drobné a měkké světlé barvy.

Při rozhodování v obchodech, který bude ideální a zralý, je vhodné se řídit nejenom stavem slupky, ale také vůní, to platí zvlášť u těch cukrových. Pokud zaklepete na dužinu či ji stisknete, zralý plod dá o sobě vědět tím, že v něm zavrže.

Využití melounu aneb kam s ním?

 • Do plátku melounu se klidně můžete zakousnout jen tak, avšak byl by hřích nevyzkoušet i další varianty, které můžete naservírovat rodině, nebo přátelům na party.
 • Máte choutky nastolit ryze melounovou dietu? Na to rovnou zapomeňte, tělo potřebuje i jiné klíčové látky, než si celé dny vystačit s melounem. V rámci diety ho doplňte třeba lahodným sýrem feta, nebo třeba italskou mozzarelou, ať vás alespoň trochu zasytí. A právě bílkoviny to s vládnou na jedničku. Ale jako doplněk či lehká svačina je to vynikající nápad.
 • Nevšední, avšak vynikající, je také kombinace melounu cantaloupe s parmskou šunkou, uzeným či grilovaným lososem a oříšky.
 • Oslavujte a zapomněla jste koupit šáňo? Situaci vám pomůže zachránit meloun a z něj připravená melounová bowle. Jejím základem je bílo víno, popřípadě bílý rum, nebo vodka.
 • Kousky melounu prokombinujte také v ovocném či na půl zeleninovém smoothie. Chcete-li, aby vás tento nápoj víc zasytil? Přisypte do misky chia semínka, nebo prášek z mořské řasy zvaný jako agar agar.
 • Milujete alkoholické koktejly všeho druhu? Vytuňte je o meloun a třeba i o exotické mango. Hravě si tak můžete přičarovat tropickou náladu, i když sedíte doma na zahradě.
 • Dětem vykouzlete z melounu osvěžující sorbet, nebo ledovou tříšť. Budou nadšení.
 • V létě na osvěžení skvěle pomáhá vychlazená melounová polévka, kombinovat ji můžete i s další ovocem, nebo chutnou okurkou či cuketou. Někdo přidává také pomerančový nektar či třeba mangový džus.

autor: LZ

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.