Zdraví a nemoci

7. září 2016 04:40

Martina Čerňanská

Vše o menstruaci: PMS, polycystické vaječníky a hygienické pomůcky

S pravidelností a u některých z nás klidně, jak se jí zachce, vkročí do našich všedních dní.

Řeč je o periodě. Trápí vás silný PMS, nevyhovují vám klasické vložky nebo vás žere její nedochvilnosti či snad polycystické vaječníky? Dřív než si začnete stýskat na to, že jste ženou, tak se s vervou začtěte. Máme pro vás super tipy a také postřehy žen.

Zákeřný zloděj psychické pohody a narušitel vztahů: Zákeřný PMS

Nespočet žen by se právě pod tato slova neváhalo podepsat a pánové jakbysmet. V určité podobě premenstruační syndrom zná snad každá z nás. Některá více, jiná méně. I když lékaři vědí, že jeho rozptyl charakteristických příznaků je obzvlášť pestrý (od těch fyzických, až po ty psychické), tak se pořád nějak neví, co je jeho spouštěčem. V souvislosti s ním se často hovoří o hormonální dysbalanci, kdy jsou ženské hormony v nepoměru. Pokud je váš PMS silný natolik, že vám komplikuje život, neváhejte a zajděte si ke gynekologovi. Jednou z možností je hormonální léčba formou antikoncepce, ta ale samozřejmě není vhodná pro ženy, co chtějí v brzké době otěhotnět.

Zkuste svému ženství pomoci tím, že v tuto dobu budete více odpočívat, zajděte si na procházku, omezíte nadbytek soli, doplníte pitný režim, típněte cigarety a zakážete si alkohol. Zkušené ženy v online diskuzích si vzájemně radí začít praktikovat jógu pro celkové zklidnění těla i duše, mít vyvážený jídelníček, zobat vitamín B a vsadit na pupalku dvouletou. Rozhodně se rozmazlujte a dejte svému já najevo, že ho milujete i v době, kdy s vámi cloumá premenstruační syndrom. Se svou mocí jsou tu také bylinky. Ženství revitalizuje a harmonii navrací kontryhel, kdežto nervy na pochodu zklidní třezalka.

Zloděj krásy, spouštěč chloupků, mastné pleti a také důvod neplodnosti: Problém zvaný polycystické vaječníky!

„Všechny tyto příznaky moc dobře znám, moje postava je absolutně neženská, nemám boky, zadek ani prsa, natož pas. Vlasy se mi mastí, pokožka je plná akné a navíc chloupky všude, kde si je jen dovedete představit. Menstruuji jen díky hormonální léčbě, lehce přibírám na váze a k tomu všemu jsem vlastně pořád bez chlapa, i když si tak moc přeji být matkou,“ stýská si Marcela (44), která trpí komplikovaným endokrinním onemocněním, jež je důvodem nadbytku a nadprodukce mužských hormonů v těle ženy.

Pokud se v tomto poznáváte, neváhejte a jděte se ukázat ke gynekologovi, který vám řekne víc a popřípadě vás pošle také na endokrinologické oddělení. Chcete-li však svému organismu ulevit, neváhejte snížit váhu, a to v případě, že se potýkáte s nadváhou či obezitou. Nadbytek tuku totiž hormonálním hladinám rozhodně nesvědčí. Omezte ve stravě jak přebytek cukrů, tak také éček, nezdravých tuků a rozhodně zkuste hormonální jógu. Ta totiž ženství a ženským problémů naprosto rozumí. Jedná se o sérii na sebe navazujících ásan, které cílí na hormonální soustavu a tím ji probouzejí z letargie. Hormonální jógová terapie upraví nepravidelnost menstruace, spustí ovulaci, zmírní menopauzu a celkově vám přiblíží k šanci stát se matkou.

„Já hormonální jógu velebím až do nebes, díky ní jsem si nejenom upravila měsíční cyklus, ale také porodila naši malou holčičku. Moje gynekoložka mě poslala do IVF centra s dodatkem, že jedině tam mi k těhotenství pomohou. Já se ale nedala a dala prvně šanci přírodní cestě bez hormonů. A řeknu vám nemohla jsem udělat lépe. Pokud si s vámi vaše ženství zahrává, menstruace nikde a ovulace stejně tak, procvičte se k nim. Já navíc nedám dopustit na účinné kapky Gynex,“ radí čtenářkám Kateřina, která má doma nejenom dvouletou Sofii, ale nyní čeká s partnerem chlapečka.

Klasické vložky už vás nebaví?

Nemusíte si vycpávat kalhotky touto hygienickou pomůckou, kvůli které máte pocit, že ji slyšíte šustit při každém vašem pohybu. I kdyby šlo pouze o vsugerovanou domněnku, tak vám dvakrát skvěle rozhodně nebude. Na trhu jsou k mání také textilní ekologické vložky, které vyperete v automatické pračce a navíc vás bude hřát po delším čase i finanční úspora oproti těm jednorázovým. Současné ženy ale nedají dopustit také na přírodní tampón z mořské houby, co stačí vyčistit proudem vody a po té jej zavést znovu, nebo oblíbený menstruační kalíšek. V tomto případě nahromaděnou krev vylijete, propláchnete a váš pomocník je opět připraven plnit svůj účel.

-lz-

Sdílejte článek
Štítky hormon jóga menstruace pms jak na pms premenstruační syndrom

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 5. 2024

Nadměrné množství jídla a pití by mohlo způsobit, že se budete cítit spíše ospalí a lhostejní ke všemu. To může bránit vaší obvyklé laskavosti a náklonnosti, ale nemělo by. Odpočiňte si, vezměte si lék na žaludek a vraťte se ke svému starému já. V určitém okamžiku můžete být také v pokušení příliš utrácet. Nejprve si to rozmyslete.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.