Zdraví a nemoci

2. dubna 2018 07:30

Martina Čerňanská

Vypěstujte si novou závislost. Na zelené kávě!

Svět se zamiloval do nového trendu - pití zelené kávy! Tahle závislost je povolena, doporučena a podporována. Zkuste ji zařadit do svého ranního rituálu a možná časem na tu černou úplně zapomenete…

Co je zelená káva?

Kde se vzala ona “zázračná” zelená káva? Nehledejte v tom žádný nový druh, jen způsob zpracování. Jedná se totiž o kávová zrna před pražením. Plody kávovníků se sbírají jako bobule, které se několik týdnu suší na slunci. Když pak prasknou, vypadnou z nich zrnka právě zelené kávy. Ta černá se poté ještě praží do ztmavnutí, ale černou klasiku teď necháme stranou.

Díky tomu, že kávová zrna neprojdou procesem pražení a hnědnutí, obsahují daleko více antioxidantů a kyselin, které se normálně pražením ztrácejí. Zelená káva se na trhu objevila teprve v roce 2012. Dnes zažívá naprostý boom a je po ní celosvětově obrovská poptávka.

Proč ji budete milovat?

Protože se po ní hubne! Pokud se chystáte zhubnout do léta, aby jste mohla zazářit u vody, zelená káva bude fantastickou berličkou v tomto vašem odhodlání. V současnosti totiž patří mezi nejvyhledávanější prostředky na podporu hubnutí.

Nejdůležitější složkou extraktů zelené kávy je kyselina chlorigenová. Tato látka je řazena mezi silné antioxidanty, ale může společně s kofeinem napomáhat procesům hubnutí.

Káva se dá pražit na mnoho způsobů, Foto: istock.com

Díky zelené kávě se tuky a cukry rychleji spalují a neukládají se v těle. Antioxidanty, které obsahuje zelená káva vám navíc pomohou zbavit se toxických látek v těle. A protože zelená káva obsahuje daleko více kofeinu než její pražená černá sestra, je podpora hubnutí zaručena.

Nepředstavujte si ovšem, že si dáte dávku zelené kávy, zajíte jí “mekáčem” a budete jako proutek. Nejedná se o žádný zázračný elixír štíhlosti, ale o velice příznivý doplněk při cílené snaze zhubnout, která normálně zahrnuje i dietní program a spoustu pohybu. Zelená káva vás ale opravdu podrží, protože nefunguje jen jako spalovač, ale také přírodní “energy drink”. Takže pokud ji zařadíte do svého snažení, budete mít prostě větší šanci na rychleji viditelné výsledky.

Jak to funguje?

Ne, že byste ji museli chroupat, konzumovat můžete výtažek ze semen zelené kávy. Nejčastěji se setkáte s extraktem ze zelené kávy, který můžete zakoupit jako tobolky či tablety. Ale pít ji můžete i tak, jak jste zvyklí, zalitou horkou vodou. Příprava je přitom stejná, jako u běžné kávy: podrcená zrna zalijete horkou vodou, necháte vylouhovat a vypijete.

Zelenou kávu je vhodné vypít ještě před snídaní. Dodá vašemu tělu energii, nastartuje a připraví váš organismus na celý den.

Pro koho není?

Vzhledem k tomu, že obsahuje více kofeinu, než standardní pražená káva, nedoporučuje se její konzumace těm, kteří by si neměli dávat ani tu černou. Vyhnout by se jí rozhodně měly těhotné ženy, mladí do 16 let, nebo lidé s problémy s krevním tlakem nebo cukrovkou. Pokud si nejste jistí, raději téma zelené kávy nahoďte u svého lékaře a ten vám poradí, jestli ji můžete začít vesele popíjet nebo ne.

Mohlo by vás také o kávě zajímat:

autor: KU

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 7. 2024

Berani, dnes se můžete dozvědět o příležitostech, jak zvýšit svůj příjem, ať už v současném zaměstnání, v novém zaměstnání, nebo třeba prostřednictvím vlastního projektu. K tomuto cíli můžete nasměrovat velké množství energie a inspirace. Ostatní se mohou chtít zapojit a pomoci vám. Pravděpodobně se budete cítit plní energie a optimismu. To může fungovat při přitahování stále nových příležitostí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.