Zelený čaj: 7 důvodů, proč si dát denně alespoň jeden šálek

O tom, že má zelený čaj pozitivní účinky na zdraví, ví lidstvo už tisíce let. Dokáže povzbudit, ale také pomáhá chránit před onemocněním srdce, snížit hladinu cholesterolu či cukru v krvi. To jsou vlastnosti, které jsou tomuto moku přikládány už dlouho. Výhod pití zeleného čaje je ale mnohem víc.

Hlavním trumfem zeleného čaje je ve srovnání s dalšími čajovými nápoji způsob jeho výroby. Zelený čaj pochází stejně jako jiné čaje z čajovníku čínského. Hned po sklizni se ale lístky vystaví vysoké teplotě (ať už na speciální pánvi či v páře). Tak se zamezí oxidaci, která jiným čajům bere jejich sílu.

Aby mohl zelený čaj ukázat svou sílu, je nutné jej pít pravidelně. Jedině tak totiž mohou antioxidanty, kterých je čaj plný, zbavit tělo volných radikálů. Právě ty jsou totiž nejvíce zodpovědné za zdravotní obtíže, jako jsou ucpané tepny nebo rakovinné bujení.

Zelený čaj pomáhá kostem

Ženy, které vypijí denně tři šálky zeleného čaje, mají o 30 procent nižší riziko zlomeniny kyčelního krčku. To je úraz, který často stojí za ztrátou chuti k životu a velkými zdravotními komplikacemi u žen ve vysokém věku. Může za něj osteoporóza, tedy řídnutí kostí, ze kterých se vyplavuje vápník. Podle studie zveřejněné v časopise Nutrition Research ale zelený čaj pomáhá bojovat právě proti odvápňování kostí souvisejícím s věkem.

Velký bojovník proti rakovině

Vědci si všimli, že v zemích, kde je dlouhá tradice v popíjení zeleného čaje, je nižší výskyt určitých typů rakovin. I když výsledky studií zatím nepotvrdily jasnou souvislost mezi nižším výskytem rakoviny a pitím zelného čaje, nelze tato fakta brát na lehkou váhu. Je totiž pravda, že zelený čaj obsahuje velké množství antioxidantů. Jsou známé pod označením polyfenoly a působí kombinovanými účinky, které narušují důležité buňky, jež umožňují bujení rakoviny prostaty. Co je pak výsledkem? Komponenty v zeleném čaji dokážou zastavovat nebo zpomalovat počátek, postup i progresi rakoviny prostaty. Výzkum japonské univerzity v Tahoku uveřejněný v časopise Journal of the Medical Association zase potvrdil, že pravidelná konzumace zeleného čaje pomáhá snížit riziko onemocnění rakovinou kůže, prsu, plic a tlustého střeva. Také se říká, že antioxidanty obsažené v zeleném čaji likvidují některé z negativních efektů stárnutí těla.

Zelený čaj pomáhá udržet si zdravou váhu

Mnoho pilulek na hubnutí obsahuje extrakt se zeleného čaje. Není to jen výmysl. Vědci z německého Ústavu pro výzkum výživy (DIfE) při pokusech zjistili, že tříslovina epigalokatechingalát, obsažená v lístcích zeleného čaje, omezuje vytváření tuku a napomáhá jeho rychlému štěpení. Teorii testovali na myších. Jedné skupině podávali 4 týdny tuto látku spolu s potravou bohatou na tuky a zjistili, že tyto myši mají výrazně nižší váhu než ty, které tříslovinu nedostávaly.

Bojovník proti špatnému cholesterolu

Neslazený zelený čaj je vynikající alternativou ke sladkým limonádám, eventuálně jiným nápojům konzumovaným v Česku kvůli žízni. Má také schopnost snížit hladinu špatného cholesterolu (LDL), podle jedné studie až o 5 procent. Jde především o schopnost využít tuk jako zdroj energie místo jeho ukládání do tukových polštářů.

Zelený čaj ochraňuje zuby

Japonští vědci provedli rozsáhlý průzkum v oblasti stomatologie a došli k závěru, že pravidelné pití kvalitního zeleného čaje chrání zuby před kazy. Rozhodující je přitom obsah tříslovin v něm obsažených. Obsahuje také cenný fluor, který zpevňuje zubní sklovinu a snižuje bolestivost zubních krčků. Při akutní bolesti můžete čajem i kloktat.

Je dobrý na srdce

Každodenní pití zeleného čaje pomáhá podle vědců snížit riziko srdečních onemocnění. Studie ukázaly, že milovníci zeleného čaje mají až o 26 procent nižší riziko úmrtí na srdeční infarkt nebo mrtvici. Vědci porovnávali zdravotní stav až 40 tisíc účastníků. Ale ze studie také vyšlo, že ti, kteří měli srdce v nejlepší kondici, vypili denně nejméně pět šálků zeleného čaje denně.

Dobije energii

Dokonce i ti, kteří potřebují snížit dávky kofeinu, si mohou dopřát šálek zeleného čaje. Ten totiž obsahuje 24 až 45 miligramů kofeinu, v jednom šálku kávy je ho ale 95 až 200 miligramů. Zelený čaj nabízí dávku energie s nižším rizikem bolesti hlavy, třesu a žaludečních nevolností, které přicházejí při předávkování kofeinem.

lk

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.