Zdraví a nemoci

4. listopadu 2016 04:30

Martina Čerňanská

Ženy potřebují více spánku než muži. Víte proč?

Dospělý člověk potřebuje asi 6–8 hodin spánku, aby se jeho tělo zotavilo z únavy a přepracování z běžných každodenních aktivit. Ale je rozdíl, zda se jedná o muže či ženu. Ženy totiž potřebují o trochu spánku více a my vám prozradíme, proč tomu tak je.

Většina z nás, zaměstnaných žen/ matek, musí jet na plný plyn už od rána. Při přípravě snídaně plánujete celodenní rozvrh pro celou rodinu, do toho připravujete svačiny, oblékáte sebe i děti, pak do práce, po práci s dětmi na jejich kroužky a tak pořád dokola. My ženy máme ten úžasný talent dělat více věcí najednou. A také jednoduše musíme. To ale samozřejmě vede k dřívější únavě a nevyhnutelně i stresu, pokud si nedopřáváme dostatek odpočinku a spánku

Studie v Británii na Loughborough University ukázaly, že čím více zaměstnáváme mozek během dne, tím více času potřebujeme na regeneraci v podobě spánku. Zároveň také studie dokázaly, že ženský mozek funguje mnohem složitěji než mužský, jelikož ženy mají tendenci dělat a soustředit se na více věcí najedou, a tím pádem potřebují více spánku.

Aby se ženský mozek stihl vypořádat s celým dnem, potřebuje v průměru o 20 minut více než ten mužský.

Méně odpočinku má větší dopad na zdraví u žen nežli u mužů. Například kardiovaskulární nemoci, cukrovka, stres nebo pocity úzkosti se objevují více u žen s nepravidelným režimem spánku či při jeho nedostatku.

A co z toho tedy plyne? Milé dámy, stačí vám jen dvacet minut spánku navíc, abyste mohly být tou skvělou ženou, kterou všichni tak dobře znají a milují. Takže si dneska nastavte budík o dvacet minut později. Věda to doporučuje!

Sdílejte článek
Štítky Velká Británie stres únava spánek přepracovanost nedostatek spánku vyčerpání organismu Loughborough University

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.