zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

8 tipů, jak bojovat se zamlžováním brýlí, když nosíte roušku

8 tipů, jak bojovat se zamlžováním brýlí, když nosíte roušku
Autor: iStock 8 tipů, jak bojovat se zamlžováním brýlí, když nosíte roušku
anna kopečková , Vydáno: 26.03.2020
Roušku teď musíme nosit všichni, i když je nám to možná nepříjemné. Ti, kteří nosí brýle, navíc musí řešit problém s jejich zamlžováním. Pokud je to i váš případ, máme pro vás pár tipů, jak se dá zamlžování předejít.

reklama

1. Důležité je vybrat si správnou roušku! 

Použijte roušku, která vám dobře sedí na nose a bude k nosu co nejlépe přiléhat. Nejlepší je rouška se všitým drátkem, který se dá vymodelovat podle tvaru nosu. Vydechnutý vzduch pak neuniká pod horním okrajem roušky a vaše brýle se tím pádem tolik nemlží. 

2. Roušku až k očím, brýle níže

Roušku si dejte co nejblíže k očím a brýle položte níž na nos (podobně, jako to dělá Andrej Babiš). Brýle se tak budou méně zamlžovat i špinit. Snažte se omezit sahání na brýle. „Jen pozor, posune to lehce ohniska brýlí a u multifokálních (progresivních) brýlí nemusíte vidět stejně," upozorňuje optometristka Kristýna Štěbetáková ze společnosti Alensa.

3. Použijte jar

Alespoň na začátku a na konci dne si umyjte své brýle vlažnou jarovou vodou a osušte je hadříkem z mikrovlákna. Ten mějte stále po ruce. Zkusit můžete i speciální spreje proti zamlžování. Navíc, kdy jindy si vytvořit návyk na pravidelné čištění brýlí, než teď?

4. Pokud nemáte po ruce jar, zkuste mýdlo

Vaše brýle vyčistí a zároveň i z části vydezinfikuje klasické tuhé mýdlo. Naopak tekuté mýdlo vám život spíše znepříjemní. Určitě brýle nečistěte lihem, mohou popraskat nejen čočky, ale i obruby, popřípadě se začne sloupávat barva.

5. Pomůže i pěna na holení

Asi by vás to nenapadlo, ale od zamlžených brýlí vám může pomoci i pěna na holení. Naneste na brýle malé množství pěny a pomocí hadříku brýle vyleštěte do sucha. Na brýlových sklech se tak vytvoří jemná ochranná vrstva, díky které se na nich už nebude pára srážet.

6. Nejpraktičtějším řešením jsou jednodenní čočky

Nejjednodušší způsob, jak se zamlžování zcela vyhnout, je vyzkoušet kontaktní čočky. „V době zvýšeného výskytu virových onemocnění jsou nejhygieničtější variantou jednodenní čočky. Nezapomeňte si před jejich aplikací pečlivě umýt ruce a přes den se vyhnout kontaktu v blízkosti očí," radí optometristka.

7. Pořiďte si brýle s hydrofobní úpravou skel. Můžete i on-line, bez návštěvy optiky

Až si budete příště pořizovat brýle, pamatujte i na jejich povrchovou úpravu. Hydrofobní vrstva odpuzuje vodu, což znamená, že se brýle rychleji odmlží a neulpívá na nich ani další nečistota. Že za stávající situace nechcete nikam chodit? Nemusíte. Pokud máte po ruce předpis či brýlovou kartičku, dioptrické brýle si můžete pořídit i on-line s použitím virtuálního zrcadla. Za několik dní vám hotové brýle přijdou až domů. Za stávající situace brýle slouží i jako štít, kdy viry mají ztíženou cestu k vašim očím. Ale bohužel ani v tomto případě není ochrana stoprocentní.Tu mohou poskytnout jen speciální ochranné brýle, ochranný štít nebo alespoň improvizovaně brýle potápěčské, které je potřeba udržovat v čistotě a pravidelně dezinfikovat. 

-ak-

Všechny články o koronaviru najdete ve speciálu: 

reklama

Související témata: zamlžování brýlí , nošení roušky , rouška , rouška a brýle , jak zabránit zamlžování

reklama

Přečtěte si také

reklama