Životní styl

14. března 2021 05:59

Ženy, které se nevzdaly. Jejich vzkazy vám pomohou překonat životní krizi

Zoufalá Božena Němcová, Anna Franková v beznadějné situaci, či proti všem bojující Coco Chanel. Jejich životy rozhodně nebyly procházkou růžovou zahradou. Přestože často dosáhly štěstí, slávy i bohatství, musely překonat náročné překážky. Některým osud přichystal hodně hořké kapky. Jenže ony neztratily odvážného ducha a tak inspirují dodnes. Přečtěte si jejich „vzkazy“, třeba vám tyto úžasné ženy pomohou vyřešit problém, který vás zrovna trápí.

Pro lásku není důležité, aby se k sobě lidé hodili, ale aby spolu byli šťastni. – Brigitte Bardot

Projít celým životem jako sexsymbol, to určitě vyžaduje dost sil. Ona to dokázala – zestárla, aniž by se, na rozdíl od některých kolegyň, zesměšnila marnou honbou za mládím. Do hereckého důchodu dobrovolně odešla ve 39 letech. Milujeme její šedé vlasy spojené do typického drdolu, ostrý jazyk a názory, kvůli kterým se klidně nechá pokutovat policií stejně v osmdesáti jako v devatenácti.

Když jste smutná, naneste více červené rtěnky a bojujte – Coco Chanel

Naučila ženy nosit kalhoty i „malé černé“. Povznesla šňůru perel na názor a z námořnického stylu udělala nesmrtelný evergreen. Vyrostla v sirotčinci, soupeřila s muži o výsluní v módním průmyslu (válkám navzdory), čelila ztrátě milovaného partnera a mnoha překážkám. Přesto říkala, že žijeme jen jednou a tak by to měla být zábava. Mimochodem… Věděla jste, že podle statistik se na světě prodá každých 21 vteřin jedna červená rtěnka? Zjevně si nás tu radu vzalo k srdci hodně.

Žádný pesimista nikdy neobjevil tajemství hvězd, neplavil se do neznámých zemí ani neobjevil nové obzory lidské duše. – Helen Keller

Jestli měl někdo nárok na pesimismus, pak ona. A přesto se mu nepoddala. Americká spisovatelka a filantropka byla po zánětu mozkových blan v dětství hluchoslepá. Přesto dosáhla doktorátu, uměla několik cizích jazyků, psala knihy a žila aktivně. Pro vnímání světa nevidomých toho udělala tolik, jako nikdo před ní.

Ke každému problému existuje to nejjednodušší řešení – Agatha Christie

Celým jménem Agatha Mary Clarissa lady Mallowanová (rozená Millerová), má jediného soupeře v počtu prodaných knih. Předstihl ji pouze William Shakespeare. Ani její život nebyl procházka růžovým sadem, spekuluje se dokonce o nervovém selhání, když Agatha Christie v roce 1926 na jedenáct dnů zmizela. Tehdy se dost trápila ve svém prvním manželství a také jí umřela maminka. Nezdolný optimismus, se kterým později tvrdila, jak je báječné mít muže archeologa (že prý je pro něj jako starší žena stále atraktivnější), ji však vyvedl ze všech nesnází.

Láska se nevyprosí, ani nevyhrozí – Božena Němcová

S manželem Josefem Němcem trápili jeden druhého. Byla stále hladová po lásce, její srdce často vzplálo pro dalšího zajímavého muže, kterého jí život postavil do cesty. Velmi trpěla nevyrovnaným postavením žen ve společnosti, nebavilo ji starat se o domácnost, pochovala milovaného syna Hynka a její tělo vysávala těžká nemoc, které nakonec podlehla. Ani ona se však nikdy nevzdala, ačkoliv hořce připustila, že plavat proti větru, a ještě si zpívat je poněkud obtížné.

Budoucnost patří těm, kdo věří svým krásným snům. – Eleanor Roosevelt

Život začala nešťastným dětstvím, jako sirotka ji vychovávala babička. Otec po smrti matky a syna příliš pil a tak mu malou Eleanor soudy odebraly. Celý život se proto potýkala s depresemi. Navzdory tomu, že od svých sedmnácti let žila po boku svého bratrance Franklina Delena Roosevelta, budoucího prezidenta USA. Měli společně šest dětí. Eleanor si nikdy nepřála stát se první dámou, ale když už jí byla, pomáhala ze všech sil ženám, etnickým menšinám, sirotkům… Dokonale předvedla celému světu, že první dáma nemusí být jen „na okrasu“ a noblesně zvládla i manželovu nevěru.

Štěstí lze najít i v nejtemnějších obdobích života, pokud si člověk vzpomene na to, že může rozsvítit světlo. – Joanne Rowling

Kdo ví, jak moc temno bylo v její duši, když se jako svobodná matka potýkala s chudobou. Jenže ona se dokázala řídit přesně podle svého citátu. Jednoho dne si sedla v Edinburghu do útulné kavárny a začala psát příběh o čarodějnickém učni jménem Harry Potter. A bylo světlo. Knihy jí přinesly bohatství a štěstí na sebe také nenechalo čekat.

Bohatství, uznání, všechno lze ztratit, ale štěstí ve vlastním srdci může být jen zastřeno a bude tě, pokud žiješ, vždy znovu obohacovat. – Anne Frank

Pokud žiješ… Z těch slov, které si půvabná černooká dívenka napsala do svého deníku, mrazí. Ona sama ani její rodina a přátelé schovají v úkrytu před nacistickou zvůlí, se šťastného konce nedočkala. Přesto její slavný deník není sklíčený, ani výlučně pesimistický.

Jedno z tajemství úspěchu je nedovolit, aby nás porazily dočasné neúspěchy. – Mary Kay

Ne nadarmo získala přezdívku paní Nezastavitelná. Pokaždé, když se ocitla v situaci, kdy byla zcela sama, dokázala si poradit. Říkala, že člověk může jen plavat a nebo utonout, žádné další alternativy neexistují. Společně se synem stvořila kosmetickou značku doslova na koleni a vybudovala z ní impérium s miliardovými obraty. Ženskost považovala za úžasnou devizu. „Každá žena může změnit svět,“ tvrdila.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 5. 2024

Tento den nemusí patřit k vašim oblíbeným, Berani. Možná si až příliš uvědomujete omezení, která vám přináší vaše hlavní zaměstnání. Pravděpodobně budete toužit po odpovídající odměně za svou práci. Tento den je vhodný k definování nových osobních a profesních cílů. Budou vás podporovat při plnění vašich povinností. A co takhle mezitím požádat o zvýšení platu?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.