Životní styl

30. září 2019 10:59

Martina Čerňanská

Andrea Arria-Devoe radí matkám: Kaučuk místo plastu a ohřívejte ve skle!

Kdo je Andrea Arria- Devoe? Předně dlouholetá šéfredaktorka časopisu Daily Candy, ale také výkonná producentka dokumentu Straws, který do hloubky zkoumá dopady “doby plastové” na náš život.

Proto je tato dáma zcela kompetentní poskytnout pár praktických “bezplastových” rad do života!

O tom, jak jsme zavalení plastem, se mluví pořád a často. Ale upřímně, už vám někdo dal opravdu užitečné tipy, jak snížit množství plastu v běžném životě, který vedete s dětmi a rodinou? Zvláště maminky miminek potvrdí, že skoro všechny dětské věci mají s plastem něco společného! Jen se rozhlédněte: hračky, dudlíky, žvýkátka, lahvičky a krabičky, plenky, ohrádky, ohřívadla….

Plastu hromady. Jako kdyby malé dítě bez plastu vůbec nemohlo existovat. A přece, před “dobou plastovou” vyrostly celé generace dětí, které nic z toho nepotřebovaly. Ale my však nechceme být zpátečnické, myslíte si možná. Naopak, buďte progresivní! Omezte množství plastu v životě svého dítěte.

Andrea Arria-Devoe vám poradí pár tipů: “S trochou nápadů můžete snížit množství plastu v životě vašeho děťátka. Držte se svých nových rozhodnutí a volte opakovaně výrobky bez plastů, kdykoli je to možné. Modelováním těchto zdravých hodnot děláte lepší rozhodnutí pro jeho zdraví i celou planetu,” říká Andrea.

1. Výměna plenky

Věděla jste, že se na skládky každý rok vyhodí asi 20 miliard plenek na jedno použití? Takové plence může trvat přibližně 250 až 500 let, než se rozloží! Andrea radí: pokud je to možné, zvolte látkové plenky. Pokud máte doma dobrou pračku, zvládnete to. Možná se vám myšlenka textilních plenek stejně nelíbí, pak hledejte netoxické jednorázové výrobky, které garantují co nejmenší zatížení přírody i tělíčka vašeho dítěte.

2. Dobrá lahvička

Lahvička na mléko i čaj je dnes nezbytností pro každou maminku i její bejby. Jenže opět tu máme především nabídku z plastů! Dejte si práci a zapátrejte na síti po neplastové verzi dětské lahvičky. Vyberte si skleněné nebo nerezové láhve a ujistěte se, že savička je ze silikonu té nejvyšší lékařské kvality!

3. Vlhčené ubrousky

Co asi dělaly naše nebohé matky a babičky, které neznaly kouzlo vlhčených ubrousků? Nosily s sebou navlhčený látkový ručníček, kterým otřely dětské ručičky i případně další části těla. Fungovalo to stejně dobře a bez zatížení planety.

Dnes vnímáme vlhčené ubrousky jako záchranu na vše. Utíráme s nimi nejen dítě, ale i palubku auta, klávesnici počítače, odličujeme se s nimi a bůhvíco ještě. Vraťme se ale k dětem. Možná vás přesvědčí, že antibakteriální chemikálie v ubrouscích jsou podezřelé z narušování endokrinního systému organismu. Pokud se absolutně neobejdete bez ubrousků, vyberte verzi bez chemikálií!

4. Podložka

Přeskočte jednorázové podložky na přebalovací stůl! Ano, jsou pohodlné, ale také plné plastu a v plastových obalech. Věřte nebo ne, stejnou službu vám udělá příjemná deka nebo starší složená osuška.

5. Krabičky na jídlo

Ty jsou u maminek obzvlášť populární. Různé roztomilé boxíky se sladkými obrázky, do kterých připravujete nakrájená jablka a špenátové pyré. Je to s nimi jednoduché, pravda. Jsou však často vyrobeny z více vrstev materiálů, které je obtížné recyklovat! Pokud je to možné, snažte se najít recyklovatelné nebo skleněné.

6. Ohřívače

Vědci potvrdili, že zahřívání potravin v plastových nádobách umožňuje materiálům rychleji vyluhovat chemikálie přímo do příkrmu vašeho děťátka. Zní to hrozně, že ano. Myslete na to a k ohřátí jídla zvolte sklo nebo keramiku. Pro každodenní dětská jídla zkuste staré dobré smaltované nádobí ze staré školy.

7. Oblečky

Botičky, bundičky a tak dále. I tady máte možnost chránit přírodu a chovat se více udržitelně Maminky potvrdí, že dítě z oblečení většinou rychle vyroste a nestačí ho odnosit. Domluvte se proto mezi sebou a nechte použité oblečení znovu a znovu sloužit dalším fešákům a krasotinkám. Co už vašemu dítěti není, nabídněte dál, stejně tak přijměte od kamarádek oblečení po jejich dětech.

8. Hračky

Jen se doma rozhlédněte a zkuste si uvědomit, kolik hraček je “madeinchina” a jsou z plastu. Hračky vyrobené z PVC jsou zvláště toxické. Vyhněte se například měkkým plastovým hračkám a knížkám do vany a místo toho zvolte přírodní kaučuk. I když plastovým hračkám řeknete ne, stále se mohou dostat do vašeho domova prostřednictvím babiček a laskavých návštěv. Zkuste je instruovat, aby se k vaší snaze přidaly a zkusily dělat radost bez plastu.

Autor: Kamila U.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.