Anna Šulcová nebo bratr Davida Gránského: I čeští umělci a influenceři bojují proti rasismu!

Osud neozbrojeného Afroameričan George Floyda brutálně zavražděného bílým policistou, který mu při zatýkání klečel osm minut na krku, rozpoutal obří vlnu solidarity k afroamerickým obyvatelům a odpor proti rasismu. Tento zločin vzbudil odpor nejen v Americe, ale i u nás. Neozvali se ale až na výjimky politici, ti mají jiné „starosti“, ale mladí influenceři, youtubeři a umělci, kterým není lhostejná rasová diskriminace.

Jako jedna z prvních policejní zvůli odsoudila bývalá youtuberka, držitelka mnoha cen Social awards Anna Šulcová, dále její kolegyně Fallenka a v neposlední řadě bratr tváře TV Prima Davida Gránského, zpěvák a herec Tom Sean. Tomu je sice teprve patnáct, ale světonázor má jasný.

Síla slov z písně

Odmítavý postoj Tom Sean jasně vyjádřil ihned po incidentu na Twitteru. Několik dní nato se několikanásobně zvýšila síla jeho virtuálního hlasu, když český a slovenský Instagram oběhl trend započatý jeho fanoušky. Ti začali sdílet příspěvky upozorňující na současnou rasovou situaci v Americe a k nim přidávali úryvek z Tomova posledního singlu „Nevinný oběti“. Ten vyšel letos v únoru a je zpěvákovým manifestem proti rasismu, homofobii a nenávisti. Volně citovaná sloka z jeho textu „ať má jakýkoliv oči, ať jsou jakýkoliv pleti, pak padaj nevinný oběti“ se k současné situaci hodí jak vyšitá a oslovila další sledovatele Instagramu. Tomovi se tak podařilo rozšířit povědomí o tom, co se v Americe děje, mezi nejmladší uživatele sociálních sítí, kteří nemají zrovna ve zvyku se o podobné problémy hlouběji zajímat, a to je jistě velmi záslužné.

„To, co vyeskalovalo na mém Instagramu, je naprosto skvělé. Ale ještě lepší je fakt, jak se moji followeři k celé situaci takto postavili. Těší mě vidět, jak neskutečně úžasný okruh fans mám. Je skvělé, že se s mým názorem tolik z nich ztotožňuje a šíří ho dál mezi své kamarády. Myslím, že to je neuvěřitelně důležité. Rasistické tendence můžeme vidět všude po světě, i u nás. Je důležité na ně nejen upozorňovat, ale hlasitě proti nim protestovat. Nevinný oběti jsem napsal právě proto – impulzem byla sebevražda mladého Američana, kterého šikanovali ve škole za to, že byl gay a měl černou pleť. Stojím si za tím, že je absurdní soudit člověka za to, jakou barvu má jeho tělesná ‚schránka‘ – pod ní jsme všichni stejní. Důležité je to, co má člověk v hlavě a v srdci. Rasismus nemá v jednadvacátém století co dělat. Za to budu vždycky bojovat,“ říká Tom Sean. Jeho bratr David Gránský může na něj být pyšný. K Tomově charakteru patří fakt, že se nikdy svým slavným sourozencem nechlubil, spíš naopak.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 24. 9. 2023

Vaše inspirace a představivost dnes stoupá, Berani. Možná se budete chtít pustit do nějakého uměleckého projektu. Výsledek by vás mohl příjemně překvapit. Vaše intuice je také na vysoké úrovni a vaše porozumění lidem kolem vás se výrazně zvýší. Nebojte se jednat na základě instinktu. Toto je jeden z těch dnů, kdy by měl zvítězit nad racionalitou a logikou.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.