České fixy jako základ společnosti

Nejnovější patenty, inovace a startupy zabírají v dnešní době přední místa v mediálních kanálech, až by se mohlo zdát, že všechno léta odzkoušené je nefunkční a čeká na zásadní revoluci. Tento fakt často vytlačuje z našeho podvědomí na první pohled jednoduchá zařízení a výrobky, které také byly jednou revolucí a do dnešního dne takřka beze změny přináší užitek všem, bez rozdílu pohlaví, či věku.

Jeden z takových příkladů je vžitý pod zdomácnělým slovem fix, fixa, popřípadě i fixka. Původně japonský patent byl do Česka převeden již na konci 60. let minulého století. Dle vlastností se odborně jedná například o popisovače či značkovače, ale tyto názvy se příliš v pamětích spotřebitelů neuchytily. Lidé si dačické výrobky s původním označením Centrofix, nazvali po svém, popisuje Martin Žahourek, generální ředitel společnosti Centropen, a. s., u příležitosti oslav 80 let od vzniku firmy, na jejíchž linkách se vyrábějí fixy dodnes.

Dnes se vyrábí velké množství druhů výrobků a do různé míry automatizované linky produkují v Dačicích více než 1 milion kusů denně. Ač se jedná na první pohled o vcelku jednoduchou problematiku, tak s množstvím inkoustů, hrotů a vlastností se z výroby fixů stává složitý proces. Příkladem složitosti jsou levné a také nefunkční výrobky z Asie. I přes tlak tamějších výrobců, které zasáhly do mnoha jiných odvětví a vytlačily z nich české firmy, tak centropenské fixy nejenom drží pevně své pozice, ale dále také oslovují zákazníky novými způsoby.

Základní princip přenosu inkoustu na papír je stejný od jejich uvedení na trh. Inkoustem napuštěný tampon je spojený s hrotem, kterým se inkoust přenáší na papír. Zatímco některé výrobky jsou kompletně vyráběny v Dačicích, včetně míchání inkoustů, tak speciální výrobky mohou mít některé části jako inkousty či hroty kupované od renomovaných výrobců ze zahraničí.

Jednoduchý nápad způsobil revoluci v psaní, umění i hraní dětí. Permanentní značkovače, známé také pod označením lihovky, slouží v mnoha výrobách i dílnách od nejmenších až po nadnárodní koncerny. Kanceláře a školy jsou spjaté s touto technologií neodmyslitelně. Zvýrazňovače, značkovače na bílé tabule, linery a mnoho dalšího jsou tak po léta součástí pracovních stolů.

Dětské fixy tvoří skupinu plnou barev a zajímavých vlastností samy o sobě. Pro nejmenší děti jsou inkousty speciálně upravené na perfektní vypratelnost a smývatelnost.

Nezapomíná se ani na školáky a jejich začátky v psaní. Díky spolupráci s odborníky na prvopočáteční psaní se vyvinula řada zmizíkovatelných rollerů značky TORNADO s trojúhelníkovým úchopem, který napomáhá ke správnému držení psací potřeby a nejenom do začátku se jedná o ideálního pomocníka. Ergonomické trojúhelníkové držení se využívá i u běžných fixů a tím je zajištěno správné držení i při malování.

Další revoluce v oboru psacích a výtvarných potřeb začala celosvětově právě u Centropenu v roce 1997, protože začal pod licencí vyrábět foukací fixy, dnes známé pod názvem AIRPENS. Rozdílem oproti klasickým fixům je, že inkoust se z hrotu dostává na papír pomocí vzduchu. Foukání je tak výbornou zábavou a jedná se o velice oblíbený dárek pro děti, i kreativně zaměřené osoby.

To, že jsou fixy stále aktuálním tématem, také dokazuje nárůst jejich prodeje v době pandemie. Lidé se začali bavit po svém a fixy jsou přesně k tomu určené. Příkladem může být třeba malování na kamínky, které má základnu statisíců kreslících a hledajících lidí na Facebooku. Nejoblíbenějším výrobkem pro tvoření se stala řada DECOR PEN.

V dnešní den si ani s nejmodernější technologií a digitalizací neumíme svět bez fixů představit. Z jihočeského Centropenu proudí miliony kusů do více než 50 zemí světa a všech kontinentů snad kromě Antarktidy, vtipkuje ředitel společnosti a dodává, že často si lidé okolo něj ani neuvědomí, kolik Centropen výrobků vlastně doma nebo v práci mají.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 5. 3. 2024

Berani, dnes by se vám mohly naskytnout příležitosti k tomu, abyste veřejnosti představili svou tvůrčí práci, kterou umíte nejlépe. Může jít o vystoupení, výstavy, veletrhy nebo festivaly – cokoli, co vyžaduje velkou pozornost veřejnosti. Budete v záři reflektorů a zastíníte téměř každého. Je pravděpodobné, že to bude velká zábava. Rozhodně by to mělo posílit vaše ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.