Chcete být šťastní? Učte se od Skandinávců 4 pravidla jejich životního stylu!

Je to vědecky dokázáno – lidé žijící ve Skandinávii jsou nejšťastnější! Co si můžeme osvojit z jejich pohledu na svět a životního stylu, abychom dosáhli podobné duševní pohody?

Slunce si příliš neužijí, dlouhé chladné noci by spíše vybízely k depresím a přesto, vědecké studie ukazují, že lidé v Dánsku, Norsku a Švédsku jsou nejšťastnější. Jak je to možné? Skandinávci se zkrátka řídí řadou pravidel, díky nimž si užívají života každý den. Nechte se jimi inspirovat i vy.

1) Skromnost a úcta k ostatním

Skandinávci nemají pověst upovídaných a hlučných lidí, kteří na vás srdečně hlaholí, kdykoli a kdekoli. Přestože někdy působí odtažitě, respekt k ostatním je pro ně posvátný.

V severských zemích existuje tzv. zákon Jante, což je soubor pravidel, která zdůrazňují chování vůči jednotlivcům. Zahrnuje mimo jiné přesvědčení, že nejste nic zvláštního, nejste chytřejší nebo lepší než ostatní, nemusíte se povyšovat a přesvědčovat se o své výjimečnosti. Nemáte pocit, že musíte proškolovat a trénovat ostatní nebo že jste neustále tématem hovoru jiných lidí.

Přestože sami Skandinávci si z těchto pravidel někdy dělají legraci, pomáhá to vytvořit extrémně přátelskou společnost, kde jsou skromnost a úcta k ostatním vysoce ceněny.

2) Vyvážení pracovního a rodinného života

Skandinávci vědí, jak důležité je věnovat čas rodině! Většina kanceláří v Dánsku zavírá v 17.00 a lidé spěchají domů za svými drahými. Navíc nikdy nepracují přesčas, nepředhánějí se v tom, kdo bude v kanceláři nejdéle a kdo je největší workoholický pracant. Ve Švédsku šly některé společnosti ještě dále a najely rovnou do šestihodinového pracovního dne s cílem zvýšit produktivitu a štěstí svých zaměstnanců.

Uvědomují si totiž velice dobře, že když jsou lidé odpočatí a v duševní pohodě, pracují vlastně o mnoho lépe a výkonněji.

Rodiny často chodí do parku, sportují a cestují za svými příbuznými. Trávit čas s rodinou nebo jen relaxací zde prostě není považováno za “flákání se”, ale za důležitý společenský benefit pro všechny zúčastněné strany.

3) Rodinná setkání s hygge

V Dánsku existuje jedno skvělé slovo, které v minulých letech zdomácnělo v celé západní civilizaci – hygge. Znamená vytvořit útulnou atmosféru a užívat si dobrých věcí v životě s přáteli a příbuznými. Hygge ale není jen o pohodičce a teplém kakau, ale je o solidaritě, pohodlí, podpoře a pozornosti vašich nejbližších a nejdražších. Umět užívat krásných maličkostí života, těšit se z příjemných chvil a zastavit se v uspěchané době je pro Skandinávce velmi důležité umění. Naučme se ho i my.

4) Realistická očekávání

Malene Rydahl ve své knize Happy as a Dane diskutuje o klíčích ke štěstí Skandinávců. Jedno z nejdůležitějších tajemství šťastnějšího života je schopnost formulovat realistická očekávání! To ale neznamená, že přestanete snít a mít ambiciózní cíle. Jde o to, že nežijeme v hollywoodském filmu, ale ve skutečném světě, a pokud se s tím svým srovnáte, bude vám fajn i bez vily v Malibu.

Neustálé srovnávání se s ostatními vám prostě moc nepomůže, zvláště pokud ujíždíte na pseudorealitě sociálních médií. Přestaňte měřit své úspěchy s ostatními (zvláště, když jejich fantastický život prošel řadou filtrů) a radujte se z toho, co máte!

Autor: Kamila U.

Sdílejte článek
Štítky životní styl Norsko Švédsko pohoda štěstí Dánsko Hygge relax Skandinávie

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 18. 4. 2024

Zadal vám někdo úkol a pak odešel, aniž by vám dal pokyny? Není divu, že se cítíte zmatení a frustrovaní. Pokud neexistuje žádný návod a pokud nikdo jiný neví, o co jde, nemějte výčitky svědomí a nechte to být, dokud nedostanete řádné poučení. Je rozumnější počkat, než to udělat špatně a muset to dělat znovu. Raději bezpečně, než abyste litovali.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.