Chybí výrazná osobnost, jako byl Václav Havel, říká Ivan Trojan

Ivan Trojan cítí zodpovědnost za své role, jako je například nový snímek Agnieszky Holland Šarlatán, ale stejně tak přistupuje i k zodpovědnosti občanské. O jeho vztahu k občanské společnosti s ním udělala rozhovor Lenka Klicperová, šéfredaktorka časopisu Prima Zoom. Celý rozhovor s Ivanem Trojanem si můžete přečíst už dnes v časopisu Prima ZOOM, vychází právě 27. února.

Ivan Trojan patří mezi nejrespektovanější herce na české a slovenské scéně. Kromě zásadních divadelních rolí, které mu dodaly pověsti systematického herce, oslovil širší publikum díky různorodým filmovým charakterům. Koncem února bude mít jeho poslední filmový snímek světovou premiéru na festivalu Berlinale. Film Šarlatán od oscarové Agnieszky Holland je podle slov Ivana Trojana jeden z nejtěžších filmů, které kdy točil. A možná za to může právě pocit zodpovědnosti dokonale ztvárnit skutečný osud léčitele Jana Mikoláška, který prožil dvě totality.

VÍCE SE O REÁLNÉM OSUDU LÉČITELE Z FILMU ŠARTALÁN DOZVÍTE NA PRIMA ZOOM

Morální autority v Česku chybějí

Zodpovědnost k tomu vdechnout znovu život příběhu muže, o kterém většina společnosti ani netušila, je u Ivana Trojana stejná jako u politiky. Herec z Dejvického divadla je politicky aktivní, politika ho sice nebaví, ale přemýšlí o ní. Podle něj v české společnosti momentálně chybějí morální autority.

„… Chybí výrazná osobnost, jako byl Václav Havel. On měl odvahu formulovat věci, které byly nepopulární. Ale pokud takovou věc řekne morální autorita, někdo nad tím bude přemýšlet. To pak koriguje i politiky. Teď je tu neustálý boj o hlasy voličů a získávají se právě negací a strachem. Prezident a premiér by měli uklidňovat společnost. Přesvědčovat, že to není tak hrozné, opravdu spojovat,” glosuje herec momentální situaci v Česku v časopisu Prima ZOOM.

Mít hlas je důležité

A co říká na zlé jazyky, které tvrdí, že herci by měli hrát a neplést se do politiky? Mít hlas a šanci ozvat se proti tomu, co se lidem nelíbí na politické scéně, je pro Ivana Trojana občanská povinnost a pointa demokracie. Sám herec se přidal k hnutí Milion chvilek a vystupuje na demonstracích.

„Já jsem občan, takže tohle mám vyřešené. Stejně tak se může vyjádřit architekt, číšník, zedník – má tu možnost, a pokud tu potřebu má, ať to dělá. To je v naprostém pořádku. A je to důležité.”

Šéfredaktorce Lence Klicperové se během rozhovoru svěřil, že i z divadelních prken pociťuje strach společnosti říct veřejně vlastní názor.

„… Ale nenapadlo mě po třiceti letech od revoluce, že se to bude dít! Že tady bude ve společnosti strach říct svůj názor. Hrajeme jedno představení, které je, řekněme, takové aktuálnější. Přijdou za námi po představení často diváci a řeknou: ´Zasáhlo nás to, ale musíme vám říct, vy máte teda odvahu!´ To je další varovný signál. A pro mě důvod pak vystoupit na Václaváku nebo na Letné,” vysvětluje Trojan, proč je aktivní součástí občanské společnosti.

Zajímá vás, jak Ivan Trojan nahlíží na svoje role, jak zvládá slávu a co je potřeba k tomu být dobrým hercem? Více se dozvíte v časopise Prima ZOOM, který najdete na novinových stáncích.

Podobné články

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 19. 4. 2024

Berani, dnes bude ve vzduchu vládnout lehkovážná, téměř bláznivá energie. Vesmír vás vybízí, abyste se vzdali železného sevření seznamu povinností a trochu se pobavili. Představte si všechen tlak, který na sebe vyvíjíte, jako kouli na noze, kterou je třeba uvolnit. Není důvod brát se neustále tak vážně.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.