Čím psát a kreslit

Psaní jako prostředek lidské komunikace je základem vzdělání již tisíce let. Dříve psaní ovládala jen část obyvatelstva, dnes je běžnou součástí našeho vzdělání. Zatímco malé děti začínají se svými kresbami, tak práce rodičů je výběr vhodného prostředí a prostředků k tomu, aby osvojení této dnes již základní dovednosti proběhlo hladce a bez negativních vlivů na vývoj ruky či jemné motoriky.

Dnes je na trhu nepřeberné množství výrobků k výběru a orientace pro neznalého člověka může být složitá. Proto jsme problematiku diskutovali s v oboru uznávanou spoluautorkou učebnic, pracovních listů a metodických příruček pro výuku PhDr. Janou Johnovou Ph.D., která je zároveň odbornou garantkou projektu Jak správně psát.

Pro předškolní věk je dobré vybírat produkty určené přímo pro malé děti. Především tradiční výrobci jsou jistotou v úspěšné certifikaci a celkovém pojetí výzkumu oproti asijské levnější konkurenci. Používání různých psacích a kreslicích potřeb patří ke správnému rozvoji dětí, ale v první řadě je vždy důležité mít na mysli jejich bezpečnost. Proto volíme takové výrobky, které nemají ostrý hrot nebo drobné součásti, které by mohlo dítě spolknout.

Abychom vedli děti ke správnému držení, je vhodné volit psací potřeby s ergonomickou úchopovou zónou, což znamená, že v horní třetině je tzv. trojúhelníkový tvar. Ten poskytuje tři plochy pro správné uchopení. Dále jistě každý rodič ocení, když pomalované zůstane pouze to, co má. Je tedy vhodné koukat na vlastnosti vypratelnosti z textilu a smývatelnosti z rukou. Pomoci nám mohou nezávislé testy, jako je ten z Mladé fronty z roku 2020, kde v kategorii fixů a popisovačů vyhrály svým celkovým zpracováním fixy SUPER EASY a COLOUR WORLD společnosti Centropen.

Po nástupu do 1. třídy píší děti nejprve tužkou (vhodná je tužka tvrdosti č. 2). Po odlehčení ruky přecházejí na psaní perem. Než se tak stane, probíhá tzv. přípravné období, kdy se dítě připravuje na pěkné psaní uvolněním ruky za pomoci různých uvolňovacích cviků. Pro tyto cviky jsou vhodné psací a kreslicí potřeby, které nemají příliš tvrdý hrot. Doporučit lze fixy, ale i štětce. Ty obzvláště u dětí, které na psací potřeby příliš tlačí.

Nejoblíbenější školní pero TORNADO COOL s pogumovaným tělem pro snadnější a příjemnější úchop, s ergo držením a masážními body je vhodné pro praváky, leváky i děti s dysgrafií.

Je však nutné upozornit, že ani tento ERGO tvar nezaručí správné držení. K jeho nácviku je třeba dítě vědomě vést již v mateřské škole a doma (již od chvíle, kdy dítě poprvé bere psací a kreslicí potřeby do ruky a začíná tak s prvním kreslením – obvykle mezi 2. a 4. rokem).

Vybírá-li rodič, jaké má koupit pero, je dobré poradit se s paní učitelkou nebo panem učitelem, který bude dítě v 1. ročníku vyučovat. Z praxe mezi učiteli lze doporučit pero TORNADO, které je cenově dostupné a nezatěžuje malého školáčka výměnou náplně. Kromě TORNADA ORIGINAL je k dostání i pero ve veselých a barevných variantách BOOM! nebo Fruity s vonícím inkoustem.

V případě všech psacích a kreslicích potřeb je dobré volit originální výrobky se zárukou bezpečného materiálu a zdravotně nezávadné (atestované) inkoustové náplně.

Učitelé elementaristé v 1. ročníku při výuce psaní často využívají tzv. „školní tabulku“, která se ukázala být velice vhodnou pomůckou při psaní a kreslení. K psaní na stíratelné tabulky se používá speciální fix, jehož stopu lze po obou stranách lehce setřít. Uvolňovací cviky i vlastní nácvik písmen lze provádět lehce a není třeba velkého tlaku. Tabulku může školák také využít na vyzkoušení správného tvaru písmen před psaním domácího úkolu. „Psaní nanečisto“, při němž dítě napíše nejprve celý úkol na cvičný papír, je nevhodné, protože ruka dítěte je již unavená a psaní úkolu do sešitu se mu již nedaří.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.