zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Dagmar Havlová: Nastal čas v nejlepším odejít

Dagmar Havlová slaví 68. narozeniny.
Autor: profimedia Dagmar Havlová slaví 68. narozeniny.
cernanm , Vydáno: 12.09.2019
40 let na prknech, co znamenají svět. Tak dlouho je členkou Divadla na Vinohradech herečka a bývalá první dáma České republiky Dagmar Havlová. A právě letošní divadelní sezona je její poslední. Ale vlastně ne tak úplně.

reklama

Se svými divadelními příznivci se jako stálá členka souboru Divadla na Vinohradech (dále bude v divadle pouze hostovat) rozloučí rolí, kterou si sama vybrala jako svou poslední – Claire Zachanassianová ve hře Návštěva staré dámy. Tato hra od autora Friedricha Dürrenmatta je příběh bohaté vdovy, jež se chce mstít za dávné příkoří. Za křivdu z mládí netrestá jenom svého bývalého milence, za peníze si kupuje i svědomí obyvatel městečka. Stejnou roli si od roku 1959 zahrála řada českých hereček – Jaroslava Adamová, Antonie Hegerlíková, Soňa Červená, Jiřina Bohdalová a přímo ve stejném divadle také Jiřina Jirásková.

A jakých bylo těch uplynulých 40 let v divadle a jaké má plány do budoucna? O tom se rozpovídala pro pořad TOP STAR.

„Na celé divadelní období vzpomínám moc ráda. Já jsem v Divadle na Vinohradech doma, mám tam spoustu přátel, kteří jsou tam se mnou také tak dlouho.“

A jaké má plány na nadcházející podzim? „Já rada cestuji  a chtěla bych se ještě podívat po stopách Eleonory Akvitánské, kterou i teď hraji v Divadle na Vinohradech ve hře Lev v zimě, a také bych se chtěla vydat k hrobu Máří Magdalény.“

Dagmar Havlová s manželem prezidentem Václavem Havlem
Autor: profimedia.cz Dagmar Havlová s manželem prezidentem Václavem Havlem

Zranění a nová láska

Dagmar Havlová je známá svými zraněními. „Každý rok zjara si něco zlomím. Mám spočítáno, že už jsem měla 22 zlomenin. Teď naposled jsem byla na operaci s kolenem. Také mě zlobily oči, ale ty už mám také spravené. Jednoduše přijímám stáří, tak jak přichází. Přijímám ho s pokorou, úctou a pocitem, že vše je tak, jak má být.“

Od smrti svého manžela, prezidenta Václava Havla, žije sama. Co nějaký nový muž v životě? „Muži se objevují, ale já nejsem ten typ ženy, která by chlapa sbalila. Já musím být ulovena a vlastně ani nevím, jestli bych to chtěla. Mně je dobře samotné a jsem ráda sama.“

Dagmar Havlová – život, divadlo i film

Dagmar Havlová, rozená Veškrnová, se narodila v rodině hudebního skladatele Karla Veškrny ajeho ženy Markéty 22. března 1953 v Brně. V roce  1971 ukončila maturitou studia na státní konzervatoři v Brně a v roce 1975 absolvovala Janáčkovu akademii múzických umění v Brně.

Ve svém rodném městě účinkovala v Divadle na provázku. Po příchodu do Prahy byla stálou členkou Divadla Jiřího Wolkera a účinkovala také v Semaforu. Od roku 1979 je stálou členkou v Divadle na Vinohradech. Svou kariéru herečky přerušila v roce 1997, kdy se stala manželkou prezidenta Václava Havla a první dámou České republiky. V roce 2005 se vrátila na prkna Divadla na Vinohradech jako host rolí Kathleen Hoganové ve hře Israela Horovitze Chvíle pravdy.

Mezi její nejvýraznější jevištní výkony patří Jana v Anouilhově Skřivánkovi, Kateřina v Shakespearově Zkrocení zlé ženy, Lady Macbeth, titulní postavy v Ionescově Macbethovi, Gazdině robě, ve Strindbergově Královně Kristině, v Horovitzově Chvíli pravdy. 

Ve filmu si zahrála poprvé v roce 1974, a to v celovečerní veselohře Juraje Herze Holky z porcelánu. Pro její filmovou kariéru jsou charakteristické komediální role, celkem natočila více než 60 filmů a 250 televizních inscenací. Poslední celovečerní film, ve kterém hraje, je komedie Václava Havla Odcházení (2011). V roce 2013 také televize uvedla pokračování legendárního seriálu Sanitka, ve kterém ztvárnila jednu z hlavních postav.

reklama

Související témata: Dagmar Havlová , Václav Havel , Divadlo na Vinohradech , divadlo , prezident , první dáma

reklama

Přečtěte si také

reklama