Rozhovor s výživovým poradcem Tlouštíků: Program The 1:1 Diet prostě funguje

Oblíbený pořad Tlouštíci úspěšně pokračuje druhou sérií. V jeho průběhu se mohli diváci seznámit již s několika účastníky, kteří bojovali za svou vysněnou postavu. K té často vedla cesta nelehká a způsobů, jak svého cíle dosáhnout, bylo několik. Jedno však všichni účastníci měli společné, a to speciálně sestavený jídelníček, který pro ně připravili výživový poradci na míru, přesně podle individuálních potřeb každého z nich. Zajímá vás, jak

Pane Vráno, můžete nám prozradit, jaký program ve své praxi využíváte a jaké jsou jeho principy?

Ve své praxi využívám program s názvem The 1:1 Diet by Cambridge Weight Plan, což je speciální výživový plán původem z Británie, který existuje téměř 50 let a má prokazatelné výsledky po celém světě. Program je postaven na 3 hlavních principech, a to: vlastní výživový poradce, individuální jídelníček a speciální produkty.

Proč je lepší využít vedení odborníkem při hubnutí a změně životního stylu?

Obecně vidíme větší úspěšnost, což neznamená, že bez odborníka to nejde, ale úspěšnost je prostě menší. Osobní poradce nejen, že připraví jídelníček na míru, ale pravidelně vás kontroluje a měří na přístrojích. Kromě hmotnosti tak máte přehled o velkém množství důležitých parametrů, zejména svalové hmotě, celkovém tělesném tuku a viscerálním tuku. V neposlední řadě poradce slouží jako psychická opora po celou dobu programu, takže když přijde těžší období nebo krize, pomůžeme klienta podpořit a ten je pak lépe motivován u hubnutí vydržet.

Podle čeho výživový poradce sestavuje jídelníček?

Daný poradce by měl mít přehled o různých metodách a vybrat pro klienta vhodný postup – faktorů je celá řada, od zdravotního stavu, přes věk anebo typ a intenzita pohybové aktivity. Nejde jen o to, snížit energetický příjem. Každý klient má jiné zvyklosti a požadavky organismu, takže je důležité sestavit jídelníček tak, aby splnil nezbytné parametry. Jídlo musí být nutričně vyvážené, často se setkávám s tím, že se klientův jídelníček skládá spíše ze sacharidů a chybí bílkoviny a vláknina. Jídelníček slouží jako velká opora v celém procesu hubnutí.

Co si máme představit pod produkty The 1:1 Diet?

Program The 1:1 Diet stojí na chutných a nutričně vyvážených jídlech, díky kterým je ze začátku jednoduché hlídat si správný poměr živin a energie. Všechny pokrmy lze připravit velice snadno a rychle, několik produktů je zároveň „ready to eat“, takže je možné mít je kdykoliv po ruce. V nabídce je široký výběr jídel – hlavní jídla, polévky, tyčinky, koktejly – jak sladké, tak i slané varianty. Produkty využíváme především na začátku redukční diety, než se klient naučí připravovat si jídlo sám. Postupně pak produkty ubíráme a cílem je, aby klientův jídelníček nakonec obsahoval pouze klasické potraviny běžně dostupné v obchodech.

Co by měl dělat člověk, který si konečně přizná, že má problém s tloušťkou a rozhodne se ho řešit? Doporučujete nějaké „první kroky“ k úspěšné změně životního stylu?

Prvním krokem je jednoznačně se opravdu rozhodnout. Nemá význam jakýkoliv postup vzdát po dvou týdnech. Obecně by pak bylo vhodné vyhledat poradce pro výživu. Vím, že řada lidí namítne, že je to zbytečné, ale data hovoří jasně – s podporou se hubne lépe, poradce by navíc měl vybrat vhodný způsob redukce. Informací je na internetu spousta, běžný člověk ale nerozezná, co je vhodné a čím si naopak může ublížit. Platí, že postup, který je schůdný pro jednoho, nemusí být vhodný pro jiného – každý je individuální, a podle toho by se program měl navrhovat. Pak už opravdu stačí jen vydržet, třeba ne na 100 %, ale nevzdávat to, chodit na pravidelné kontroly, a pokud se hubnutí zastaví, rozhodně nekončit, ale vytrvat.

Měl byste na závěr seznam obecných doporučení, kterých se držet?

Redukce hmotnosti je v principu velmi snadná, ale v praxi naráží na mnohá úskalí. Pomoci vám mohou tyto tipy:

  • Dejte si reálný cíl – řekněte si nejen, jak byste chtěli vypadat, ale co jste pro to ochotni dělat. Je fajn mít o 20 kg svalů více, nebo vypadat jako přední top modelky, ale otázkou pak je, zda na to máte vůbec vhodnou genetiku a dále ochotu trávit téměř denně čas sportem.
  • Najděte si odborníka – pokud se na to necítíte, najděte si někoho, kdo vám pomůže. Pokud se někdo věnuje výživě 8 hodin denně, je schopen vám nabídnout různé postupy přímo na míru. Je také vhodné sledovat tělesnou kompozici. Specialista na výživu pak bude mít profesionální přístroj, který má přesnější a širší výstupy než domácí váhy.
  • Více cest vede do Říma – neexistuje jeden univerzální způsob. Každý jsme individuální a každý preferuje jiné přístupy. Popřemýšlejte, co by vyhovovalo právě vám – pohodlnost domova, nákupy, vaření, nebo pravidelné kontroly, výsledky, data. I když máte společný cíl s řadou lidí, každý můžete jít jinou cestou.
  • Plánujte – bez jasného plánu nikam nedojdete. Jdete na to přes stravu? Kdy budete nakupovat? Kdy vařit? Jak budete potraviny vybírat? Jak budete hodnotit vaše úbytky? Budete chodit k poradci? Jste schopni pro změnu životního stylu z počátku absolvovat týdenní návštěvy?
  • Vydržte – držte se plánu, který vám nastavil váš The 1:1 Diet poradce. Ne vždy jde vše podle představ, úbytek hmotnosti se někdy zastaví, aby se po dvou týdnech rozběhl. Vydržte. Přidejte pohybovou aktivitu. Plán funguje, je ověřen 40letou praxí.

Kdo je Ing. Lukáš Vrána

Hlubší zájem o výživu ve mně vzbudila má vlastní sportovní kariéra, konkrétně bojové sporty, kterým jsem se věnoval na soutěžní amatérské úrovni do svých 24 let. Výživu považuji společně s fyzickou aktivitou a pozitivním myšlením za jeden z hlavních pilířů zdravého životního stylu. Díky svému mnohaletému působení v managementu developerských a konzultačních společností jsem měl možnost ověřit si v praxi, že správně nastavený životní styl ovlivňuje vedle fyzického zdraví v nezanedbatelné míře také psychiku a celkovou výkonnost člověka.

Oblasti výživy a suplementace se věnuji přibližně 12 let. Za tuto dobu jsem vytvořil velké množství výživových plánů pro běžné lidi, klienty s nadváhou i sportovce. Měl jsem možnost pracovat s řadou vrcholových sportovců – atletů, fotbalistů, hokejistů a dalších – včetně některých olympioniků. Spoustu cenných zkušeností jsem získal také díky spolupráci s řadou odborníků z příbuzných oborů. Za všechny zmíním Mariana Jelínka, přední osobnost v oblasti koučinku, bývalého trenéra hokejové reprezentace a osobního trenéra Jaromíra Jágra.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.