Životní styl

24. září 2019 16:30

Martina Čerňanská

Greta Thunbergová: Jestli nás necháte na holičkách, nikdy vám to neodpustíme

Jméno, které se na nás obzvlášť v posledních dnech doslova valí ze všech stran – Greta Thunbergová. Celosvětově známá švédská klimatická aktivistka, která ve svých 16 letech rozdělila lidi na dva tábory. Jedni jí tleskají, podporují ji a fandí jí. Druzí si o ní myslí, že je to pomatená dívka zmanipulovaná lidmi v jejím okolí.

Ať už si vy osobně myslíte cokoliv, jedno jí upřít nelze – otevřela otázku týkající se globálního oteplování a svým vystupováním na různých summitech dokázala to, že se o této problematice mluví. A to doslova všude.

Greta Thunbergová – seznamte se

Greta Thunbergová se narodila 3. ledna 2003 ve Stockholmu. Její matka je švédská operní pěvkyně Malena Ernman, jejím otcem je herec Svante Thunberg. Jejím dědečkem je herec a režisér Olof Thunberg.

V pořadu TEDx v prosinci 2018 prohlásila Greta Thunbergová, že o klimatické změně zaslechla poprvé, když jí bylo osm let, a když slyšela, co se děje, nemohla pochopit, že se s tím problémem nic nedělá. Ve věku 11 let z tohoto poznatku dostala deprese a přestala mluvit. Později jí byly diagnostikovány Aspergerův syndrom, obsedantně kompulzivní porucha a selektivní mutismus. Sama uvádí, že díky selektivnímu mutismu mluví, jen když je to potřeba, a že zjistila, že „nyní je to jedna ze situací, kdy mluvit musí“, a vysvětluje: „Vidím svět trochu jinak, z jiné perspektivy. Mám speciální zájem. Je velmi časté, že lidé na autistickém spektru ho mají.“ Říká také: „Cítím, že umírám zevnitř, pokud neprotestuji“.

Školní stávka pro klima

V srpnu 2018 se Greta Thunbergová, žákyně deváté třídy základní školy, rozhodla, že nebude chodit do školy až do švédských všeobecných voleb, které se konaly dne 9. září 2018. Chtěla po švédské vládě, aby snížila emise uhlíku podle Pařížské dohody o změně klimatu. Seděla před Riksdagem každý den během školních hodin se sloganem „Školní stávka pro klima“. Po volbách pokračovala v protestu každý pátek.

Efekt Grety Thunbergové

Její páteční stávka získala celosvětovou pozornost. Inspirovala školní studenty po celém světě ke klimatickým stávkám. Často to bývá popisováno jako „efekt Grety Thunbergové“. V prosinci 2018 proběhly školní stávky nejméně na 270 různých místech a účastnilo se jich minimálně 20 tisíc školáků.

V reakci na její otevřený postoj vyjádřili různí politici ve světě potřebu zaměřit se na problematiku změny klimatu.

Jejímu otci se nelíbí, že Greta stávkuje místo docházky do školy, ale říká: „Respektujeme, že chce zaujmout stanovisko. Buď může být doma a být opravdu nešťastná, nebo protestovat a být šťastná.“

Greta Thunbergová si je vědoma toho, že její učitelé jsou rozděleni ve svých názorech na její absence ve škole kvůli stávkám. Říká: „Jako lidé si myslí, že co dělám, je dobré, ale jako učitelé říkají, že bych toho měla nechat.“ Jeden učitel, který ji podporuje, řekl: „Greta je potížistka, neposlouchá dospělé. Směřujeme však plnou rychlostí do katastrofy a za takové situace je jediná rozumná věc dělat nerozumné věci.“

Ke snížení uhlíkové stopy přiměla celou rodinu, aby přešla na veganskou stravu a přestala létat letadlem. Její matka kvůli tomu omezila svou mezinárodní kariéru operní pěvkyně. Sama Greta odmítá pozvání na jakékoliv setkání, kam by musela letět letadlem.

Cesta do USA

V červnu 2019 Thunbergová oznámila, že po ukončení základní školy si vezme rok volna od studia. Během této doby se mj. chce zúčastnit zasedání Valného shromáždění OSN v září 2019 v New Yorku. A to se koná právě v těchto dnech.

Do USA se Greta vydala lodí, konkrétně závodní jachtou, která podle ní nemá žádné emise uhlíku. Plavba se uskutečnila ve dnech 14. až 28. srpna 2019, a to z anglického přístavu Plymouth do New Yorku. Když Thunbergová oznámila, že hledá způsob, jak se dopravit na americký kontinent jinak než letecky, nabídl jí Team Malizia z Monaka zdarma dopravu závodní plachetnicí Malizia II.

Greta na klimatickém summitu v New Yorku

23. září 2019 promluvila Greta Thunbergová na klimatickém summitu v New Yorku. A její projev opět vyvolal velké vášně. A co zaznělo z Gretiných úst?

„Tohle je celé špatně. Neměla bych tu být. Měla bych být zpátky ve škole na druhé straně oceánu. A přitom jste si vy všichni přišli k nám, mladým lidem, pro naději. Jak se opovažujete? Svými prázdnými slovy jste mi ukradli sny a celé dětství. A to jsem jedna z těch šťastnějších. Lidé trpí. Lidé umírají a celé ekostystémy se hroutí. Jsme na počátku masového vymírání. A jediné, o čem umíte mluvit, jsou peníze a pohádky o věčném, ekonomickém růstu. Jak se opovažujete?“

„Už více než 30 let je věda křišťálově čistá. Jak se opovažujete pokračovat se v dívání jinam a přijít sem se slovy, že děláte dost, když potřebná politika a řešení jsou stále někde v nedohlednu? Říkáte, že nás slyšíte a že chápete tu naléhavost, ale bez ohledu na to, jak smutná a naštvaná jsem, nechci tomu věřit. Protože pokud jste tu situaci opravdu pochopili a stále setrvávali v nečinnosti, pak jste zlí a tomu já odmítám věřit.“

Na celý projev Grety Thunbergové se můžete podívat zde:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.