Životní styl

4. července 2021 22:00

Petra Kloidová

Jak budou otevřeny obchody o svátcích 5. a 6. července?

Patří Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje a úterní Den upálení mistra Jana Husa mezi svátky, kdy musí být obchody podle zákona zavřené? Nebo si budeme moci během svátečních dní 5. a 6. července nakoupit?

Zákon, který nabyl platnost 1. října roku 2016, jenž reguluje prodejní dobu během vybraných svátků, často mate. Budou tedy obchody v pondělí 5. července a v úterý 6. července otevřené, nebo zavřené?

Ani jeden červencový svátek nepatří mezi dny, kdy by měly mít obchody zavřeno. Otevřeno tak budou mít všechny velké řetězce. Střední a menší podnikatelé však budou mít na výběr podle svého osobního uvážení.

Vládní opatření proti Covidu-19 ale stále platí

Všechny obchody se ale musí nadále držet vládního nařízení. V obchodě může být nanejvýš jeden zákazník na deset metrů čtverečních prodejní plochy. Pokud nejde o členy jedné domácnosti, tak musí zákazníci mezi sebou udržovat minimálně dvoumetrové rozestupy. V obchodech také musí být k dispozici desinfekce.

Které dny v roce musí být obchody zavřené?

Zákaz prodeje se týká osmi dnů v roce. Povinnost zavřít mají velké obchody na Nový rok 1. ledna, na Velikonoční pondělí, Den vítězství 8. května, Den české státnosti 28. září, Den vzniku samostatného československého státu 28. října a na 1. i 2. Svátek vánoční ve dnech 25. a 26. prosince.

Kdy se můžeme spolehnout, že bude otevřeno i o svátku?

Kromě zmiňovaných svátků 5. a 6. července mohou být obchody otevřené i během velikonočního Velkého pátku, Svátku práce 1. května, vsadit na otevřené obchody můžete i 17. listopadu, kdy slavíme Den boje za svobodu a demokracii, nebo 24. prosince.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 4. 2024

Dnes je v pořádku plakat, Berani. Uvolnění je rozhodující pro přijetí. Pokud nemáte pocit strachu a omezení, může pro vás být těžké prožívat radost a expanzi. Spojte dobré se špatným a nechte tyto dvě síly, aby se ve vaší bytosti harmonicky usadily. Proveďte přípravy, které vám umožní vzlétnout do velkých výšin. Ujistěte se, že jste připraveni přijmout výzvy, které s růstem přicházejí.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.