Jak žít ekologicky a zmírnit dopad plastů v běžném životě

PET láhev sem, PET láhev tam, zbytečné igelitové sáčky, tuba od šamponů nebo přípravku na nádobí. Ať se v obchodě porozhlédneme do jakéhokoliv regálu, všude kolem natrefíme na plasty.

Jak zmírnit jejich spotřebu a žít více ekologicky, vám prozradíme v dnešním článku. Schází vám mimo jiné motivace, proč to dělat a zabývat se tím? Rozhodně budete sama překvapená!

Právě v mořích a následně v oceánech končí nespočet tun nevyužitých plastů, a toto číslo neustále narůstá. V současné době tyto tzv. plastové ostrovy nalézající se v Tichém oceánu dosahují enormní velikosti. Podle nových propočtů a bedlivého pozorování se mluví o rozloze jako má Německo, Francie a Španělsko dohromady, což je alarmující číslo. Problémem je také fakt, že plovoucí odpadková skvrna se nachází v mezinárodních vodách a žádná země se k řešení hrozivé ekologické katastrofy nemá. Plovoucí plasty představují nebezpečí především pro mořské živočichy, nemluvě o tom, že se plasty dále šíří potravinovým řetězcem.

Možná teď máte o to větší chuť chovat se více ekologický a snížit tak spotřebu nadbytečných plastů ve své domácnosti a vést k tomuto smýšlení celou rodinu. Jak tedy na to?

 • Pijte vodou z kohoutku. Chybí vám v ní bubliny? Vsaďte na tolik oblíbené výrobníky sodové vody. Mají tu výhodu, že se nemusíte tahat s PET láhvemi ani myslet na to, zda máte vyhovující zásoby třeba na víkend. Prostě si připravíte čerstvý bublinkový nápoj ve chvíli, kdy na něj dostanete chuť.
 • Svačinu sobě, dětem i partnerovi nebalte do igelitových sáčků, pořiďte si svačinové boxy. Stačí je umýt a můžete použít nanovo.
 • Do kabelky si pořiďte kvalitní láhev na pití a vodu si v ní přineste z domova, nekupujte každý den novou PET láhev. Taktéž můžete vyzrát i na kafe. Navíc ušetříte.
 • Je konečně načase používat textilní nákupní tašky. Vydrží toho mnohem více a hlavně za ty jednorázové igelitky nyní musíte zaplatit. Již dávno nejsou zadarmo, což znamená pro ostatní poměrně odrazující fakt.
 • Nepoužívejte při zahradních slavnostech plastové slámky ani jednorázové nádobí.
 • Kupujete si často jídlo s sebou? Vezměte si boxy z domova, v restauraci vám dají jen ty na jedno použití a hádejte, z jakého materiálu jsou. Samozřejmě z plastu.
 • Sbírejte a recyklujte pohozené plasty ve vašem okolí. Když vyčistíte řeku u vás za domem, tak ulevíte pochopitelně mořím, protože menší říčka ústí do té větší a ta po té ústí do moře.
 • Vyrážíte na dovolenou k moři? Tak vždy opouštějte pláž, aniž byste tam po sobě zanechali kopec odpadků.
 • Nakupujte zeleninu a ovoce, které nejsou zbytečně baleny v plastových krabičkách, omezte také tzv. hotovky. Vše si doma uvařte naprosto od základů.
 • Kelímky od jogurtů, plastové boxy, ve kterých kupujete čerstvé maso (kupujte jej pochopitelně u řezníka ten vám maso zabalí do papíru), zkrátka vše plastové skutečně patří do plastů. Ještě stále mnoho z nás třídí pouze a jenom PET láhve, což je opravdu škoda.
 • Piště keramickým plnicím perem. Propisky jsou zase a jenom z plastu.
 • Zapomeňte rovněž na plastové doplňky do domácnosti, vždy usilujte o jinou alternativu materiálu, jako je sklo, dřevo či kov.

autor: LZ


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.