zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Je jí 103 let a říkají jí Hurikán: Běhající babička ohromuje svět

Běhající babička ohromuje svět: Ve 103 letech vyhrává závody a užívá si naplno života
Autor: @NSGA / Twitter Běhající babička ohromuje svět: Ve 103 letech vyhrává závody a užívá si naplno života
anna kopečková , Vydáno: 30.06.2019
Pokud by byla píseň Dalibora Jandy Říkal si Hurikán v dámské verzi, ideálně by se hodila na tuto vitální americkou stařenku. Jmenuje se Julia Hawkins, ale nikdo jí neřekne jinak než Julia 'Hurricane' Hawkins. Jako typická babička se totiž rozhodně nechová a svou přezdívku si vysloužila plným právem.

reklama

Když už má člověk to štěstí a dožije se stovky, obyčejně oslavuje samotný fakt, že mohl na světě strávit krásných deset dekád. Američanka Julia Hawkins je výjimečná nejen svým věkem - oslavila už 103. narozeniny, ale ohromila svět i svým neuvěřitelným výkonem (mimochodem, nebyl jediný). V polovině června se totiž zúčastnila soutěže National Senior Games, což je největší multisportovní akce pro americké seniory (mohou se jí zúčastnit ženy a muži nad 50 let). Je to něco jako olympiáda určená pouze pro seniory. Ohromující je už to, že se ve svém věku mohla sportovní akce aktivně zúčastnit. Kromě účasti na těchto hrách ale Julia dokonce vyhrála dva závody, v běhu na 50 a 100 metrů. Tím nejen pokořila rekord jako nejstarší účastnice, ale stala se i nejstarší závodnicí, která se kdy soutěže zúčastnila. „Mám z toho celkem dobrý pocit. Nevyšel mi sice moc start, ale nakonec jsem si vedla docela dobře,"shrnula Julia své pocity po doběhnutí padesátimetrového závodu. 

Julia na trati
Autor: @NSGA / Twitter Julia na trati

Běžkyní ve zralém věku

Nejlepší na tom všem je, že Julia Hawkins začala běhat, až když oslavila stovku. Předtím byla vášnivou cyklistkou, ale po zranění lokte, které si přivodila právě během jízdy na kole, se rozhodla, že to zkusí s během. A zdá se, že to byla vynikající volba. 

Když bylo Julii 101 let, pokořila svůj první rekord v běhu na sto metrů ve skupině 100+, kdy doběhla do cíle s časem 39,62 vteřin. Přestože byl její čas o 6 vteřin pomalejší než její předchozí rekord, byla s výsledkem spokojená. V rozhovoru pro New York Times to vysvětila velmi jednoduše: „Jsem přeci o dva roky starší."

Nic se nemá přehánět

Úspěšná seniorská atletka přiznává, že na své závody trénuje velmi málo a věnuje se hlavně strečinku a zahradničení, především svým bonsajím. A také chodí téměř denně na oběd s přáteli. „S tréninkem to nepřeháním. Jak stárnu, cítím, že mám před sebou ještě hodně stometrových běhů a nechci na ně plýtvat energií při tréninku," řekla Julia v rozhovoru pro The Times. 

I přes všechny úspěchy, kterých Julia dosáhla, je nejpyšnější na své děti a manžela, který zemřel v 95 letech. „Oni byli a jsou tím nádherným v mém životě. A teď už i vnoučata a pravnuk. To nemůže nic jiného překonat. A to ostatní, jako je třeba běhání, už je jen poleva na dortu," říká Julia, podle níž je důležité zůstat aktivní během celého života. „Udržujte se v dobré kondici, dokud můžete. Věnujte se svým koníčkům a hledejte v životě kouzelné momenty. To jsem dělala celý život - přemýšlejte o některých věcech jako o kouzelných momentech, které se vám dějí. Například západy a východy slunce, duha na nebi, zpívající ptáci, krásná hudba nebo milé vzkazy od vašich přátel. To všechno je pro všechny a zadarmo, stačí si toho jen všímat," prozrazuje Julia svůj recept na dlouhý a spokojený život.

Anna Kopečková

reklama

Související témata: Julia Hawkins , běh , běhání , sportování , babička

reklama

Přečtěte si také

reklama