Životní styl

5. prosince 2020 05:59

Petra Kloidová

Jen jsme si přály onemocnět koronavirem postupně, ne všechny najednou, říká o krizové situaci v nemocnici česká zdravotní sestra

Jak pandemie otočila naruby život zdravotní sestře Veronice Štolcové v Klaudiánově nemocnici? Iniciativa Sestřičky sestřičkám televize Prima se snaží finančně podpořit zdravotní sestry, které bojují v první linii proti koronaviru. Přečtěte si příběh jedné z nich.

Že se starost o covid pozitivní pacienty přímo dotkne i jí, by Veronika Štolcová ještě na jaře nečekala. Pracuje koneckonců jako sestra na oddělení chirurgie. V létě se ještě stihla vdát, ale podzimní vlna nákazy zasáhla tolik lidí, že na covidovou jednotku se přeměnilo i její oddělení, běžně pečující o pacienty s chronickými ranami. Většinu podzimu tak strávila v obavách, že může nakazit svou maminku, která je v důchodovém věku, a v době, kdy byla Veronika nepostradatelná v práci, její maminka pomáhala s vnoučaty při vzdálené výuce. „V první vlně jsem se bála, že jsem nakaženého covidem třeba ošetřovala, a on ještě nevěděl, že je nemocný. Teď na podzim jsem se s nemocnými setkávala dnes a denně. Kontaktu s rodinou jsem se ale vyhnout nemohla, bydlíme všichni v jednom domě, tak mi nezbývalo než dbát na zvýšenou hygienu a doufat. Zatím jsme situaci ve zdraví ustáli,“ říká Veronika.

Jarní versus podzimní vlna koronaviru

Náročná pro ni byla i první vlna, obzvlášť psychicky. Coby staniční sestra totiž v nemocnici ve spolupráci s vrchní sestrou nastavovala opatření a řešila neustálé změny ve službách. „Do přicházejícího covidu se u nás spojovala dvě oddělení, takže adaptace byla poměrně náročná. Denně jsem dostávala nové informace, musela je předávat dalším sestrám, a často jsem tak komunikovala s ostatními i ve chvílích osobního volna. Teď v druhé vlně pak vůbec nebylo snadné, když jsem musela i sestřičkám, které mají starší rodiče a malé děti, sdělit, že i ony nastupují pouze na péči o covid pozitivní pacienty. Ale postavily jsme se k tomu všechny čelem, každé ráno se zkrátka oblékly do ochranných pomůcek a šly pracovat,“ vzpomíná Veronika a dodává: „Počítaly jsme, že se nákaze neubráníme, jen jsme si přály, abychom onemocněly postupně, a ne všechny najednou. Jsem na kolegyně moc pyšná, jak nic nepodceňovaly a vše dodržovaly. Až na dvě jsme to zvládly ve zdraví. Zajisté díky ochranným pomůckám, kterých byl u nás na oddělení naštěstí dostatek.“

Uplynulé měsíce byly pro Veroniku a její tým náročné i po fyzické stránce, a to nejen přímo na pracovišti. „Každý začátek služby znamenal procházení mezi čistými a takzvaně špinavými filtry, neustálé svlékání, oblékání a převlékání, kdy jsme zároveň ale nesměly plýtvat ochrannými pomůckami. Měli jsme tak třeba striktně daný čas, kdy se můžeme svléci a jít na svačinu, abychom se vykrývaly s kolegyněmi. Pak člověk přišel domů po noční, potřeboval se vyspat, jenže do toho z domova pracoval manžel a dvě děti se snažily učit na dálku,“ vypráví. A doplňuje, že ani následující měsíce si sestřičky moc neodpočinou: „Odloženo bylo hodně neakutních operací, takže budeme mít opravdu co dohánět.“

Sestřičky sestřičkám

Veronika Štolcová je jedna ze sestřiček, které podpoříme v rámci iniciativy Sestřičky sestřičkám. Tu jsme založili v rámci projektu Prima SVĚT za podpory herců ze seriálu Sestřičky, České asociace sester a Českého červeného kříže. Chceme podpořit sestry v první linii, které jsou denně v kontaktu s covid pozitivními pacienty, neúnavně o ně pečují, a mnohdy tak samy riskují své zdraví. Cílem naší iniciativy je finančně podpořit sestry v nemocnicích s nejvyšším počtem pacientů, přiblížit veřejnosti jejich usilovnou práci, a především poděkovat za jejich náročné pracovní nasazení, díky němuž se daří poskytovat pacientům v nemocnicích tolik potřebnou péči.

Rádi bychom vybrali alespoň 10 000 000 Kč a pak tuto částku ve spolupráci s Českou asociací sester spravedlivě rozdělili mezi sestry. Na začátek jsme do sbírky vložili 1 000 000 Kč. A jak sestřičky můžete podpořit vy? V rámci veřejné sbírky Sestřičky sestřičkám na crowdfundingové platformě Znesnáze21 nebo pomocí dárcovských DMS. Více o projektu na www.sestrickysestrickam.cz.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 17. 4. 2024

Berani, dnes se vám může přihodit nečekaná finanční událost. Možná budete stát s otevřenou obálkou v ruce a nebudete schopni slova. Ať už se jedná o nečekaný bonus, dárek nebo překvapivou dividendu z akcií, investujte peníze moudře. V poslední době jste utratili spoustu peněz a bylo by dobré, abyste začali doplňovat bankovní konto.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.