Životní styl

26. října 2020 05:45

Petra Kloidová

Jen ostrý nůž je bezpečný

 Nože si můžete nechat nabrousit v profesionálním brusičství – to doporučujeme u velmi tupých, poškozených anebo speciálních nožů se zubatým ostřím. Pokud však máte kvalitní nože a dobře se o ně staráte, vystačíte si většinou s domácím ostřením. Je zapotřebí použít vhodné nástroje a osvojit si jednoduchou techniku.

V zásadě máte na výběr 2 základní způsoby: broušení ocílkou anebo broušení pomocí specializovaného ostřiče.

https://www.fiskars.cz/vyrobky/kuchyn/noze-a-prislusenstvi-pro-krajeni/ocilka-functional-form-1014226 https://www.fiskars.cz/vyrobky/kuchyn/noze-a-prislusenstvi-pro-krajeni/ostric-na-noze-roll-sharp-functional-form-bily-1014214

Broušení ocílkou

Uchopte ocílku tak, aby vám zábrana u rukojeti chránila ruku. Do druhé ruky uchopte nůž a jeho kořen nasaďte na špičku ocílky. Poté při mírném tlaku veďte ostří až ke špičce a opakujte na druhé straně. Pravidelně střídejte strany nože. Doporučujeme úhel (mezi nožem a ocílkou) broušení 15°.

Broušení ostřičem Pokud využijete ostřič, položte ho celou plochou na prkénko a pevně přidržujte po celou dobu ostření. Tím zamezíte nežádoucímu pohybu na podložce. Takto zafixovaným ostřičem jednoduše protáhněte nůž 15–20x oběma směry.

U obou způsobů pracujte s celou délkou ostří nože.

https://www.youtube.com/watch?v=CEs44QWBxDE&feature=emb_logo

Tip: pro zachování ostrosti nožů používejte k jejich uskladnění blok na nože.

https://www.fiskars.cz/vyrobky/kuchyn/noze-a-prislusenstvi-pro-krajeni

Sdílejte článek
Štítky broušení ocílka

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 15. 4. 2024

Vaše kreativita je na vrcholu, Berani, tak toho využijte. Tento den je ideální pro malování nebo psaní. I když svůj talent považujete za hluboko pod úrovní amatérského, možná budete překvapeni tím, co jste schopni vytvořit. Ignorujte svého přísného vnitřního redaktora a pracujte pro čisté potěšení z tvorby. Výsledky vás potěší.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.