Životní styl

7. listopadu 2020 12:00

Petra Kloidová

Joe Biden vyhrál volby USA: První manželku a dceru ztratil při tragické události

Joe Biden vyhrál volby o post amerického prezidenta. Jako stoupenec Demokratické strany vyhrál volební boj proti republikánovi Donaldovi Trumpovi. Během své 50leté politické kariéry ale ztratil více, než by se mohlo zdát. Rodina Joe Bidena byla v 70. letech obětí tragické události, jež budoucího prezidenta málem zlomila.

V politice se Joe Biden pohybuje od roku 1973, až do roku 2009 sloužil jako senátor USA za stát Delaware. Široká světová veřejnost ho zaznamenala ve chvíli, kdy nastoupil jako 47. viceprezident USA mezi lety 2009 až 2017 s prezidentem Barackem Obamou.

Do očí bijící rozdíl mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem byla už jen intimita a podpora jejich manželek. Na rozdíl od chladné Melanie Trump, která často odmítá fyzický kontakt s Donaldem Trumpem na veřejnosti, Joe Biden se těší vřelé podpoře od své druhé manželky Jill Biden. Tu si vzal několik let po tragické události, která v něm zanechala hluboké trauma.

Přesné výsledky amerických voleb 2020 najdete tady

Práce na politické kariéře s manželkou

Joe Biden poznal svou první ženu na Bahamách jako student vysoké školy a byla to láska na první pohled. Ačkoliv jejich rodiny rozdělovaly odlišné politické i náboženské myšlenky, všechny prvotní nástrahy překonali. Joe Biden si v roce 1966 vzal Neiliu Hunter, s kterou měl tři děti narozené tři roky po sobě. Bystrá světlovláska nebyla jen manželkou na plný úvazek, ale aktivně podporovala Bidena v jeho politické kariéře. Biden ji ve své autobiografii Promises to keep dokonce popisuje jako „mozek“ celé politické kampaně v senátních volbách v roce 1972. A díky ní se Joe Biden stal druhým nejmladším senátorem v americké historii, bylo mu necelých třicet let.

Rodinná tragédie ho málem zlomila

Jejich rodinné štěstí trvalo pouhých šest a půl roku. 18. prosince v roce 1972 se Neilia vydala okolo 14:30 autem s dětmi nakupovat vánoční dárky. Na křižovatce jejich auto smetl náklaďák. Neilia byla se všemi dětmi odvezena do nemocnice, ihned po převozu však zemřela s 13 měsíční dcerou Amy. Jeden syn vyvázl z autonehody s frakturou lebky, druhý měl polámané nohy a ruce.

Telefon do kanceláře ve Washingtonu tehdy zvedla jeho sestra, Biden zaslechl něco o autonehodě a ihned věděl, že je jeho manželka mrtvá. Mladý politik chtěl odstoupit z budoucí funkce senátora a od sebevraždy ho dělila jen náročná péče o malé syny. Jeho kolegové ho ale přiměli, aby v politice zůstal, už jen pro uctění památky zesnulé ženy, která s ním na jeho politické kariéře tvrdě pracovala.

Zlomenému vdovci s dětmi pomáhala jeho sestra. Biden se se smrtí ženy a dcery Amy srovnával těžce, v autobiografii popisuje, jak frustrovaný po nocích bloumal po ulicích a vyhledával rvačky. Chtěl zabít sám sebe. Od té doby také několik let neřídil auto a do Washingtonu dojížděl vlakem (stejně jako většinu času při volební kampani v roce 2020).

Nová první dáma se ničeho nazalekne

V roce 1975 mu do života vstoupila další pohledná blondýna. Jill Jacobs představil Bidenovi jeho bratr. Delikátní bylo, že Jill byla tehdy vdaná a kvůli románku s Bidenem se rozvedla.

Ještě než se v roce 1977 vzali, oba dva tušili, že Joeho stále svírá silný zármutek, a tehdy se při slabé chvilce Biden zeptal své snoubenky (o ruku ji žádal celkem pětkrát), proč s ním vlastně je. „Když někdo jednou umí milovat tak hluboce, umí tak milovat znovu,“ odpověděla mu vysokoškolská pedagožka.

Jill Biden se stejně jako první manželka Joe Bidena velice aktivně věnuje politické kariéře. V rozhovorech uvádí, že i po zvolení manžela hodlá dál vyučovat na vysoké škole. Společně s Bidenem mají dceru Ashley. V roce 2015 Joe Biden pochoval svého prvorozeného syna Beau Bidena, jenž zemřel na tumor mozku v 46 letech.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.