zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

Joe Biden vyhrál volby USA: První manželku a dceru ztratil při tragické události

kloidop , Vydáno: 07.11.2020
Joe Biden vyhrál volby o post amerického prezidenta. Jako stoupenec Demokratické strany vyhrál volební boj proti republikánovi Donaldovi Trumpovi. Během své 50leté politické kariéry ale ztratil více, než by se mohlo zdát. Rodina Joe Bidena byla v 70. letech obětí tragické události, jež budoucího prezidenta málem zlomila.

reklama

V politice se Joe Biden pohybuje od roku 1973, až do roku 2009 sloužil jako senátor USA za stát Delaware. Široká světová veřejnost ho zaznamenala ve chvíli, kdy nastoupil jako 47. viceprezident USA mezi lety 2009 až 2017 s prezidentem Barackem Obamou.

Do očí bijící rozdíl mezi Donaldem Trumpem a Joe Bidenem byla už jen intimita a podpora jejich manželek. Na rozdíl od chladné Melanie Trump, která často odmítá fyzický kontakt s Donaldem Trumpem na veřejnosti, Joe Biden se těší vřelé podpoře od své druhé manželky Jill Biden. Tu si vzal několik let po tragické události, která v něm zanechala hluboké trauma.  

Přesné výsledky amerických voleb 2020 najdete tady

Joe Biden s manželkou při volbách 2020
Autor: profimedia.cz Joe Biden s manželkou při volbách 2020

Práce na politické kariéře s manželkou

Joe Biden poznal svou první ženu na Bahamách jako student vysoké školy a byla to láska na první pohled. Ačkoliv jejich rodiny rozdělovaly odlišné politické i náboženské myšlenky, všechny prvotní nástrahy překonali. Joe Biden si v roce 1966 vzal Neiliu Hunter, s kterou měl tři děti narozené tři roky po sobě. Bystrá světlovláska nebyla jen manželkou na plný úvazek, ale aktivně podporovala Bidena v jeho politické kariéře. Biden ji ve své autobiografii Promises to keep dokonce popisuje jako „mozek“ celé politické kampaně v senátních volbách v roce 1972. A díky ní se Joe Biden stal druhým nejmladším senátorem v americké historii, bylo mu necelých třicet let.

Joe Biden s první manželkou Neilií a oběma syny v roce 1972, krátce předtím, než Neilia a jejich roční dcerka tragicky zahynuly při autonehodě.
Autor: profimedia.cz Joe Biden s první manželkou Neilií a oběma syny v roce 1972, krátce předtím, než Neilia a jejich roční dcerka tragicky zahynuly při autonehodě.

Rodinná tragédie ho málem zlomila

Jejich rodinné štěstí trvalo pouhých šest a půl roku. 18. prosince v roce 1972 se Neilia vydala okolo 14:30 autem s dětmi nakupovat vánoční dárky. Na křižovatce jejich auto smetl náklaďák. Neilia byla se všemi dětmi odvezena do nemocnice, ihned po převozu však zemřela s 13 měsíční dcerou Amy. Jeden syn vyvázl z autonehody s frakturou lebky, druhý měl polámané nohy a ruce.

Telefon do kanceláře ve Washingtonu tehdy zvedla jeho sestra, Biden zaslechl něco o autonehodě a ihned věděl, že je jeho manželka mrtvá. Mladý politik chtěl odstoupit z budoucí funkce senátora a od sebevraždy ho dělila jen náročná péče o malé syny. Jeho kolegové ho ale přiměli, aby v politice zůstal, už jen pro uctění památky zesnulé ženy, která s ním na jeho politické kariéře tvrdě pracovala.

Neilia Hunter Biden pomohla Bidenovi v jeho první politické kampani v 70. letech
Neilia Hunter Biden pomohla Bidenovi v jeho první politické kampani v 70. letech

Zlomenému vdovci s dětmi pomáhala jeho sestra. Biden se se smrtí ženy a dcery Amy srovnával těžce, v autobiografii popisuje, jak frustrovaný po nocích bloumal po ulicích a vyhledával rvačky. Chtěl zabít sám sebe. Od té doby také několik let neřídil auto a do Washingtonu dojížděl vlakem (stejně jako většinu času při volební kampani v roce 2020).

Nová první dáma se ničeho nazalekne

V roce 1975 mu do života vstoupila další pohledná blondýna. Jill Jacobs představil Bidenovi jeho bratr. Delikátní bylo, že Jill byla tehdy vdaná a kvůli románku s Bidenem se rozvedla.

Jill si vzal Biden pět let po smrti první manželky
Autor: profimedia.cz Jill si vzal Biden pět let po smrti první manželky

Ještě než se v roce 1977 vzali, oba dva tušili, že Joeho stále svírá silný zármutek, a tehdy se při slabé chvilce Biden zeptal své snoubenky (o ruku ji žádal celkem pětkrát), proč s ním vlastně je. „Když někdo jednou umí milovat tak hluboce, umí tak milovat znovu,“ odpověděla mu vysokoškolská pedagožka.

Jill Biden se stejně jako první manželka Joe Bidena velice aktivně věnuje politické kariéře. V rozhovorech uvádí, že i po zvolení manžela hodlá dál vyučovat na vysoké škole. Společně s Bidenem mají dceru Ashley. V roce 2015 Joe Biden pochoval svého prvorozeného syna Beau Bidena, jenž zemřel na tumor mozku v 46 letech.

reklama

Související témata: Joe Biden , americké prezidentské volby , Americké volby 2020 , manželka , děti , rodina , Joe Biden rodina

reklama

Přečtěte si také

reklama