Karanténa vyvolala výzvy na sociálních sítích: Emma Watson nabádá lidi, aby zůstali doma, jiní kopou do toaletního papíru

Nejrůznější internetové challenge jsou populární už dlouho. V souvislosti s koronavirem, kvůli kterému musí být lidé po celém světě většinu času doma, se však na sociálních sítích šíří výzvy úplně jiného charakteru. Plní je slavné osobnosti a jejich hlavním účelem je vyjádřit sounáležitost s ostatními.

Výzvy nebo také challenge jsou v posledních letech naprostým fenoménem sociálních sítí. Uživatelé v rámci nich plní nejrůznější úkoly, natáčejí se u toho, případně fotí, a výsledek obvykle pod hashtagem s názvem challenge zveřejní na svém profilu. Často pak ve svém příspěvku označí další lidi, kteří by je ve výzvě měli následovat.

Tímto způsobem se challenge jednoduše rozšíří mezi běžné smrtelníky i slavné osobnosti. A protože v souvislosti se současnou pandemií koronaviru západní svět tráví většinu svého času doma, není divu, že si volné chvíle krátí právě plněním výzev, jejichž účelem je pobavit, povzbudit i vyjádřit sounáležitost.

Proč zůstat doma, mýt si ruce a kopat do toaletního papíru?

Jednou z nejpopulárnějších výzev spojených s šířením koronaviru a karanténou je #IStayHomeFor challenge, v níž se známé tváře z celého světa svěřují, kvůli komu nebo čemu zůstávají doma. Své video nebo fotografii pak zveřejňují na instagramových profilech a zároveň vyzývají další kamarády, aby sdělili ostatním své důvody. Mezi osobnosti, které se už k challenge přidali, patří třeba herec Kevin Bacon, zpěváci Elton John či Mariah Carey i bývalý fotbalista David Beckham. Poslední jmenovaný prozradil, že zůstává doma kvůli Velké Británii a svým dětem.

Oblíbenou challenge je i #SafeHands. S touto výzvou přišel generální ředitel Světové zdravotnické organizace dr. Tedros Adhanom Ghebreyesus a slouží především k edukativním účelům. Doktor na Instagramu vybídl řadu hvězd showbyznysu, aby názorně ukázaly svým fanouškům, jak je v boji proti koronaviru důležité mýt si ruce a jak to dělat správně. Příkladem už v této výzvě šli světoznámý šéfkuchař Gordon Ramsay z reality show Pekelná kuchyně nebo herečky Olivia Wilde a Selena Gomez.

V internetových výzvách ale nechybí ani humor. Součástí challenge s názvem #StayHome je totiž kopání si s toaletním papírem. To byla totiž první komodita, která po vyhlášení karantény v USA ihned došla. Zúčastňují se jí převážně sportovci a spočívá v tom, že se sami snaží „míč“ udržet co nejdéle ve vzduchu. Vedle nejlepšího fotbalisty světa Lionela Messiho a dalších zahraničních fotbalistů už video s ukázkami své kopací techniky v téhle netradiční disciplíně na Instagramu zveřejnil taky český reprezentant David Limberský.

Plnění výzev počesku

Za výzvu by se dal považovat i projekt #Nositrouskujeprima, který na svých sociálních sítích rozjela FTV Prima. V rámci této challenge herci ze seriálů Modrý kód či Slunečná i další známé primácké tváře zveřejňují své fotky v rouškách a nabádají své fanoušky, aby se je nestyděli nosit ani oni.

Zúčastnil se jí například představitel Janka ze Slunečné Marek Lambora, který ke svému snímku v roušce přidal i motivační komentář: „Nebojme se a nestyďme se je nosit. Je to to nejmenší, co můžeme v této chvíli pro všechny a sebe udělat.“ Velmi originálním videem přispěla i jeho herecká kolegyně Eva Burešová alias Týna, která si nasazuje roušku poté, co vybídne protistranu, aby si s ní šla vyřídit věci ven.

České uživatele sociálních sítí v neposlední řadě pobavila i Policie ČR, která sdílela taneček svých dvou zaměstnanců v rámci výzvy #CoronaVirusDanceChallenge. Už několik dní předtím přitom natočili hasiči ze Záchranného útvaru HZS ČR taneční video v podobném duchu, které můžete vidět na jejich oficiálních facebookových stránkách. Je dobré vědět, že ani pracovníci v první linii neztrácejí v dnešní době nadhled a dobrou náladu.

Chcete se zviditelnit? Olízněte záchodové prkénko

Na závěr by se hodilo přidat i jednu z těch challenge, které by se bez okolků daly označit za hloupé. Do této škatulky patří všechny extrémní skutky, které jsou nedomyšlené, nezodpovědné a lidé je zřejmě podnikají jen proto, aby se zviditelnili. Uveďme jeden příklad za všechny, kterým je influencerka Ava Louise.

Ta totiž na sociálních sítích zveřejnila video, na němž olizuje záchodové prkénko v letadle. Že si bohužel skutečně nevymýšlíme, vám dokáže i následující video, které možná spoustu z vás pohorší. Potěšující je ale fakt, že podobné challenge jsou v menšině a uživatelé sociálních sítí je většinou ostře kritizují.

Autor: Kristýna Šťastná


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 4. 3. 2024

Co se týče lásky a romantiky, je situace rozhodně příznivá pro vás, Berani. Pozor byste si dnes měli dávat na to, že by mohlo dojít k určité manipulaci ze strany někoho z vašich blízkých. Dejte si pozor, aby potřeba svobody někoho jiného negativně neovlivnila váš vztah. Pro udržení zdravého románku na jakékoli úrovni je klíčová komunikace.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.