Knižní kvíz: Poznáte podle úryvků, o které knihy jde?

Knihy by se neměly jen kupovat, ale hlavně číst! Bohužel tomu tak často není. Podle průzkumu zůstává v českých knihovnách až čtvrtina knih nedočtených a podobná situace je i v domácnostech. Často jde překvapivě o světové bestsellery a nedočtené zůstávají i tituly z povinné četby. Proto vznikl Den nepřečtených knih, celosvětový „knihomolský“ svátek, který připadá na 31. srpna. A jak jste na tom vy? Poznáte podle úryvků knihy, které lidé nejčastěji nedoč?

Úryvek č.1:

To by mě zajímalo, o čem to mluvil. Navléká si modré sako s proužky, bere klíčky od auta a vyráží ke dveřím. „Až po vás, slečno Steeleová,“ zapřede, když mi je otevírá. Je ztělesněním nedbalé elegance.

Zůstávám stát, snad až příliš dlouho, a opájím se pohledem na něj. Když si pomyslím, že jsem s ním dnes v noci spala a on je pořád ještě tady, po vší té tequile a zvracení. A co víc, chce mě vzít do Seattlu. Proč mě? Tomu nerozumím. Procházím dveřmi a do mysli se mi znovu vkrádají jeho slova: Něco na tobě je. Inu, ty pocity jsou naprosto vzájemné, pane Greyi, a já tomu tajemství přijdu na kloub.

O jakou jde knihu?

a) Padesát odstínů šedi

b) Rozkoše léta

c) Padesát odstínů temnoty

Úryvek č.2:

Jakého to očekávání, jakého radování na Starém bělidle! Tak totiž nazýval lid osamělé stavení v rozkošném údolíčku, jež paní Proškové, babiččině to dceři, za byt vykázáno bylo. Děti vybíhaly každou chvilku na cestu dívat se, nejede-li už Václav, a každému, kdo šel kolem, vypravovaly. „Dnes přijede naše babička!“ Samy pak mezi sebou si ustavičně povídaly. „Jakápak asi ta babička bude?“

Ony znaly více babiček, podoby jejich se jim v hlavě pletly, nevěděly však, ke které tu svou babičku připodobnit. Tu konečně přijíždí k stavení vozík! „Babička už jede!“ rozlehlo se po domě; pan Prošek, paní, Bětka nesouc na rukou kojence, děti i dva velicí psové, Sultán a Tyrl, všecko vyběhlo přede dvéře vítat babičku.

O jakou jde knihu?

a) V zámku a podzámčí

b) Babička

c) Karla

Úryvek č.3:

Profesor Robert Langdon vzhlížel ke dvanáctimetrovému psu sedícímu uprostřed dlážděného prostranství. Kožich zvířete byl tvořen živým kobercem trávy a voňavých květin. Já se snažím tě mít rád, pomyslel si. Vážně se snažím. Ještě chvilku nad tím tvorem přemítal a pak vyrazil po rampě pro pěší, klenoucí se k dlouhému terasovitému schodišti, jehož nestejně vysoké stupně měly vytrhnout příchozí návštěvníky z obvyklého rytmu a kroku. Asi celkem úspěšně, usoudil Langdon, když na nepravidelném schodišti po-několikáté zakopl. Pod schody se prudce zastavil a pohledem si změřil ohromný objekt, který se tyčil před ním. Teď už mě nejspíš nic na světě nepřekvapí.

O jakou jde knihu?

a) Počátek

b) Šifra mistra Leonarda

c) Inferno

Úryvek č.4:

Scházela mu ještě rekrutská kytka. I tu mu sehnala paní Müllerová, která za ty dny nápadně zhubla, a kudy chodila, tudy i plakala.

A tak v ten památný den objevil se na pražských ulicích případ dojemné loajality:

Stará žena, strkajíc před sebou vozík, na kterém seděl muž ve vojenské čepici s vyleštěným „frantíkem“, mávající berlemi. A na kabátě skvěla se pestrá rekrutská kytka.

A muž ten, mávaje poznovu a poznovu berlemi, křičel do pražských ulic:

„Na Bělehrad, na Bělehrad!“

O jakou jde knihu?

a) Osudy dobrého vojáka Švejka

b) Černí baroni

c) Němá barikáda

Úryvek č.5:

„Ty říkáš vodpusťte?“ vyštěkl Hagrid a upřeně pohlédl na Dursleyovy, kteří couvali zpátky do tmy. „To voni by tebe měli prosit za vodpuštění! Věděl sem, žes nedostal ty dopisy, ale vopravdu mně nenapadlo, že bys nevěděl vůbec nic vo Bradavicích, pro všecko na světě! Tos nikdy neuvažoval vo tom, kde se to tvoji rodiče všecko naučili?“

O jakou jde knihu?

a) Hry o trůny

b) Čaroděj ze země Oz

c) Harry Potter

Úryvek č.6:

„Santiago," řekl mu chlapec, když šplhali na břeh, kam pak vytahovali loďku. „Mohl bych jezdit zase s vámi. Vydělali jsme nějaké peníze."

Stařec kdysi naučil chlapce rybařit a chlapec ho miloval.

„Ne," odpověděl stařec. „Jsi na šťastném člunu. Zůstaň s nimi!"

„Ale vzpomeňte si, jak jste jednou nezavadil o rybu sedmaosmdesát dní a pak jsme tři neděle chytali kapitální kusy den co den!"

„Vzpomínám," přisvědčil stařec. „Já vím, že jsi ode mne neodešel proto, že bys pochyboval."

„To mi poručil táta. Jsem ještě kluk a musím ho poslouchat."

„Já vím," odpověděl stařec. „To je docela přirozené."

„Nemá zrovna moc víry."

„Nemá," řekl stařec. „Ale my máme. Viď?"

„Máme," potvrdil chlapec. „Můžu vás pozvat na Terasu na pivo? Pak odneseme věci domů."

„Proč ne?" souhlasil stařec. „Jako rybář rybáře."

O jakou jde knihu?

a) Bílá velryba

b) Stařec a moře

c) Dvacet tisíc mil pod mořem

Poznali jste podle úryvků správně všech šest knih?

Toto jsou správné odpovědi:

1. a) Padesát odstínů šedi – E. L. James

2. b) Babička – Božena Němcová

3. a) Počátek – Dan Brown

4. a) Osudy dobrého vojáka Švejka – Jaroslav Hašek

5. c) Harry Potter – J.K.Rowlingová

6. b) Stařec a moře – Ernest Hemingway

-ak-/Připraveno ve spolupráci s knihkupectvím Martinus.cz.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 2. 2024

Vaše úsilí na domácí frontě se rozhodně vyplatilo, Berani. Váš domov vypadá báječně. Říká to každý, kdo do něj vstoupí. Někteří nečekaní návštěvníci se mohou zastavit na krátký pozdrav a nakonec zůstat na večeři. Jste přirozeným a laskavým hostitelem, nemluvě o skvělé kuchařce. Kdo by vašim hostům vyčítal, že chtějí zůstat?

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.