Lady Gaga, Madonna nebo herec z Mumie a další. Všichni zažili znásilnění nebo sexuální zneužití

Sexuální zneužívání či znásilnění na všech obětech zanechá méně či více trvalé následky. Většina lidí o něm nerada mluví, ať už kvůli studu, nebo příliš velkému traumatu. Některé celebrity ale o svém otřesném zážitku hovořit dokázaly.

Že se sexuální devianti nevyhýbají ani slavným osobnostem, vás asi určitě nepřekvapí. Že se ale mezi znásilněnými či sexuálně obtěžovanými hvězdami objeví vedle žen i muži, to už by možná úplně všichni nečekali. Traumatická zkušenost se u obou pohlaví často podepsala na osobním i profesním životě. Kdo podlehl depresím a kdo o znásilnění složil píseň?

Madonna mlčela, Lady Gaga složila písničku

V rozhovoru pro magazín Harper’s Bazaar z roku 2013 odhalila popová královna Madonna, že ji během prvního roku života v New Yorku přepadl neznámý muž s nožem, odvlekl ji na střechu budovy a tam ji znásilnil. Více se v časopise o svém traumatizujícím zážitku nezmiňuje. V jejím životopise z roku 2007 však novinářka Luce O’Brien uvádí, že rozrušená a třesoucí se zpěvačka incident neohlásila na policii a brutalitu útočníka si nechala pro sebe. Nepříjemné zážitky, které si z události odnesla, však byly údajně klíčovými pro její pozdější umělecký vývoj a pěveckou kariéru.

V prosinci 2014 přišla s šokujícím oznámením další zpěvačka, a to Lady Gaga. V rozhovoru s americkým rozhlasovým moderátorem Howardem Sternem tehdy prozradila, že v devatenácti byla znásilněna o 20 let starším hudebním producentem, jehož jméno nechtěla zmiňovat. Vyrovnat se s tím jí údajně trvalo roky, musela navštěvovat i několik terapií. „Zasáhlo mě to velmi tvrdě, byla jsem traumatizovaná. Říkala jsem si ale, že musím jít dál a dostat se z toho,“ svěřila se. Své pocity promítla i do písně Swine. „Song je o znásilnění, o úpadku morálky, o zlosti, vzteku a spoustě bolesti, kterou jsem ze sebe potřebovala dostat,“ odhalila s tím, že když později násilníka jednou zahlédla v obchodě, ochromil ji nepředstavitelný strach.

Sexuální zneužívání jako trauma z dětství

Až v 79 letech poprvé otevřeně promluvila o svých bolestivých zážitcích z minulosti americká herečka Jane Fonda. „Byla jsem znásilněna, jako dítě jsem byla sexuálně zneužívaná a později mě šéf vyhodil z práce, protože jsem s ním nechtěla spát,“ uvedla v rozhovoru pro časopis The Edit a dodala: „Vždycky jsem si myslela, že to byla moje chyba, že jsem věci nedělala nebo neříkala správně.“ Už dříve navíc odhalila, že sexuálně zneužívaná byla i její matka, která nakonec spáchala sebevraždu. Není divu, že po těchto zážitcích herečka aktivně podporuje hnutí V-Day, které usiluje o zastavení násilí na ženách a dívkách.

Se sexuálním násilím má zkušenosti také celosvětově populární americká moderátorka Oprah Winfrey, která v roce 1986 ve své vlastní show věnované obětem zneužívání přiznala, že ji v devíti letech znásilnil bratranec, a ve čtrnácti dokonce po znásilnění otěhotněla, dítě však po porodu zemřelo.

O sexuálním obtěžování později promluvila i sexbomba ze seriálu Pobřežní hlídka Pamela Anderson. V projevu u příležitosti založení vlastní charitativní organizace herečka a modelka odhalila, že ji od šesti do desíti let zneužívala chůva, ve dvanácti ji prý znásilnil 25letý bratr kamarádky a později na střední skupina spolužáků.

#MeToo mezi herci z Hollywoodu

O znásilnění svým nejmenovaným kolegou přímo při natáčení loni hovořila herečka Alyssa Milano, která se proslavila hlavně rolí v seriálu Čarodějky. Herečka v internetové show Sorry Not Sorry prozradila, že o sedmnáct let starší herec využil milostné scény k tomu, aby jí sahal pod spodní prádlo a na intimní partie. „Znásilnil mě, zatímco kamery běžely. Několik dní jsem pak brečela jsem, měla jsem úzkosti a vztek,“ popsala Alyssa svoje dojmy s tím, že vše řešila s režisérem a zvažovala ohlášení incidentu na policii, což nakonec neudělala.

Její seriálová kolegyně Rose McGowan patří mezi největší aktivistky, co se týče boje proti sexuálnímu násilí na ženách. McGowan několik let tvrdila, že ji znásilnil jeden z nejmocnějších mužů ve filmovém světě. Hon na čarodějnice se spustil ihned po veřejném oznámení herečky a zničil jí filmovou a televizní kariéru, ta se ale svých výroků nikdy nevzdala a byla jednou z hlavních tváří kampaně #MeToo. Harvey Weinstein byl nedávno odsouzen na 23 let vězení. Ze sexuálního nátlaku nebo násilí ho obvinilo více než 90 žen.

Sexuální obtěžování se týká i mužů

Sexuálním zneužíváním si ale prošli i slavní muži. Herec Brendan Fraser známý z trilogie Mumie v rozhovoru pro časopis GQ podrobně popsal frustrující zkušenost s obtěžováním ze strany tehdejšího prezidenta Hollywoodské zahraniční tiskové asociace Philipa Berka. Ten herci během oběda v Beverly Hills nejprve potřásl rukou a poté ho stiskl za pozadí, kde ho začal i osahávat. „Cítil jsem se strašně. Cítil jsem se jako malé dítě. Cítil jsem se, jako bych měl v krku kouli. Myslel jsem, že budu plakat,“ svěřil se v rozhovoru. Fraser se tehdy rozhodl o incidentu veřejně nemluvit, celá záležitost ho ale výrazně psychicky poznamenala a v rámci kampaně #MeToo přiznal, že je stále vyděšený a má pocit, že by měl něco říct.

Se sexuálním obtěžováním se potýkal i herec Shia LaBeouf. V listopadu 2014 veřejně prohlásil, že byl během uměleckého projektu #IAMSORRY znásilněn ženou. Seděl prý tehdy u stolu s taškou přes hlavu a návštěvníci si s ním mohli vyříkat věci dle libosti. Jedna osoba ho ale podle vlastních slov sexuálně napadla. „Jedna žena mě deset minut šlehala po stehnech a pak mi svlékla oblečení a znásilnila mě,“ řekl v magazínu Dazed Digital s tím, že na ni venku čekal přítel a na něj zase jeho partnerka. Proslulý rebel, který bojoval se závislostí na alkoholu a nervovým zhroucením, navíc v interview pro magazín Esquire prohlásil, že za jeho problémové chování na veřejnosti může znásilnění matky, o kterém se dozvěděl v deseti letech.

Autor: Kristýna Šťastná


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 5. 2024

Berani, v posledních týdnech jste možná pracovali na projektech, které vám přinášely dobrý pocit, zejména na projektech, které se týkaly dosažení větší nezávislosti v kariéře. Během tohoto procesu jste si pravděpodobně osvojili některé nové dovednosti a nyní se cítíte dostatečně sebevědomí na to, abyste je mohli využít. Dnešní poslední výbuch odhodlání a vnitřní síly by mohl celý proces završit a dosáhnout vytoužených cílů.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.