Léto s gentlemanem: Kdo se v komedii nebál svlíkaček a kdo měl dceru v osmi letech?

Česká romantická komedie Jaromíra Hanzlíka o touze po svobodě, romantice a lásce v pozdním věku, je příjemným pohlazením po duši. Odreagujte se a pusťte si Léto s gentlemanem v televizní premiéře na Primě v neděli ve 20.15.

Romantická komedie Léto s gentlemanem je určena především ženám. „Chceme, aby ten film pobavil, potěšil, zlepšil náladu, aby takzvaně pohladil po duši,“ okomentoval snímek Jaromír Hanzlík, představitel hlavní role, ale i scénáře, herec který se proslavil v 70. letech komedií Léto s kovbojem, na niž pouze podobným názvem Léto s gentlemanem lehce odkazuje.

Na romantiku a snění není nikdy pozdě!

Jaromír Hanzlík už není ten hejskovitý kovboj. V příjemné filmové romantice Léto s gentlemanem přijíždí na bílém koni jako elegantní šarmantní gentleman Artur. Ten je, jak všichni v obci předpokládají, novým majitelem zámku. Jde sice spíš o polorozpadlou ruinu, ale zámecký pán s ním má velké plány. A nejspíš nejen se zámkem...

Podívejte se na televizní upoutávku na nedělní Prima kino:

Alena Antalová se ve filmu zhostila role babičky. Její filmouvou dcerou je Lucie Vondráčková. Perličkou je, že v reálném životě obě ženy dělí pouhých osm let. „Já myslím, že je fajn, že Lucka Vondráčková hraje moji dceru. Ona je taková útlá, malinká, taky maminka. Měla jsem radost, když jsem se dozvěděla, že mojí dcerou bude právě ona. Říkala jsem si, že to bude uvěřitelné. Co by ne? Nejsem už úplně čerstvá zelenina,“ doplnila se s humorem Antalová v rozhovoru pro Top Star magazín. Původně prý měla i Alena Antalová ve scénáři napsané svlékací scény, které se ale nakonec musely trochu upravit.

Když necháte zahrát 108 kilo

To filmový manžel Aleny Antalové se nějakých svlíkaček v Létě s gentlemanem nebál. Jak říká, nechal zahrát svých tehdejších 108 kilo. „Já jsem kdysi prohlásil, že se nebudu nikdy před kamerou ani v divadle svlékat,“ uvedl během natáčení Igor Bareš k otázce odhalování se pro film. Po padesátce ale udělal herec změnu rozhodnutí. „Když jsem si ale uvědomil, jak vypadám, tak jsem si řekl, že je vlastně dobrý to prodat. Já se nemám za co stydět a rád se tou masou, co nosím, pochlubím.“

Filmová Anna (Alena Antalová) tráví se svým manželem (Igor Bareš) v chatové oblasti pár desítek kilometrů za Prahou léto. Stejně jako desítky předešlých. Jsou svoji už celou věčnost, jejich manželství sklouzlo, jak to tak bývá, do rutiny a stereotypu. Muž svůj čas už dlouho spravedlivě dělí mezi karban s kamarády v hospodě a výrobu modelů lodí ze sirek uvnitř lahví, jeho žena je pro něj prakticky neviditelná.

Anna si každé léto zpříjemňuje několik dní pravidelným setkáváním s kamarádkami, kolegyněmi z práce, které za ní do malebných středních Čech přijíždějí na cyklovýlety.

Klidné vody stereotypu rozvíří příjezd neokoukaného gentlemana Artura. Cyklistky by mu rády padly do náruče, ta správná jiskra ovšem přeskočí až mezi ním a Annou. Ta díky tajuplnému Arturovi zažívá pocity již dlouho nepoznané. Artur je galantní a zahrnuje ji pozorností, recituje básně, Anna s ním čím dál častěji uniká své životní realitě vstříc romantickým výletům a dobrodružstvím…

Jaromír Hanzlík o filmu a představě o gentlemanovi

„Vybavuji si loňské léto (2018), kdy jsem scénář psal, a následné týdny a měsíce příprav. Musím se přiznat, že mě to velmi překvapilo, protože to bylo poprvé, kdy jsem psal filmový scénář, a úplně mě to pohltilo. Vzpomínal jsem na svého přítele dramatika Oldřicha Daňka, který mi vyprávěl, že když píše, v určitém okamžiku postavy jím vytvořené začnou žít vlastním životem, a on nad nimi téměř ztrácí vliv. A pak že se textu chopí dramaturgové, kteří původní postavu babičky předělají na dělostřeleckého důstojníka. A k mému údivu si mé postavy opravdu v jisté chvíli začaly žít svým životem, ale měl jsem štěstí, že mí přátelé, kteří scénář četli, mě nenutili je měnit,“ řekl Jaromír Hanzlík o své scenáristické prvotině.

A jak v představách Jaromíra Hanzlíka vlastně vypadá gentleman?

„Já si pořád vizuálně představuji Oldřicha Nového. To byla taková doba, která přála noblese a gentlemanství. Dneska nevím, jestli se ta noblesa nevytratila nebo možná už nevytratila. Kdybych měl jmenovat dnešní gentlemany nebo noblesní lidi, tak bych jmenoval Zdeňka Svěráka nebo Marka Ebena,“ odpovídá herec a teď už i scenárista Jaromír Hanzlík.

12 zajímavostí o komedii Léto s gentlemanem

 1. Pro herečku Alenu Antalovou je Léto s gentlemanem první celovečerní film, ve kterém si zahrála hlavní roli.
 2. Producenti snímku, režisér Jiří Adamec a herec Jaromír Hanzlík, uvedli film do kin na svátek sv. Valentýna 14. února 2019.
 3. Titulní skladbu Láska se nám může stát nazpívali na hudbu známého dua ORM (složeno ze skladatelů a producentů Petra Dvořáka a Pavla Růžičky, průkopníků syntezátorové hudby a používání počítačů na české hudební scéně) Olga Lounová a Václav Noid Bárta. Slova k songu napsala manželka Jiřího Adamce – Jana Adamcová.
 4. Pro oba tvůrce byl snímek Léto s gentlemanem v určitém smyslu prvotinou. Pro Jaromíra Hanzlíka scenáristickou.
 5. Pro ostříleného televizního režiséra Jiřího Adamce, šlo o první celovečerní film pro kino distribuci.
 6. Jiří Adamec i Jaromír Hanzlík se ve prospěch rozpočtu filmu vzdali svých honorářů.
 7. S lehkou nadsázkou lze říci, že si Jaromír Hanzlík komedii nadělil k sedmdesátým narozeninám.
 8. Od role venkovského šviháka Honzy z Léta s kovbojem uběhlo Jaromírovi Hanzlíkovi už 43 let.
 9. Film se natáčel v létě 2019 ve středočeských Zduchovicích a okolí v období nezvykle velkých letních veder, ale i přes extrémní počasí se podařilo natočit vše potřebné.
 10. Režisér natáčení označil za jedno z nejnáročnějších své kariéry.
 11. Víte, že Jiří Adamec úplně poprvé spolupracoval s Jaromírem Hanzlíkem při natáčení legendárního seriálu Sanitka (1984)?
 12. Ve filmu hraje i řada herců z oblíbeného seriálu televize Prima Cesty domů, který režíroval také Jiří Adamec. Cesty domů můžete celé sledovat on-line.

Herci Léta s gentlemanem? Samá známá jména

Vedle ústřední trojice uvidíte ve filmu Léto s gentlemanem i řadu dalších oblíbených českých herců. Dceru Aleny Antalové a Igora Bareše ztvárnila Lucie Vondráčková, jejího partnera Mirek Šimůnek. V dalších rolích se ve filmu objeví například Tereza Kostková, Petra Jungmanová, Yvetta Blanarovičová, Dana Batulková, Pavel Soukup, Arnošt Goldflam, Zdeněk Žák, Ivana Chýlková, Miroslav Etzler, Jan Čenský, Jana Boušková či Jan Vlasák.

Sledujte Léto s gentlemanem v neděli ve 20.15 na Primě.

Ještě více romantiky, lásky a pohody ve filmech či v seriálech si můžete kdykoliv dopřát on-line v archivu iPrima.cz:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.