Životní styl

5. prosince 2020 05:50

Petra Kloidová

Návštěva je u nás povolena jen v tom nejsmutnějším případě, říká o realitě koronaviru sestřička Marie Klatovská

Iniciativa Sestřičky sestřičkám televize Prima se snaží finančně podpořit zdravotní sestry, které bojují v první linii proti koronaviru. Poznejte příběh sestry Marie Klatovské z oddělení ARO Všeobecné fakultní nemocnice v Praze.

„Nedávno jsem potkala paní, která tvrdila, že celá pandemie covid-19 je vymyšlená a že nemocnice jsou prázdné. V tu chvíli jsme nevěděla, co jí po tom všem, co jsem letos u nás na oddělení viděla, říct,“ zahajuje své vyprávění sestřička Marie Klatovská z oddělení ARO Všeobecné fakultní nemocnice v Praze a pokračuje: „Přitom jsme jen za září měli na oddělení tolik pacientů jako za celou jarní vlnu. Sama jsem na jaře neznala nikoho z okruhu svých nejbližších, kdo by se nakazil nebo skončil v karanténě. Teď naopak v řadách svých známých nemám nikoho, koho by se nákaza osobně nedotkla. Bohužel, skoro všichni měli blízkou osobu s těžkým průběhem nebo jim někdo blízký i zemřel.“

Momentální situace je o dost horší než na jaře

Na oddělení ARO, na kterém pracuje a které se loni na přelomu zimy a jara stalo covidovou jednotkou, se dostávají právě ty nejtěžší případy nákazy – lidé uvedení do umělého spánku a připojení na plicní ventilaci. „Situace je hodně těžká především pro rodiny našich pacientů, které za nimi nesmí na návštěvu. Mají pro to samozřejmě pochopení, ale jejich blízcí jim chybí. Návštěva je u nás povolena jen v tom nejsmutnějším případě, kdy už pro pacienta nemůžeme nic udělat. Naopak ale, pokud se stav našich pacientů zlepší, využíváme třeba Skype, aby se se svou rodinou mohli vidět alespoň virtuálně. I to totiž oběma stranám hodně pomáhá,“ říká Marie a pokračuje: „Co si podle mého lidé moc neuvědomují, je fakt, že tento zákaz návštěv se netýká jen pacientů na covid odděleních nebo těch, kdo jsou v nemocnici na akutním zákroku. Týká se to i dlouhodobě nemocných a seniorů, kteří v mnoha případech svou rodinu neviděli dlouhé měsíce.“

V podobné situaci jsou pak i sestřičky z její nemocnice. Přestože ty žádný zákaz návštěvy s rodinami nemají, mnoho z nich se bojí, že by mohly své blízké z řad seniorů a dlouhodobě nemocných nakazit. „My sestřičky, a samozřejmě i lékaři, jsme teď pod enormním psychickým tlakem. Každý den pečujeme o nemocné s vysoce nakažlivou chorobou a po příchodu domů jsme ve vnitřním stresu, zda jsme se náhodou nenakazily a neohrozíme svoje blízké. A tato situace bohužel trvá už od jara, je to moc dlouho,“ dodává Marie s tím, že všechny sestřičky budou potřebovat delší dovolenou, která je momentálně ale v nedohlednu, aby se z náročných měsíců zotavily psychicky i fyzicky.

„Nejdůležitější teď je, aby si lidé uvědomili vážnost situace, a i pokud dojde k dalšímu rozvolnění, zachovali si zdravý rozum a nevzali nově otevřená zařízení bezhlavě útokem. Ta nemoc tady pořád bude, a už víme, jak zabránit jejímu šíření. Opakuje se to stále dokola, ale zkrátka: držet rozestupy, nosit roušku a mýt si ruce. Mít osobní zodpovědnost vůči sobě a svým blízkým,“ zakončuje Marie.

Sestřičky sestřičkám

Marie Klatovská je jedna ze sestřiček, které podpoříme v rámci iniciativy Sestřičky sestřičkám. Tu jsme založili v rámci projektu Prima SVĚT za podpory herců ze seriálu Sestřičky, České asociace sester a Českého červeného kříže. Chceme podpořit sestry v první linii, které jsou denně v kontaktu s covid pozitivními pacienty, neúnavně o ně pečují, a mnohdy tak samy riskují své zdraví. Cílem naší iniciativy je finančně podpořit sestry v nemocnicích s nejvyšším počtem pacientů, přiblížit veřejnosti jejich usilovnou práci, a především poděkovat za jejich náročné pracovní nasazení, díky němuž se daří poskytovat pacientům v nemocnicích tolik potřebnou péči.

Rádi bychom vybrali alespoň 10 000 000 Kč a pak tuto částku ve spolupráci s Českou asociací sester spravedlivě rozdělili mezi sestry. Na začátek jsme do sbírky vložili 1 000 000 Kč. A jak sestřičky můžete podpořit vy? V rámci veřejné sbírky Sestřičky sestřičkám na crowdfundingové platformě Znesnáze21 nebo pomocí dárcovských DMS. Více o projektu na www.sestrickysestrickam.cz.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 13. 4. 2024

Knihy, které jste možná dostali darem, vás dnes mohou přimět k hlubokému zamyšlení nad duchovními nebo filozofickými otázkami, Berani. Vaše mysl je rychlejší než obvykle, takže pravděpodobně dokážete pochopit některé poměrně složité myšlenky. Vaše praktická stránka by mohla vyvolat pochybnosti o použitelnosti toho, co se učíte, ale nedělejte si s tím starosti. Nakonec by vám to mělo být jasné.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.