Životní styl

13. září 2019 10:00

Martina Čerňanská

Nejstarší tatérka světa Whang-od Oggay: Tetování bylo za odměnu, když válečník někoho zabil

Whang-od Oggay je nejstarší tatérkou na světě. Je jí 102 let, žije na Filipínách a ročně za ní míří do vesnice, kam ani nevede silnice, tisíce turistů. Protože mít tetování od Whang-od je čest a prestiž.

Whang-od Oggay žije na Filipínách, v provincii Kalinga. Zde se nachází malá vesnička Buscalan, kam ročně přijedou za Whang-od tisíce turistů právě kvůli její tvorbě. Říká se jí last mambabatok aneb kalingská tatérka, která používá tisíce let starou metodu tetování neboli batok. A její 102 let. Je jednoznačně nejstarší tatérkou na světe. Pamatuje doby, kdy v provincii Kalinga žili lovci lebek a kdy tetování mělo jiný účel než dnes.

Před 12 lety o Whang-od natočili dokument Discovery channel a od té doby za ní míří ročně tisíce turistů, kteří chtějí mít tetování právě od ní. Jelikož ale jí je už 102 let a nemá děti, naučila své umění své dvě praneteře. Sama už netetuje žádné složité ornamenty, říká, že už nemá tak pevnou ruku, její linka není už tak rovná a také, že už je moc pomalá a nestíhala by udělat práci pro všechny ty cestovatele, co za ní přijedou. Obě praneteře tak odvedou hlavní část práce a sama slavná babička pak vytetuje svůj charakteristický podpis v podobě tří teček.

Když přijdete do vesnice, kde Whang-od žije, zaplatíte vstupné a dostane pořadové číslo, abyste věděli, kdy na vás přijde řada. A pak už jen čekáte, až se vás umělkyně ujme.

Zapomeňte na speciální nástroje. Zapomeňte na to, že by používala dezinfekci. Jako barva slouží většinou saze smíchané s olejem a jako tetovací nástroj jen klacík s prostrčeným dlouhým trnem pomelovníku.

Cestovatel a režisér-dokumentarista Petr Horký s touto neuvěřitelnou ženou vedl přímo v její rodné vesnici rozhovor:

 • Kolik lidí za den potetujete?

Tetuji do rána do večera. O víkendu přijede vždy spousta dalších turistů. Ale ve všední dny to mám radši.

 • A pořád vás to baví? Není to už nuda?

Mám ráda, když jsou tu lidé a můžu hodně tetovat. Baví mě mladí.

 • Pamatujete si, kdy jste naposled tetovala válečníka nebo někoho podle tradičních pravidel?

Dřív jsem tetovala válečníky, ale dnes už se neválčí. Dnes je mír a já své schopnosti vnímám jako umění.

 • Prosím, řekněte mi, jaké to tehdy bylo? Jaký druh lidí jste tetovala a proč jste je tetovala?

Tetovala jsem válečníky, když někoho zabili. Když jsem byla mladá, tak zabíjeli. Za každou smrt člověka měli právo na ozdobu.

 • Můžu se zeptat na vaše tetování, od kdy je máte a co znamenají?

Moje tetování je jen umění. Ozdoba těla pro potěšení. Ženy se tetovaly pro krásu, aby se líbily chlapům. Hlavně při tanci se tetování na ženě krásně vlní. Na ruce mám tetování hadí kůže pro odolnost, symbol dne a noci, žebřík – symbol pro vytrvalost a na druhé ruce mám to stejné.

 • Má tetování i nějaký náboženský význam?

Není tam žádné spojení s náboženstvím. Vždycky to prostě byla zpráva o tom, jak je kdo silný bojovník. Tetování se jednoduše dávalo, když někdo někoho zabil. A to nešlo porušit. Např. Hoašihu měl tetování, i když nebyl válečník, a proto do roka zemřel. Protože měl tetování neoprávněně, byl falešný. Muž v naší vesnici nikdy nesměl mít vytetováno nic, co by si sám nevysloužil, co nevykonal. Když jsi skutečný válečník, máš své vlastní tetování, jinak nesmíš mít nic. Proto není snadné mít tetování. Ale ten význam už je dávno pryč.

 • Co si myslíte o lidech, kteří přicházejí dnes? Jsou jich stovky a tisíce, ale už dávno neznají tu původní hodnotu vašeho tetování. Nicméně slyšeli o vás a chtějí se stát součástí vašeho příběhu, chtějí vás potkat.

Myslím, že to pro ně nemá žádný význam. Prostě sem jen přijdou a chtějí mít ozdobu. To víte, turisté. Ale mně to nevadí.

 • Sledujete nějaké změny v tom, co se tetovalo dřív a co dnes?

Nejsou tam žádné změny, tetuji pořád stejné vzory. Tetuji já a mé praneteře. Mělo by to být tak, že když je babička umělecký tatér, tak byste pak měl tetovat taky. Všichni tatéři jsou z rodinného klanu. Dokonce i malé děti se tady chtějí učit tetovat.

 • Můžete vysvětlit, co znamenají ty tři tečky, které tetujete?

Význam mého podpisu se obrací k nám třem, co spolu spolupracujeme. Učila jsem své dvě praneteře svému umění, takže vím, že až zemřu, tak holky v tom budou pokračovat. Jestli po mé smrti nechají stejný podpis, to už bude záležet na nich.

 • Říká se, že jste úplně poslední na světě, kdo tetujete podle starých pravidel. Pamatujete si na toho posledního člověka, kterého jste tetovala podle starých tradic?

Jsem poslední. Všichni, kdo takto tetovali, jsou již mrtví. Na toho posledního válečníka si nepamatuju.

 • Myslíte si, že mizí tradice a rituály?

Nemizí. To, co máme v hlavě, to nemůže zmizet. Mění se význam, to ano, ale není snadné to odstranit.

 • V Evropě se říká, že přichází doba, kdy svět začnou měnit ženy. Že ženy jsou důležitější než muži.

Svět měníme všichni společně. Víte, mělo by to být tak, že v práci jsou na tom muži a ženy stejně. A když je někde žena, která nepracuje a nemá ráda práci, tak by neměla jíst. Když muž nemůže pracovat, tak nestojí za nic, je to lenoch. Všichni jsme si rovni.

Podívejte se na celou epizodu Hausbotu Petra Horkého:


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 30. 5. 2024

Možná cítíte větší touhu pátrat po svých rodinných kořenech než kdy jindy. Vaše pátrání může být tak hluboké a intenzivní, že možná dokonce přesáhnete rámec genealogie a začnete studovat archeologii, abyste se naučili, jak vnést trochu soudržnosti do podivných kousků rodinných pozůstatků, které objevíte.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.