Neobyčejný osud spisovatelky Rosamunde Pilcherové: Proč nezažila romantickou lásku?

Rosamunde Pilcherová napsala přes osmdesát ženských románů a idylických příběhů, podle kterých vznikly a stále vznikají desítky televizních filmů. Sama spisovatelka se však nikdy romantické lásky nedočkala.

Dvaašedesát let byla vdaná víceméně „z rozumu“. „Svého muže jsem velmi ctila, o prudkém vzplanutí ale nemohla být řeč,“ uvedla v jednom z rozhovorů a připustila, že během jeho pohřbu (zemřel v roce 2009 ve věku 92 let) neplakala. „Proč? Vždyť to byl krásný život a krásný odchod. Jeho srdce tichounce přestalo bít. Nemohla jsem se přimět k pláčí ani v soukromí ani na pohřbu.“

Manželství je jen další zaměstnání

Manžela potkala na čajové párty těsně po druhé světové válce. Zatímco důstojník Graham Pilcher se rozplýval, jak jí to slušelo a jaké měla krásné nohy, ona ve věci manželství poznamenala pouze: „Myslím, že lidé dnes od manželství očekávají příliš, ve skutečnosti jde jen o další zaměstnání.“

V té době už Rosamunde měla za sebou kurz sekretářky, který absolvovala během druhé světové války, odvelení do Indie jako dobrovolná námořnice a také první literární pokusy. Začala psát už jako sedmiletá holčička, vyrůstající v Británii v Lelantu v Cornwallu. Cornwall vášnivě miluje dodnes, což je z jejích příběhů patrné.

První román však vydala až v roce 1949 pod pseudonymem Jane Fraser. Pod svým vlastním jménem publikovala teprve v roce 1955, kdy už bylo jasné, že bude megaúspěšná.

Graham Pilcher zdědil rodinnou textilní továrnu ve skotském Dundee, kam se celá rodina přestěhovala. Svou ženu i čtyř děti, narodily se dvě dcery a dva synové (dohromady má spisovatelka čtrnáct vnoučat), finančně bez problémů zabezpečil.

Spisovatelka se dlouho těšila skvělému fyzickému a duševnímu zdraví. Psát přestala v roce 2000, dva roky poté získala Řád britského impéria. Často se objevuje na natáčení adaptací svých románů, nikdy ale do scénáře nezasahuje. „Nejsem na to citlivá, věřím režisérům, že vědí, co dělají.“

Rosamunde Pilcherová zemřela ve čtyřiadevadesáti letech. Příčinou její smrti byla bronchitida, oslabení organizmu a následná mrtvice. Vychovala čtyři děti a měla 14 vnoučat. Její syn, Robin Pilcher, je se stal také romanopiscem.

6 zajímavostí o spisovatelce Rosamunde Pilcherové

  1. Napsala 28 románů a několik dalších kratších povídek. Její knihy začaly být zvlášť populární díky filmovým verzím.
  2. Ač spisocvatelka pochází z Velké Británie, adaptace jejích příběhů vznikají v Německu.
  3. Velká část příběhů se odehrává v britském hrabství Cornwall.
  4. Televizní filmy vyvolaly u německých diváků velký zájem o turistické výpravy do hrabství Cornwall.
  5. V roce 2002 Rosamunde Pilcher získala cenu Britského turismu.
  6. O romantických vzplanutích, která ve svých knihách tak často popisuje, řekla: „Jsou to nečekané jedinečné momenty. Okamžiky, které se stanou mezi dvěma lidmi, když právě dělají něco, co oba milují.“

Na romatický příběh z pera Rosamundy Pilcherové - Program na lásku se můžete podívat v pondělí 4. ledna ve 20:15 na Primě.

Podívejte se na televizní upoutávku k filmu:

Podobné články


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 5. 3. 2024

Berani, dnes by se vám mohly naskytnout příležitosti k tomu, abyste veřejnosti představili svou tvůrčí práci, kterou umíte nejlépe. Může jít o vystoupení, výstavy, veletrhy nebo festivaly – cokoli, co vyžaduje velkou pozornost veřejnosti. Budete v záři reflektorů a zastíníte téměř každého. Je pravděpodobné, že to bude velká zábava. Rozhodně by to mělo posílit vaše ego.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.