Webové stránky skupiny Prima používají cookies k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti. Používáním tohoto webu souhlasíte s užitím cookies v rámci webů skupiny Prima. Více informací
Souhlasím
návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat
zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
Reklama

Povánoční deprese? Zkuste 8 způsobů, jak ji spolehlivě zahnat

Znáte to prázdno, když skončí svátky? Může na vás dolehnout nepříjemný splín. Zkuste našich 8 tipů, jak ho přemoci!
Vydáno: 04.01.2019
Povánoční depka? Zkuste 8 způsobů, jak ji spolehlivě zahnat
Autor: istock.com Povánoční depka? Zkuste 8 způsobů, jak ji spolehlivě zahnat
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Čas nezastavíme. Svátky, na které jste se tak dlouho chystala a těšila, jsou najednou pryč. Stromek v obýváku začíná opadávat a jeho zářivé kouzlo se vytratilo. Zbytky v lednici ještě od Vánoc vás dohánějí k šílenství i proto, že je pořád jíte. Celá ta romantická sváteční atmosféra se rozplývá v nenávratnu a zbývá jen zimní šeď, všední rutina.

Jinými slovy: Vánoce v tahu a do jara daleko. Cítíte, jak na vás pomalu ale jistě sedá pořádná povánoční depka.

Odborníci často varují, že Vánoce jsou dosti depresivní období. Jistě, ale co teprve, když svátky odvanou? Kouzlo a pozlátko se vytrácí a vše má divnou pachuť. Zkuste se letos “přeprogramovat” a užít si i povánoční zimu. Máme osm tipů, jak čelit skleslosti a depresi.

1) Nezbavujte se krásy

Na Tři krále odstrojíte stromek, vyhodíte jmelí i adventní věnec. Nashle, vánoční dekorace v bytě. Asi je nezbytné se do Vánoc posunout trochu dál, ale vůbec není od věci jen “přestavět scénu”. Svátky možná skončily, ale váš byt může být pořád plný tajemné zimní nálady a kouzla dlouhých večerů. Nechte promlouvat světýlka, spousty svíček, zimních květinových aranžmá. Máte-li krb, ať plápolá! Pořiďte do váz čerstvé chvojí a květiny. Slavte zimu dál.

2) Užijte si hygge

Právě proto na severu vynalezli hygge, dnes už slavný životní styl, kdy si užíváte venkovní slotu z tepla domova. Nejlépe zabaleni v huňaté dece, s hrnkem horkého kakaa v ruce a oblíbenou knížkou v té druhé. U nohou vám dřímá pes a tiše hraje hudba. Z kuchyně voní čerstvě upečený koláč a vy nikam nespěcháte. Tohle se dá dělat jen v zimě, když se venku žení všichni čerti.

3) Žijte společenskou sezonou

Zbytkem zimy můžete klidně protančit, je společenská sezona, všimli jste si? Co na tom, že je po svátcích, právě teď začíná to velké slavení na plesích a v záři salonů! I v naší malé zemičce střídá jedna akce druhou a vy si můžete užít trochu té nablýskané noblesy v opeře, na tanečním parketu a na premiérách divadel!

4) Jeďte na hory!

České hory zasypal sníh. Tady si na blátivé ulice ani nevzpomenete. Co na tom, jestli budete bydlet v luxusním hotelu nebo staré horské boudě s palandami, až se budete řítit sjezdovkou dolů nebo zahřívat svařákem u kiosku, bude vás zima prostě hrozně bavit.

5) Čtěte a spěte

Jsou lidé, kteří v zimě skoro nevyjdou z bytu. Pokud mezi ně patříte a nemůžete se přinutit k jakékoliv aktivitě, udělejte si z nouze ctnost. Prostě zimu klidně prospěte a pročtěte. Dostavte tu loď v lahvi, zhlédněte všechny bondovky, gaučujte. Kdo říká, že je to špatně?

6) Cestujte

Máte nějaké finance a dny volna navíc? Čapněte kufr a cestujete právě teď. Nečekejte, až bude narvaná sezona dovolených v plném proudu. Vydejte se na místa, kam se dlouho toužíte podívat a kde zapomenete na smutnou zimu.

7) Dejte se do kupy

Nijaké povánoční dny, kdy je jaro ještě v nedohlednu, můžete chytře využít! Je vám smutno a nemáte do čeho píchnout? Věnujte se sobě! Máte ideální dobu na to přivítat jaro zdravější, štíhlejší a šťastnější. Začněte jíst zdravě, choďte plavat nebo na masáže, zatočte s břišní pneumatikou nebo se přihlaste na zajímavý kurz. Nemusíte plnit žádné předsevzetí, dělejte to jen pro sebe.

8) Ukliďte

Většinou se dělá předvánoční úklid, co takhle udělat povánoční? A ne úklid, ale rovnou totální debordelizaci vašeho domova? Prostě začít nový rok s pročištěným bytem, uklizenou garáží, přeskládanými skříněmi a probranou knihovnou? Co takhle vymalovat, opravit, zařídit a zrenovovat? Nebo jen se zbavit nepotřebného? Uvidíte, jak se k vám domů vlije nová svěží energie a jak se odplaví splín z vašeho těla.

-KU-

Článek je zařazen v: Vánoce, deprese, cestování, Hygge
Reklama