Proti jarní únavě s extra dávkou slunečního vitamínu D3

Zapojte se do soutěže o balíčky obsahující produkty Jamieson s vitamínem D.

Sluneční vitamín D je „pohonná” jednotka našeho organismu. Lékaři však stále více upozorňují na jeho rapidní pokles v organismu dětí i dospělých. Je to daň za změnu životního stylu, každodenní dlouhodobý pobyt v interiéru a často také vyhýbaní se pobytu na slunci vlivem ne nejšťastnější osvěty. Všeobecně jsme zapomněli, že člověku je vlastní přirozený pohyb venku, na vzduchu, na slunci, ne posedávat doma u televize či počítače.

Donedávna odborníci předpokládali, že vitamín D ovlivňuje zejména zdraví kostí a zubů, avšak neustále přibývají nové vědecké poznatky o podílu vitamínu D na základních pochodech v organismu. Ty upozorňují na souvislost mezi nedostatkem vitamínu D a celou řadou civilizačních onemocnění.

Aktivátor imunity

V poslední době stále více vystupují do popředí účinky vitamínu D v souvislosti s jeho úlohou v boji proti virům. Zjištění, že vitamín D „vyzbrojuje” imunitní systém, bylo publikované v Nature Imunology. Výzkum potvrdil, že bez vitamínu D je imunitní systém neaktivní a poskytuje jen malou anebo žádnou ochranu před napadnutím mikroorganismy. S vitamínem D v krevním řečišti se T buňky, nejdůležitější článek imunitního systému, „ozbrojí” a začnou vyhledávat vetřelce, které zničí a z těla vyloučí. Imunitní reakce vyžaduje přítomnost vitamínu D!

Vitamín D účinkuje tak trochu, jako klíč k „zapalování” našeho auta, které nepojede, dokud neotočíme klíčem a nenastartujeme motor. Podobně ani náš imunitní systém nebude pracovat, pokud nebude chemicky aktivovaný vitamínem D.

Alarmující fakty

Odhaduje se, že nedostatek vitamínu D v podzimních a zimních měsících se vyskytuje celosvětově nejméně u 1 miliardy lidí. Údaje z Evropy poukazují na fakt, že koncentrace déčka v krvi jsou na konci zimy u 2/3 obyvatelů podstatně nižší oproti letnímu období. Na nízké koncentrace vitamínu D u dětí a adolescentů ve všech věkových skupinách poukázala studie z roku 2010 uskutečněná klinikou pro děti a dorost A. Getlíka SZU. Velmi nepříznivý je fakt, že jeho nedostatek má až 77,7 % dětí, především v podzimním a zimním období.

Dostupnější než léky

Bez lékařského předpisu, úplně zdarma – jen za asistence slunečního světla. V měsících málo bohatých na sluneční záření si doplňme vitamín D výživovými doplňky, nejlépe z přírodních zdrojů (Jamieson). V lékárnách jsou dostupné přírodní výživové doplňky s vitamínem D, už i ve formě vitamínu D3, který je pro organismus biologicky dostupný a za přirozených okolností se v něm dokáže syntetizovat jen s pomocí UV záření. Zabránit onemocněním dodáním přírodního vitamínu D je velmi nenáročná investice do zdraví, která se nám několikanásobně vrátí na ušetřených nákladech za zdravotní péči. Zaktivizujme svůj imunitní systém sluncem nebo v případně nedostatečného příjmu výživovými doplňky a umožníme mu, aby fungoval agresivněji při obraně proti napadnutí viry. Vynikající způsob, jak zvýšit hladinu vitamínu D v krvi, je dnes podle lékařů příjem 2000 IU vitamínu D3 denně a při vysokém deficitu vitamínu D i několikanásobně víc.

Nastartujme svoje obranné mechanismy!

Na získání adekvátní denní dávky vitamínu D potřebujeme podle lékařů v letních měsících asi 20minutový pobyt na slunci 2–3krát týdně – přičemž slunce musí být aspoň 45° nad horizontem. Pokožka se však nesmí spálit, v hodinách okolo oběda je třeba se pobytu na slunci vyhýbat! Lidské tělo umí vyrobit 10 až 12 000 mezinárodních jednotek IU vitamínu D (1 mg = 40 IU) při 30minutovém opalování. Tento čas však významnou mírou ovlivňují opalovací krémy s vysokými ochrannými faktory. Už faktor 8 snižuje tvorbu D vitamínu o 95 %. Odborníci doporučují takový pobyt na slunci, který nebude pro pokožku destruktivní, kdy se pokožka nespálí, ani intenzivně nezčervená. Za takovýchto podmínek není potřebné pobyt na slunci omezovat. Pro lidi se světlou kůží je vhodné strávit na slunci aspoň 10 až 15 minut bez opalovacího krému a až následně použít krém s ochranným faktorem.

Stačí odpovědět na 1 otázku a jeden z pěti balíčků produktů Jamieson obsahujících Vitamín D 1000 IU 240 tbl. a Vitamíny C a D3 500 mg/500 IU tablety na cucání s příchutí třešně 75 tbl. může být váš.

Soutěžit můžete pomocí webového formuláře přímo ZDE!

Herní řád najdete zde.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 21. 4. 2024

Berani, možná vám dnes bude trvat o pár minut déle, než vstanete z postele, ale bude to stát za to. Zjistíte, že čím upřímnější jste k lidem byli, tím více se vám to vyplatí. Spolehlivost a důvěryhodnost jsou klíčové záležitosti, na které se musíte zaměřit. Chovejte se silně a hrdě s ohledem na to, kdo jste, a odměna se dostaví. Do všech svých činů vnášejte určitou dávku něhy.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.