Životní styl

14. května 2021 05:35

Petra Kloidová

Prší! Tady je sedm zábavných aktivit pro děti, když se doma nudí

Většina rodičů pořád dokola řeší otázku, jak zabavit své ratolesti. Zvlášť když venku prší. Vyplnit volný čas dětí smysluplnou činností, která by je bavila a zároveň rozvíjela, není snadný úkol. Přinášíme proto několik tipů na aktivity, které mohou rodiče s dětmi dělat a přitom podpořit jejich kreativitu, fantazii nebo jemnou motoriku.

Korálkujte

Rodiče řeší nejen jak děti zabavit, ale snaží se vybrat aktivitu, která by bavila všechny členy domácnosti. Pro sourozence, které dělí několikaletý věkový rozestup, je ideální korálkování. Ty menší zabaví pestrobarevné dřevěné korálky, které díky většímu otvoru snadno navléknou, pro větší jsou zase ideální korálky s písmenky, ze kterých jednoduše vyrobí originální náramek třeba se svým jménem.

„Dřevěné Jumbo korálky jsou typické svým větším rozměrem od 25 do 35 milimetrů, proto se hodí pro ty nejmenší děti. Korálky mají pestré barvy a větší dírky, a proto je mohou snadno navléknout na vlasec, elastickou lycru či voskovanou šňůru. Díky použití trvanlivých ekologických barev a bezbarvému laku jsou nezávadné a mohou se i namočit. A existuje několik tvarů – kulička, váleček a kostička,“ popsal Martin Stibor, zakladatel společnosti Korálky.cz, největšího e-shopu v Česku s komponenty k výrobě šperků.

Kromě trénování motoriky tak mohou rodiče s dětmi procvičovat během navlékání i barvy a tvary. Korálkování není jen zábava, ale je to skutečně efektivní škola hrou. „Pro ty nejmenší korálkáře jsou vhodné i lehké plastové korálky. Díky svému širšímu průtahu je dítě snadno zvládne navléknout na silnější návlekové materiály, jako je například kožený řemínek nebo klobouková guma. Z plastových korálků mohou vyrábět nejrůznější šperky i dekorace. Dají se také doplnit o plastové korálky s písmenky, které větší děti učí nejen drobné motorice, ale také hláskování,“ dodal Martin Stibor.

Malování rukama a nohama

Barvy pro děti jsou naprosto skvělou formou, jak zabavit děti a zároveň rozvíjet jejich kreativitu. K dlouhodobým trendům se řadí prstové barvy. Prstové barvy jsou krémové konzistence založené na vodní bázi, neprůhledné a velmi snadno roztíratelné. Hodí se na papír, sklo, dřevo, modelovací hmoty, zrcadla a další materiály. Jsou pratelné nad 30 °C a odstranitelné mýdlem a teplou vodou z okenních skel, keramických obkladů a dalších povrchů. Tyto barvy jsou dermatologicky testovány, takže se rodiče nemusejí bát alergických reakcí. Jsou bez parabenů, bez lepku a laktózy a jsou veganské. Vhodné jsou pro děti od dvou let.

Fixy na sklo a porcelán

Děti se rády kreativně vyřádí. Dětství je přece o kreslení křídami na chodník, vybarvování nebo malování. A určitě je bude bavit, když místo papíru pomalují třeba hrnek nebo tričko. Fixy na porcelán, sklo či textil jsou vhodné pro ty nejmenší tvůrce, ale ocení je i dospělí. Pracuje se s nimi velmi snadno, pomalovat je možné takřka cokoli a třeba ozdobené hrnečky se mohou stát originální součástí rodinného stolování. Malbu je třeba jen zafixovat v troubě a nádobí lze potom běžně používat.

Zkuste nejnovější trend s kamínky

Malování na kamínky patří aktuálně k nejoblíbenějším typům tvoření. Baví děti i dospělé, navíc je vedle kreativního vyjádření spojené i s výlety a napínavým sledováním cesty kamínku.

„Malování na kamínky je v posledních letech velmi oblíbené. Navíc s sebou nese i přidanou hodnotu ve formě hry – pomalovaný kamínek, na jehož zadní stranu uvedete poštovní směrovací číslo, necháte venku nebo třeba odvezete na své oblíbené výletní místo, kde bude čekat na svého nálezce. Ten jej po nalezení vyfotografuje a jeho foto spolu se směrovacím číslem vloží na vybranou facebookovou stránku. Poté jej zase nechá někde venku. Díky vyhledávání tak může autor kamínku sledovat na sociální síti jeho napínavou cestu,“ doporučuje kreativní ředitelka Korálky.cz Zuzana Dobšíčková. K pomalování kamínků je vhodných hned několik technik. Použít se dají speciální fixy nebo akrylové barvy nanášené štětcem. Pokud tvůrci chybí fantazie nebo výtvarné nadání a netroufá si na vlastnoruční obrázek, správnou volbou jsou mramorovací barvy. „S těmi se pracuje velmi jednoduše – stačí pár kapek několika odstínů nakapat do vody, lehce promíchat a pak ponořit a zase vytáhnout kamínek. Po zaschnutí ať už mramorovacích, nebo akrylových barev doporučujeme kamínek vždy zalakovat bezbarvým lakem ve spreji, tím autor kamínku docílí toho, že jeho výtvor bude dobře chráněn před povětrnostními vlivy,“ dodala Dobšíčková.

Silikonové korálky pro ty úplně nejmenší

S většími ratolestmi, které mají sourozence v kojeneckém věku, je možné vyrábět závěsy nad postýlku, klipy na dudlík, kojicí korále nebo kousátka – to vše ze silikonových korálků. „Silikonové korálky jsou vyrobeny z certifikovaného potravinářského silikonu, který neobsahuje žádné zdraví škodlivé látky a používá se například na výrobu pečicích forem,“ vysvětlila Dobšíčková. Říká se jim také kousací korálky, jsou naprosto bezpečné a maminky se nemusejí obávat, že by se dítěti při jejich kousání dostaly do těla jakékoli škodlivé látky. Rostoucí miminka, která do korálků koušou, si tak stimulují dásně a zmírňují bolest, která je doprovází při růstu prvních zoubků. „Silikon má také tu výhodu, že se snadno omyje pod vodou. Silikonové korálky jsou ideální i pro výrobu doplňků do dětského pokoje. Fantazii se meze nekladou a díky široké škále barev a tvarů je možné spolu se staršími dětmi vytvořit celou řadu originálních doplňků - od kolotočů nad postýlku až po barevné závěsné řetězy, se kterými si miminka velmi rády hrají,“ popsala Dobšíčková.

Šperky a postavičky z FIMO

Snad každý si v dětství vyrobil figurku oblíbené postavičky z modelíny, její moderní alternativou je FIMO hmota, se kterou mohou pracovat i ti nejmenší modeláři.

„FIMO je polymerová modelovací hmota konzistencí podobná plastelíně. Po krátkém hnětení se stává měkkou, poddajnou a lehko tvarovatelnou. Je vhodná na výrobu šperků, dekorací i oblíbených pohádkových postaviček nebo zvířat. Hmota je zcela zdravotně nezávadná a tvoří z ní malé děti i světoví výtvarníci. Jednotlivé barvy se snadno míchají a potřeba nejsou žádné rozsáhlé pomůcky, důležitá je chuť a fantazie. S hmotou lze pracovat ihned po vybalení a hotový výrobek se peče 30 minut při teplotě 110 °C. Speciální kategorií je FIMO Air, která sama ztvrdne na vzduchu,“ popsala kreativní ředitelka.

Křišťálová pryskyřice a její využití

Větší děti jistě nadchne i zábava v podobě práce s křišťálovou pryskyřicí. „Vzhledem k tomu, že křišťálovou pryskyřicí je možné zalévat opravdu cokoliv, lze vytvářet stovky naprosto originálních šperků nebo dekorací, nyní například jarní kvítí. Tvořit z pryskyřice lze i originální dárky, velmi oblíbené je například zalévání rodinných fotografií nebo malých obrázků namalovaných dětmi. Ty je pak možné použít třeba jako magnety nebo klíčenky. Menší děti by měly s pryskyřicí pracovat vždy pod dohledem rodičů, samostatně je práce s pryskyřicí vhodná zhruba pro děti starší deseti let,“ uzavřel Martin Stibor.

Podobné články

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 28. 2. 2024

Dnes nechcete nic jiného než být sami. Aby se tak stalo, Berani, musíte vypnout telefon i počítač a na dveře pověsit ceduli Nerušit. I tak je pravděpodobné, že vaši přátelé projdou kolem cedule a zeptají se, co je k večeři. Je to jeden z těch dnů. Lidé se chtějí scházet a chtějí to dělat u vás doma. Objednejte si své oblíbené komfortní jídlo a užijte si ten chaos.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.