Životní styl

3. října 2020 05:59

Roman Holý: Doporučuji všem chlapcům a klukům nekašlat na hudebky. Nese to své ovoce

Otec českého funku, producent, skladatel a hvězda řady hudebních formací, která léta září nejen na českém hudebním nebi, a v neposlední řadě vášnivý sběratel, milovník filmů a autor filmové hudby, to je Roman Holý. Jak rozlišuje mezi svými kapelami J.A.R. a Monkey Business? Jaký hudební žánr nedokáže vystát? A proč by podle něj neměli kluci ve škole kašlat na hudební výchovu?

Jak tvoříte hudbu? Je to tak, že si sednete a už máte v hlavě nějakou melodii, nebo zasednete k nástroji a teprve melodii začnete vymýšlet?

Každá píseň má trochu jinou genezi vzniku. Ale většinou začínám od piána nebo bicích. Skoro každý den něco nahodím a většina nápadů skončí v koši. Jsem poměrně přísný a myslím, že to tak je správně.

Když vzniká nová píseň, vzniká nejprve text nebo nejprve hudba? Nebo je to společný proces?

Skoro vždy je první hudba, vytvoření dema ve svahilštině. Teprve pak se dělá text.

Jak vznikají nové písně pro vaše hudební projekty? Pracujete sám, nebo se ve studiu scházejí hned zpočátku rovnou všichni – hudebníci, zpěváci i vy?

Většinou pracuji zpočátku sám a až následně přicházejí na řadu ostatní spoluhráči. Nicméně cest je mnoho, vždy záleží na výsledku.

Spolupracujete se Supernoty.cz, kde čtenáři najdou notový přepis řady písní vaší kapely J.A.R. Vznikají vůbec písně pro J.A.R. či Monkey Business v notové formě, nebo už jsou v dnešní době elektronicky produkované hudby noty méně využívané? Ten přepis do not jste zajišťoval vy sám?

Noty používáme jen při nahrávání dechů nebo smyčců. Přepis not zajišťují supernoty.cz.

Co to, že jste do toho „prásknul“ a pořídil si instagramový účet? Mimochodem za něj moc díky, pravidelně mi zlepšujete den!

To jste mě potěšila, mám pěkné ohlasy. Nejsem velkým příznivcem sociálních sítí, nicméně trochu na popud mých dětí jsem to zkusil a zatím mě to baví.

Jaké bylo vaše první album?

První opravdu moje album bylo Abbey Road od Beatles které dodnes považuji za nejlepší desku hudební pop historie.

Jaký nosič preferujete. Vinyl nebo elektronickou podobu?

Vinyl a CD. Elektronická podoba je taky fajn, ale možnost fyzického kontaktu mě stále velmi baví.

Existuje hudební žánr, který vás absolutně míjí? Nebo si myslíte, že v každém hudebním žánru se najde něco, co se vám líbí?

Spíš se přikláním k druhé variantě. I když například balkánská dechovka mě naprosto irituje.

Patří podle vás politika do umění? Čím to je, že u Monkey Business je politický podkres poměrně hmatatelný, zatímco J.A.R. je prostě párty music, kde politické názory tolik nezaznívají?

Zpíváme a hrajeme hudbu, která naprosto odráží naše pocity a stavy, které žijeme. A i politika se tam občas objeví. Vždy jde jen o míru spojenou s osobním vkusem. Autentičnost je pro nás velmi podstatná. Primárně tvoříme hudbu pro sebe a až poté doufáme, že zaujme i někoho dalšího.

Jste sběratelem lecčehos. Co je nejzajímavější sběratelský úlovek, co máte ve sbírce?

Mám třeba přístroj Vyděržaj pijonjer z filmu Pelíšky, originály komixů z časopisu Ohníček, nebo nesestavená balzová letadélka Vosa a Kolibřík, což považuji za opravdu největší vzácnost.

Sbíráte také klávesové a další hudební nástroje. Kolik jich aktuálně máte?

Kolem stovky. Je to v podstatě takové muzeum historie současné hudby. Ty nástroje se snažím udržovat ve stavu funkčnosti, nahrávám na ně všechny desky. Myslím, že takhle krásné věci by měly žít.

Jak se na vaši sběratelskou vášeň dívají vaši blízcí, tolerují vám ji? V kolika místnostech své úlovky máte?

Nikdo to už nekomentuje, je to trochu bláznivé, ale nádherné. Ty věci jsou v podstatě všude, jen na vláček již není místo. Bývalo, ale už není.

Kde své sběratelské trofeje berete?

E-bay, aukro a antik..

Je to tak, že si něco vyhlédnete a pak po daném předmětu „pasete“, nebo berete nahodile?

Vždy po něčem mocně pasu a nedám pokoj, dokud to nedostanu. Jsem dost velký zaťatec.

Vracíte se ke svým úlovkům? Nebo je prostě máte jen někde uložené a z toho dobrý pocit, že je prostě máte?

Občas se s nimi pomazlím nebo pochlubím častým návštěvám.

Chápete ženy jako múzy, nebo inspiraci berete spíš z umění – hudby, filmů apod.?

Žena je základním, první i posledním hybatelem všeho. Především pak umění.

Zpíval či hrál jste někdy nějaké ženě pod okny? S jakým přijetím se to setkalo?

Pod okny přímo ne, ale hudba je mocná zbraň. Doporučuji všech chlapcům a klukům nekašlat na hudebky. Nese to své ovoce.

Nechal jste se slyšet, že vás každá hudba dřív či později zklame. A že jedině The Police byli výjimkou. Co děláte proto, aby vaše hudební projekty fans nezklamaly? Máte snahu se hudebně vyvíjet, nebo spíše dodržovat stejnou linii? V prvním případě hrozí, že ortodoxní fans nebudou spokojení, v druhém případě, že bude projekt označený za nudný…

Spíše mne zklamává vývoj mých oblíbených interpretů a kapel. Ale to je normální, nic netrvá věčně. Snažím se maximálně, aby se to mým kapelám nestalo. Je to trochu zoufalý boj, protože možnosti každého z nás jsou limitované. Vzdát se to však nesmí nikdy.

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 25. 4. 2024

Berani, vyhlídky na dnešní den jsou vynikající. Současné uspořádání planet a poněkud tísnivá atmosféra posledních dnů vás inspirují ke změně prostředí a návštěvě nových míst. Proč si nenaplánovat malý výlet? Všechna znamení naznačují, že právě teď je pro takové dobrodružství ta nejlepší doba. Pokud budete otálet, budete se cítit opět zaseknutí ve staré rutině.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.