Životní styl

3. prosince 2020 16:44

Víte, jak daleko se dá dohodit burákem? Přečtěte si největší zajímavosti o oříškách

Věděli jste, že kešu mohou být jedovaté (pokud je sníte v nesprávný čas) nebo že se pistáciím v Íránu říká vysmáté oříšky? To a další zajímavosti se dozvíte v našem článku. A abyste nečetli na lačno, můžete si právě teď o hromadu vynikajících ořechů Nutline zasoutěžit v televizním pořadu SHOWTIME.

Buráky mají blíž k fazoli než k ořechům

Buráky čili arašídy jsou ve skutečnosti luštěniny. Nerostou totiž nad zemí jako ostatní ořechy, ale pod zemí – však se také rostlina nejmenuje pro nic za nic podzemnice olejná. Příbuzné jsou tedy arašídy spíš hrášku nebo fazolím.

SOUTĚŽTE S NÁMI O CENY V HODNOTĚ PŘES 20 000,- KČ. KLIKNĚTE SEM!

A k informaci v hlavním titulku – podle Guinessovy knihy rekordů dohodil burským oříškem nejdále několikanásobný britský šampion v běhu přes překážky Colin Ray Jackson, a to celých 37, 92 metrů!

O arašídech se donedávna hovořilo v souvislosti s tím, že by je neměly konzumovat těhotné ženy. Poslední lékařské výzkumy nicméně naznačují přesný opak – u dětí žen, které v těhotenství konzumovaly arašídy a další druhy ořechů, je nižší výskyt alergií na ořechy.

Mimochodem, arašídy pokrývají celých 60 % celosvětové konzumace oříšků. Vzhledem k jejich nutričnímu profilu a chuťovým vlastnostem se není čemu divit, že?

Poison Ivy a kešu oříšky mají leccos společného

Pamatujete si na komiksovou postavu Poison Ivy z Batmana, kterou si zahrála ikonická Uma Thurman? Tak přesně s ní mají hodně společného kešu oříšky. Spadají do stejné čeledi ledvinovníkovitých právě jako Poison Ivy, čili jedovatec kořenující, nebo škumpa laková. Tyhle rostlinky mohou při dotyku způsobovat alergické reakce a podráždění.

U kešu oříšků a jejich konzumace ale nemusíte mít obavy, dráždivé oleje způsobující podráždění kůže obsahuje pouze jejich slupka. Právě proto nikde v obchodech nenajdete kešu oříšky neloupané, ale pouze loupané.

Mimochodem u kešu ořechů platí to samé z hlediska botanického zařazení, co u pistácií. Z botanického zařazení se jedná o ovoce. Plodům stromu ledvinovníku západního, v nichž se nachází kešu ořechy (fakticky se jedná o nažky), se ne nadarmo říká kešu jablko.

Pistácie jsou technicky vzato ovoce

Spousta lidí miluje pistácie nejen kvůli jejich chuti, ale líbí se i jejich typicky zelená barva. Tu získávají oříšky díky barvivu chlorofylu, podobně jako je díky němu zelená třeba brokolice nebo chřest. Díky chlorofylu může probíhat pro lidstvo životně důležitá fotosyntéza. Na barvě pistácií se ale podílí i další barviva a antioxidanty (všimli jste si, že jsou ořechy někdy zbarvené až do fialova?), jako je lutein, beta-karoten nebo tokoferol. Díky jejich obsahu napomáhají pistácie snižovat zánětlivé procesy v organismu a podporují zdraví srdce a cév. Není proto divu, že se v čínštině pistáciím říká šťastné oříšky (开心果). V Íránu pro ně zase mají pojmenování vysmáté oříšky. Inu, možná se smějící se oříšky, ale překlad vysmáté se nám líbil víc…

S pistáciemi je kříž při dopravě. Protože jsou jejich hlavními producenty jsou Spojené státy americké, Írán a Turecko, při distribuci do světa je třeba spoléhat se na lodní dopravu. Jelikož ale pistácie obsahují malý objem vody i olejů, jsou náchylné ke vznícení. Při dopravě loděmi je tedy třeba být při manipulaci s pistáciemi obzvlášť pozorný!

Svoz 5 milionů včel kvůli mandlím

Mandle, stejně jako další ořechy, jsou bohaté na zdraví prospěšné tuky. Protože ale mandle a jejich slupky navíc obsahují plno antioxidantů a vlákninu, které podporují rozkvět blahodárné střevní mikroflóry a výskyt „přátelských“ bakterií v trávicí soustavě, působí tzv. prebioticky, tedy vyživují probiotika („hodné“ bakterie ve střevě).

Pro to, aby mandle vůbec vyrostly, potřebují včelky, které je opylují. Největším producentem mandlí je Kalifornie. Do ní se právě kvůli mandlím každoročně v únoru dováží z celých USA na pět milionů včel, které mandloně opylují, aby byla úroda.

Jaké oříšky si vybrat? V sortimentu Nutline najdete spektrum jednodruhových arašídů a pistácií, ale i různé ořechové mixy, které jsou ideální k posezení s přáteli i jako zdravá, výživově hodnotná svačinka.

Právě teď můžete v pořadu SHOWTIME o oříšky Nutline soutěžit. SHOWTIME sledujte na Primě a CNN Prima NEWS každý den v 19:55. Přejeme vám hodně štěstí!


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 20. 4. 2024

Ačkoli se můžete pyšnit svou trpělivostí, Berani, tato vlastnost by vám dnes mohla být na obtíž. Je možné, že už jste se ohnuli, jak jen to šlo, a dosáhli jste bodu zlomu. Poslední kapka se chystá přiložit velbloudovi na hrb. Dejte průchod explozi emocí, kterou si události žádají. Nemá smysl se dnes snažit zachovat svaté chování.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.