Příběh čtenářky: Když vám jedno klíště obrátí život naruby

Takové malé klíště, a co všechno může člověku způsobit.

Příběh paní Heleny (39 let) a jejího boje s klíšťovou encefalitidou začal, když jí bylo 17 let.

V té době jsem byla studentkou střední ekonomické školy a ve volném čase ráda jezdila na výlety po Čechách. Jednoho srpnového dne jsme se vydali s kamarády na Slapy. Měli jsme naplánovanou projížďku lodí po nádrži a také trochu turistiky po okolí. Po příjezdu domů jsem našla přisáté klíště, ale jelikož se nejednalo o nic mimořádného (týden před tím na chalupě u tety jsme napočítali kolem 20 přichycených klíšťat), klíště mi pinzetou vyjmula mamka. Více nic neřešila, bylo to naprosto běžné. Očkovaná jsem nebyla, protože o žádném očkování jsem tehdy vůbec neslyšela a ani jinak jsem se před klíšťaty nechránila.

Začíná to nenápadně

Několik dní po výletu se můj stav zhoršil. Necítila jsem se ve své kůži, bolela mě hlava a klouby jako při chřipce. „Zůstaneš pár dní doma, vypadá to na klasickou virózu, to vyležíš“, řekla mamka. Pak se ale přidalo zhoršení vidění, špatná hybnost levé strany těla, třas, dezorientace a navíc jsem našla rudý flek na noze, kde bylo to klíště přisáté. Za dva dny mi bylo tak špatně, že jsem nemohla vstát z postele. „Okamžitě jedeme do nemocnice“, zavelela mamka a zavolala záchranku. Ta mě odvezla do nemocnice Na Bulovce, kde mi okamžitě diagnostikovali klíšťovou encefalitidu i lymskou boreliózu. "První dny jsem prožila, jak ve snu, vše mne bolelo, neviděla jsem, lumbální punkce ještě zhoršila bolest hlavy, vše se zdálo, jak na kolotoči." Následovala léčba antibiotiky a kapačky, navíc se v důsledku selhání imunity projevil herpes a spála, které rekonvalescenci rozhodně nepomáhaly. "Bolest hlavy neustupovala a několik dnů jsem nesnesla ani záblesk světla." Bolest hlavy vystřídala paralýza levé strany těla a bylo téměř nemožné představit si, že zůstanu v sedmnácti letech ochrnutá.

Běh na dlouhou trať

Na nemocničním lůžku jsem strávila 36 dní. Následovaly dlouhodobé rehabilitace a několik měsíců bylo nezbytností nošení slunečních brýlí kvůli světlu, které mi stále způsobovalo velké bolesti hlavy. Pobyt na slunci a letní teploty jsem nesnesla ještě asi 5 let poté. Stejně tak při únavě byl v obličeji znát padlý koutek oka a s udržením rovnováhy, např. při jízdě na kole, mám problémy dodnes Jak říkala tehdejší paní primářka, měla jsem "štěstí", že jsem byla mladá, mladý organismus se opravdu popral lépe, ale dnes bych se už na to nespolehla. Na posledním EEG jsou stále i teď po těch letech znatelné změny na mozku, které způsobila právě klíšťová encefalitida.

Paní Helena

Teď už vím, že bych nebezpečí, které klíšťata představují, v dnešní době nepodceňovala. Daň, kterou jsem musela zaplatit, je moc vysoká.

Stále ji podceňujeme

Z lékařských ordinací i infekčních oddělení přicházejí stále vážnější varování. Počet klíšťat infikovaných nebezpečnou encefalitidou se každoročně zvyšuje a letošek rozhodně není výjimkou. Množící se populace drobných roztočů podle odborníků vzrůstá kvůli teplému podnebí ve spojení s vydatnými srážkami. Nebezpečně tudíž přibývá i počet jedinců infikovaných encefalitidou, samička klíštěte totiž klade běžně až 3 000 vajíček.

Na rozdíl od lymské boreliózy, která je způsobena bakteriální infekcí, a proto se dá docela dobře léčit antibiotiky, v případě klíšťové encefalitidy neexistuje specifická léčba a léčí se jen projevy onemocnění, např. horečka, zánět a otok mozku. A tak se stává, že v průběhu hospitalizace na jednotce intenzivní péče se zdravotní stav nemocné osoby neustále zhoršuje. Z nemocnice tak pacient někdy odchází v horším stavu, než do ní dorazil. Z těch případů, které se vzhledem k vážnému průběhu podaří diagnostikovat, končí s dlouhodobými následky více než polovina postižených.

Nespoléhejte na to, že vás ochrání repelent, i když ho nanesete dostatečné množství. Jedinou spolehlivou ochranou proti klíšťové encefalitidě je očkování, které mohou absolvovat i děti od 1 roku. Více informací najdete na pozorkliste.cz.

Jak s ním ven

Po návratu domů z přírody je důležité se pečlivě prohlédnout, zda nemáte na těle přichycené klíště. To samé byste měli udělat i druhý den ráno, protože klíště se může po těle několik hodin pohybovat, než se zakousne. Čím dříve se parazit odstraní, tím menší je riziko nákazy.

Se způsobem, jak ho správně vyjmout, je spojena řada mýtů, špatné metody však mohou riziko ještě zvýšit. „Rozhodně není dobré vytáčení klíštěte v jakémkoli směru, protože jeho uchopením hrozí vytlačení infekce. Stejně tak není vhodné jej zakapávat mýdlem či olejem a čekat, než odpadne samo, zbytečně to prodlužuje čas, kdy se může dostat infekce do těla napadeného člověka,“ varuje Jaroslav Sotona z Prozdravi.cz.

Velmi efektivní způsob odstraňování těchto parazitů je možné považovat háčky na klíšťata. Pokud jste o těchto pomůckách dosud neslyšeli, speciální háčky na klíšťata umožňují odstranění přisátých klíšťat z kůže zvířat i lidí. Velký háček je určen pro klíšťata velká a střední, menší háček pro malá a velmi malá. Představují velmi efektivní cestu k odstranění všech klíšťat jakékoliv velikosti na kterékoli části těla, přičemž nedochází k uvíznutí hlavičky zavrtaného členovce v kůži, ani ke stlačení či prasknutí nasátého klíštěte, což omezuje přenos zárodků lymské boreliózy, babeziózy a dalších možných infekcí. Odstranění je velice rychlé (trvá několik sekund) a nebolestivé. Po vyjmutí klíštěte je dobré použít na ránu antiseptický sprej.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 23. 2. 2024

Zklamání z významné veřejné osobnosti, kterou jste vždy obdivovali, by dnes mohlo způsobit etickou krizi, Berani. Možná se přistihnete, že pochybujete o svých názorech a hodnotách, které jste po většinu života přijímali bez pochybností. Mějte na paměti, že je to vlastně zdravý proces. Do zítřka se pravděpodobně smíříte sami se sebou a mezitím byste měli trochu dospět. Vydržte!

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.