Jean Reno: od Viktora Čističe a Leona až ke kuchařině a Rasputinovi

Život Jeana Rena (vlastním jménem je Juan Moreno y Herrera Jimenéz) má takřka filmový punc. Vy si ho momentálně můžete užívat na obrazovkách Prima family coby šarmantního drsňáka v premiérové francouzské kriminálce Zločiny nad Seinou. Na další díl se můžete těšit už ve čtvrtek večer ve 21.35.

Jean Reno, herecká ikona francouzské kinematografie, se před 65 lety narodil v marocké Casablance andaluským Španělům uprchlým z Frankova Španělska. Do země Galského kohouta mladý Jean/Juan dorazil teprve v sedmnácti.

Poté začal studovat herectví na konzervatoři – velké úspěchy však přišly až v 80. letech s Renovým „osudovým“ režisérem Lucem Bessonem a slavnými snímky Magická hlubina, Brutální Nikita či Leon.

V Nikitě Reno ztvárnil dnes už legendární roli drsňáka Viktora Čističe, která byla dost určující pro výběr jeho dalších drsných rolí. Jako nájemný zabiják Leon ochraňující dvanáctiletou Natalii Portman pak dojal miliony diváků.

To, že ho nelze jen tak zaškatulkovat, dokázal v té době i v komediálních Návštěvnících. Ač se Reno později objevoval převážně v akčních produkcích – od Godzily přes Ronina, mysteriózní Purpurové řeky a Šifru mistra Leonarda až k rozpačitým počinům typu Říše vlků, nevyhýbá se ani komediím (třeba nedávná kuchařská oddechovka Oui, šéfe) či romantickým počinům (Moje krásná čarodějka s Vanessou Paradis). S Bessonem se jejich profesní cesty naposledy střetly u dvojky rozpačitě přijatých Purpurových řek, na kterých se však Besson nepodílel jako režisér, ale jako scenárista.

Kdo zabil horolezce a nechal jeho mrtvé tělo pod obeliskem na Náměstí svornosti? Byl zabit proto, že si přivydělával jako soukromé očko? Dozvíme se ve čtvrtek večer ve 21.35 na Prima family.

Před devíti lety si Reno zahrál i ve smutném slavném dramatu Hotel Rwanda. A pozor – ještě letos byste měli Rena spatřit jako kontroverzní osobnost ruských dějin, Rasputina. V dohlednu je i třetí francouzské pokračování Návštěvníků a hovoří se také o filmu Fantomas, kde by se měl po Renově boku objevit další francouzský sexy idol, o generaci mladší Vincent Cassel.

Reno zabrouzdal i do videoherního průmyslu, když propůjčil hlas postavě Jacquese Blanka v populární hře pro PlayStation Onimusha 3: Demon Siege. A objevil se i v reklamě americké zásilkové službu United Parcel Service nebo v japonské reklamě na Toyotu.

Další zajímavosti k seriálu najdete ZDE

Neméně pestrý je i život tohoto nefrancouzského Francouze. Reno je v současnosti potřetí ženatý – s o 23 let mladší herečkou a modelkou Zofií Boruckou vychovávají syny Ciela a Deana. Celkem se stal však již šestkrát (!) tátou, dohromady má čtyři syny a dvě dcery a netají ani četné milostné eskapády.

Ve třetím manželství se však prý už uklidnil. A překvapení na závěr – Reno vedle hraní i farmaří! Dost úspěšně se totiž věnuje pěstování oliv a výrobě olivového oleje na své farmě v Provence, kterou si zamiloval.

Co vás ve čtvrtek čeká? Podívejte se na ukázku z dalšího dílu:

Sdílejte článek

Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 29. 9. 2023

Romantika pro vás dnes rozkvétá. Pokud jste nezadaní, procházka po okolí by vám mohla zprostředkovat kontakt s někým novým a zajímavým. Pokud jste zadaní, mohli byste si se svou drahou polovičkou naplánovat výlet mimo město, třeba víkendový pobyt. Výlet může částečně souviset s obchodem. Je to skvělá doba pro psaní, i kdyby to měl být jen dopis příbuznému.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.