Prima maminka

26. srpna 2019 05:50

Martina Čerňanská

Konec prázdnin: 7 zakázaných vět, které před dětmi neříkejte

Konec prázdnin je neveselé období. Podle průzkumů trápí končící prázniny paradoxně i dospělé, kteří už školním lavicím dávno odrostli. Tenhle čas máme od dětství zafixovaný jako depresivní, spojený s koncem čehosi, co bylo krásné – a hned tak se nevrátí.

Kdo ovšem nenávidí pomyšlení na konec prázdnin nejvíc, jsou pochopitelně děti a učitelé. Také rodiče školních potomků mají k zářijovému začátku školního roku svérázný vztah. Čeká je do jisté míry peklo: školní pomůcky jsou nekřesťansky drahé a jejich shánění podle dlouhého seznamu by vyvedlo z míry i nejklidnějšího člověka na světě. Ne každý ví, kde koupit pytlík na bačkory, tužku číslo tři anebo kapsičku na krk. Přesto se snažte potomky zbytečně nenervovat. A neříkat to, co nechtějí slyšet.

1. Tak jak se těšíš do školy?

Je prokázáno, že tuto, přiznejme si, poněkud nešetrnou otázku docela dobře snášejí pouze budoucí prvňáčci, kteří se v mnoha případech do školy opravdu těší. Po několika týdnech, kdy zjistí, že to zdaleka není taková legrace, jakou jim rodiče slibovali, cítí zklamání. Dalším rokem se jich už na to neptejte.

2. Neměl(a) by ses už něco učit?

Opravdu velmi nešetrná otázka. Každý psycholog vás ubezpečí o tom, že prázdniny slouží k obnově duševních i fyzických sil, zkrátka k naprostému odpočinku. Neobtěžujte děti otázkami, zda už otevřely nějakou učebnici. Jsou výjimky, které si ji opravdu otevřou. Z těch vyrostou univerzitní profesoři. Ostatní jsou normální a začnou se učit v listopadu, možná. Smiřte se s tím.

3. Koho asi budete mít na matematiku?

Připomínat dětem tuto přírodní vědu o prázdninách, i když třeba končících, je rána pod pás. Matematika bývá strašákem ze všeho největším. Zejména pak pro dívky! Přivolávat v době jejich volna vzpomínky na přísnou paní učitelku s pichlavýma očima za silnými brýlemi, sarkastickými poznámkami a se zlověstným klasifikačním notýskem v rukou není fér.

4. Musíš pracovat naplno hned od začátku

Tato věta nevyvolá v potomkovi nic jiného než nechuť. Jak, pracovat naplno? Děti jsou o prázdninách zvyklé na daleko volnější režim, nelze přejít do přísného hned ze dne na den. To nechte na učiteli. A nestrašte.

5. Hlavně neříkej, že první dny se ve škole nic nedělá

To děti vždycky tvrdí. Svým způsobem je to i pravda. První dny, zejména v případě menších dětí, bývají krátké a organizační. Nedramatizujte první školní dny, to se nemusí vyplatit. Malé dítě z takové představy dostane třeba i zvýšenou teplotu. A vy budete mít hned o problém navíc.

6. Tentokrát ti budu dělat opravdu zdravé svačiny

Velice chvályhodná myšlenka. Není nad zdravé svačiny. Ale "nehrňte" na dítě veškeré nepopulární informace najednou, ať se z toho chudinka nehroutí. Zdravé přesnídávky rozhodně připravujte, ale dlouze o tom hovořit není potřeba. A sem tam přidejte třeba i čokoládovou tyčinku. Příliš zdravá není, ale jakou udělá radost!

7. A ne abys šel (šla) v první školní den oblečený(á) jako maškara

To se říká spíše pubescentům. Prvňáček oblečený jako maškara nepůjde, protože se poslušně navlékne do slavnostních oblečků, které mu předložíte. Ale třináctiletou slečnu asi nepřesvědčíte, aby odložila kanárkově žluté sako, roztrhané džíny a červené tenisky, a místo toho oblékla černou sukni a bílou halenku s mašlí. S tím je třeba se smířit.


Přečtěte si také

Horoskopy dle zvěrokruhu

Beran 16. 4. 2024

Pokud se dnes budete muset vypořádat se zklamáním, snažte se, aby vás to nezlomilo, Berani. Můžete obdržet dopis nebo telefonát, který vám přinese méně příznivé zprávy. Možná, že někdo, koho jste chtěli vidět, nebude moci přijít. Snažte se nenechat si tím zkazit náladu. Takové věci se stávají. Zaměstnejte se.

Celý horoskop pro dnešní den

Ministerstvo financí varuje: Účastí na hazardní hře může vzniknout závislost ⑱

Partnerský horoskop
Partnerský horoskop

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.