zpět

Partnerský horoskop

Jste si souzení? Zvolte znamení a zjistěte, jestli vám hvězdy přejí.
zpět

Výpočet ascendentu

Pro výpočet svého ascendentu zadejte datum a čas narození.
zpět

Horoskop pro Vás každý týden

Stačí vybrat znamení a zadat Váš email. Jednou týdně vám zašleme horoskop pro vaše znamení.

reklama

návrat zpět

Vyhledávání

Co hledáte?
Smazat

reklama

Začátek školního roku: Přežijte ho se zdravým rozumem

Po kom to dítě je? Vždyť tatínek i já jsme školu milovali.
Autor: Thinkstock Po kom to dítě je? Vždyť tatínek i já jsme školu milovali.
anna kopečková , Vydáno: 08.09.2014
Vzpomeňte si, jaké byly před lety vaše začátky školního roku. Nebylo to úplně lehké, že? Pokud máte doma malého školáčka, nepodceňujte ani jeho starosti.

reklama

 

Prázdniny beze stopy zmizely, dětem zase už nastávají školní starosti a ony jsou z toho pekelně otrávené. Znáte snad nějakého školáka, který by na otázku, zda se těší do školy, odpověděl, že se těší hrozně moc? Neznáte, a kdybyste znali, pomyslíte si, že to dítě je patrně trochu na hlavu.

Jaké ty můžeš mít starosti?

Na začátku školního roku bývají vystresované celé rodiny, školáčkem počínaje a prababičkou konče. Jak černým myšlenkám čelit? Začneme třeba tím, že nebudeme podceňovat starosti našich malých zlatíček, nebudeme jim říkat děsivé věty typu: „Prosím tě, jaké ty můžeš mít starosti? Takový malý? Šatíme tě, živíme, koupili jsme ti křečka, polohovací židli a počítač, do školy to máš pár kroků, nemusíš dojíždět padesát kilometrů jako tatínek… tak jaképak starosti?“ To je velký omyl dospělých – že se jejich školáček má jednoduše dobře. Zkuste si poctivě zavzpomínat na ty vaše začátky školního roku. Opravdu jste byli nádherně bezstarostní – když vám bylo devět, deset, jedenáct? A když s vámi pak „mydlila“ puberta, stále jste byli v tak úžasné pohodě?

Vyřádí se všichni

Na co nesmíte zapomenout v pokoji předškoláka a malého školáka

V zeleném krimplenu

Ruku na srdce: byli jste v permanentním těžkém stresu. Všechno začalo hrůzou z černých puntíků – představa, že by se něco tak děsivého objevilo v notýsku namísto berušky či krtečka, byla neúnosná. Pak přišla ostudná trojka ze sčítání a odčítání a hororová cesta domů, kde slyšíte tatínkovu větu: „Holka nešťastná, po kom ty jsi? Takovýho chytrýho tatínka máš, a co je to platný?“ Nešetrná slova se ubohé holčičce vryjí do paměti už napořád. Ve školní jídelně nedokážete nakrájet tuhé hovězí, a když se s ním opatrně plížíte k odkládacímu pultu, křičí na vás zlá paní kuchařka. Cestou ze školy vás honí školníkova nezvladatelná černá doga.

Časem se každé dítko samozřejmě zamiluje, tak už to na světě chodí. K smrti se zamilujete do spolužáka Bednaříka, který je ovšem zamilovaný do spolužačky Pilousové. Existenci vašeho citu bohužel vytuší a mezi kamarády se nechá slyšet, že s vámi chodit nebude, protože se nemůže dívat na vaše krátké hráškově zelené krimplenové kalhoty. Hlouček se shodne, že se každé ráno těší na to, co budete mít na sobě, a královsky se tím baví. Tak co, už si vzpomínáte? Školní docházka je jeden velký horor!

Tereza Kostková odmaturovala se samými jedničkami

Vysvědčení hvězd z Cest domů: Kostková excelovala, Bareš skoro propadal!

Jaká škoda, že moje vysvědčení shořelo

A tak zachovejte klid a děti povzbuzujte dobrým slovem, sebe bylinkovými čaji, vitaminy a dlouhými procházkami. Nezvyšujte hlas, vařte dobroty, čtěte pohádky. Nevyhrožujte. Malé děti ironii nechápou. Řeknete-li jim: S pětkou se mi domů nevracej, tak se vám doopravdy nevrátí, a to vás ten humor potom přejde. A neříkejte jim: „To já v tvém věku měla samé jedničky.“ Co když budou chtít vysvědčení ukázat? Pak jim budete muset zalhat, že shořelo nebo že je odnesla voda.

Co se týká onoho strašidelného dogmatu, že úkoly se píší ihned po příchodu ze školy – není třeba ho plnit do puntíku. Nechte školáčka vydechnout, ať vám nejprve prozradí, co bylo k obědu, kdo se polil zelnou polévkou a kdo vyryl do lavice neslušný nápis. Mějte také na paměti, že se dokáže na domácí úkol soustředit patnáct až dvacet minut. Pak už začne myslet na to, že by si přál tričko s hadem a lebkou.

Eva Michorová

reklama

reklama

Přečtěte si také

reklama